Domov Prominenti 10 najbohatších černochov planéty

10 najbohatších černochov planéty

0
0

V súčasnosti je najbohatším človekom planéty Jeff Bezos, zakladateľ internetového obchodu Amazon.com. Dlhú dobu rebríčku kraľoval Bill Gates, no Bezosov majetok je približne o 500 miliónov vyšší. My vám ponúkame rebríček zostavený z černochov, ktorých majetok dosahuje astronomické výšky.

10. Mohammed Ibrahim

Mohammed Ibrahim je sudánsko- britský mobilný podnikateľ. Narodil sa v Sudáne, no v súčasnosti je jeho bydliskom monacké mesto Monte Carlo a býva v USA. Miliardárom sa stal v roku 2005, keď predal svoju telekomunikačnú spoločnosť Celtel International.

Obdivuhodná je jeho charitatívna činnosť, ktorá sa zameriava na zvýšenie životnej úrovne v Afrike. Jeho majetok sa pohybuje vo výške 1,1 miliardy dolárov.

9. Michael Jordan

Michael Jordan patrí k najúspešnejším športovcom všetkých čias. Počas pôsobenia v NBA zarobil 90 miliónov dolárov. Ďalšie milióny si na svoj účet pripísal vďaka odchodu do dôchodku, uzatváraním zmlúv a partnerstiev a v neposlednom rade mu peniaze priniesla aj dlhodobá spolupráca so značkou Nike.

Okrem iného Jordan vlastní aj klub Charlotte Hornets. Jeho majetok dosahuje výšku 1,2 miliardy dolárov.

8. Folorunsho Alakija

Na 8. mieste v rebríčku sa umiestnila nigérijská podnikateľka a jedna z najbohatších Afričaniek Folorunsho Alakija, ktorá sa stala prvou ženskou miliardárkou Nigérie. Okrem módy sa venuje ropnému a aj tlačiarenskému priemyslu.

V súčasnosti vlastní 60% ropného podniku mimo pobrežia Nigérie. V roku 2014 ju magazín Forbes zaradil na 96. miesto rebríčka najsilnejších žien sveta. Jej majetok sa odhaduje na neuveriteľných 2,5 miliardy dolárov.

7. Robert Smith

7. miesto patrí afroamerickému obchodníkovi, investorovi a filantropovi Robertovi Frederickovi Smithovi. Je zakladateľom, predsedom a výkonným riaditeľom private equity spoločnosti Vista Equity Partners. Aj jeho majetok dosahuje výšku približne 2,5 miliardy dolárov.

6. Patrice Motsepe

Patrice Motsepe je juafrickým magnátom. Založil ťažobnú spoločnosť Africké dúhové minerály, ktorá má záujem o zlato, železné kovy a platinu. Motsepe bol prvým milardárom, ktorý pochádzal z Afriky a tiež prvým Afričanom, ktorý podpísal zmluvy s Billom Gatesom.

V roku 1999 spolu so svojou ženou založil nadáciu Motsepe s cieľom vytvárať nové pracovné miesta, podporovať vzdelávanie a zlepšovať životy detí, nezamestnaných a zdravotne postihnutých ľudí.

V roku 2003 sa stal majiteľom juhoafrického futbalového klubu Melodi Sundowns. V roku 2013 sa pripojil ku kampani The Giving Sledge a rozhodol sa poskytnúť polovicu svojho majetku, ktorý v súčasnosti dosahuje 2,7 miliardy dolárov, na charitatívne účely.

5. Oprah Winfrey

Známa americká moderátorka, herečka a vydavateľka časopisu Oprah Winfrey sa v rebríčku umiestnila na 5. mieste. Táto kráľovná všetkých médií prekonala/ chudobné detstvo a okrem toho, že je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien na svete, je medzi divákmi aj veľmi obľúbená.

Je považovaná za najbohatšiu Afroameričanku 20. storočia a tiež najväčšiu afroamerickú filantropku všetkých čias. Jej majetok už dnes dosahuje výšku 3,2 miliardy dolárov.

4. Isabel dos Santos

Isabel dos Santos je dcérou angolského prezidenta José Eduarda dos Santosa, ktorý v Angole vládol od roku 1979. Isabel je podnikateľka, ktorá sa venuje odvetviam ako bankovníctvo, telekomunikácie, ale aj obchodu s diamantami.

Jej zástupcovia odmietajú to, že za jej úspechom stojí jej vplyvný otec a tvrdia, že Isabel začala bez pomoci a za všetkým svojím úspechom stojí ona sama. V jej vlastníctve sú firmy ako Trans Africa Investment Services, Unitel International Holding BV, Santoto Finance a iné.

V roku 2015 ju spoločnosť BBC zaradila do zoznamu 100 najvplyvnejších žien na svete. Niet sa čo čudovať, veď jej majetok sa pohybuje niekde okolo 4 miliard dolárov.

3. Mike Adenuga

Bronzová priečka v rebríčku patrí nigérijskému obchodnému magnátovi Mikeovi Adenugovi. Ten v roku 2006 založil spoločnosť Globacom, ktorá je druhou najväčšou mobilnou sieťou v Nigérii.

Okrem Nigérie táto spoločnosť pôsobí aj v Benine a nedávno získala licenciu na založenie podnikov v Ghane a Pobreží Slonoviny. Je tiež vlastníkom podielov v Equitable Trust Bank a spoločnosti Conoil, ktorá sa zameriava na ťažbu ropy. Ani jeho majetok sa nenechal zahanbiť a v súčasnosti sa odhaduje na 4,6 miliardy dolárov.

2. Mohammed al Amoudi

Strieborná pozícia patrí saudsko-arabskému podnikateľovi Mohammedovi Al Amoudimu, ktorý sa venuje najmä ropnému a banskému priemyslu v Saudskej Arábii, Etiópii, Švédsku a Maroku.

Svoje firmy rozšíril o portfólio firiem, ktoré sa zaoberajú financiami, tiež o hotely a nemocnice. Je najväčším zahraničným investorom v Etiópii a tiež významným investorom vo Švédsku.

Okrem svojej práce sa venuje aj humanitárnej činnosti. Poskytol finančné prostriedky na podporu zdravotnej starostlivosti a športu v Saudskej Arábii, USA, Európe a Afrike.

Okrem toho financoval centrum výskumu rakoviny prsníka na univerzite King Abdulaziz. Hodnota jeho majetku sa pohybuje vo výške 12,6 miliardy dolárov.

1. Aliko Dangote

Najbohatším černochom planéty je nigérijský miliardár a majiteľ skupiny Dangote, Aliko Dangote. Spoločnosť Dangote sa zaoberá komoditami v Nigérii, Benine, Etiópii, Senegale, Kamerune, Ghane, Južnej Afrike, Togu, Tanzánii a Zambii.

Podľa časopisu Forbes je Dangote 67. najbohatší človek na planéte a najbohatší človek v Afrike. V roku 2014 nigérijská vláda vyhlásila, že jeho spoločnosť venovala 750 tisíc dolárov na výskum eboly.

V roku 2015 prejavil záujem o kúpu anglického futbalového klubu Arsenal. Majetok najbohatšieho černocha planéty je 15,7 miliardy dolárov.

puma, foto: internet, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…