Domov Zdravie 10 najzdravších druhov ovocia

10 najzdravších druhov ovocia

0
0

O ovocí sa hovorí ako o jednej z najdôležitejších zložiek jedálnička. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré sú nevyhnutné pre organizmus. Niektoré druhy ovocia majú dokonca pre naše zdravie taký veľký význam, že by sme ich do nášho jedálnička mali zaradiť pravidelne. Toto je podľa odborníkov 10 tých najzdravších.

Účinky brusníc poznali už indiáni

Brusnice sú jedným z mála druhov ovocia, ktoré k nám boli privezené zo Severnej Ameriky. O ich liečivých účinkoch vedeli už aj Indiáni, ktorí ich používali napríklad na hojenie rán po zasiahnutí otráveným šípom.

Naše poznatky o brusniciach siahajú omnoho ďalej a vieme, že brusnice majú pre náš organizmus obrovský význam. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C zlepšujú imunitu a pôsobia preventívne.

Brusnice si dokážu hladko poradiť aj s pretrvávajúcim zápalom v tele. Jeden z najznámejších účinkov brusníc je ich úžasný vplyv na močové cesty.

Okrem dôležitých zdravotných účinkov majú brusnice aj blahodarný účinok na našu pleť, keďže dokážu stimulovať tvorbu kolagénu. Vďaka nemu sa naša pokožka stáva pevnejšou, čo zamedzuje vytváraniu nežiaducich vrások.

Avokádo je zdravé, ale mastné

Avokádo do slovenskej kuchyne preniklo len v posledných rokoch. Okrem rôznych chutných pokrmov, ktoré sa z neho dajú pripraviť, má však miesto aj v našej lekárničke.

Avokádo totiž obsahuje vitamín C, kyselinu listovú, draslík, horčík, železo meď a tiež vlákninu. Jednoducho povedané, avokádo obsahuje všetky látky, ktoré organizmus pre správne fungovanie potrebuje.

V prípade tohto ovocia si však treba dávať pozor na množstvo a príliš to s ním nepreháňať. Avokádo totiž obsahuje veľké množstvo mastných kyselín. Preto sa odporúča denne zjesť maximálne jedno avokádo.

Granátové jablko ako náhrada mäsa

Granátové jablko v našich končinách nepatrí medzi najobľúbenejšie druhy ovocia. Počas dovolenky v Stredomorí naň narazíte omnoho častejšie.

Asi to bude preto, že ľudia v týchto krajinách už vedia o jeho blahodarných účinkoch na ľudský organizmus. Vnútro plodu totiž tvorí okolo šesťsto semien, ktoré obsahujú sodík, draslík, horčík, vitamín C, či vitamíny skupiny B.

Vďaka tomu granátové jablko posilňuje imunitu, podporuje trávenie, znižuje krvný tlak a cholesterol, pomáha obnoviť hormonálnu rovnováhu, a tiež pomáha pri poruchách zraku.

Do jedálnička by ho mali zaradiť najmä vegetariáni. Obsahuje totiž množstvo rôznych aminokyselín, ktoré prijímame zo živočíšnej stravy.

Banán ako energetická bomba

O priaznivých účinkoch banánu niet pochýb. Obsahuje vysoké množstvo draslíka, vitamínu A, vitamínu C a vitamínov skupiny B.

Práve konzumáciou banánov posilňujeme imunitný systém, upokojujeme nervový systém, znižujeme riziko vzniku rakoviny či astmy či dodávame telu potrebnú energiu. Práve banán by sa preto v našom jedálničku mal vyskytnúť každý deň.

Citrónu sa choroby boja

Ďalším prírodným liekom na rôzne choroby je citrón. Toto ovocie z kategórie citrusových sa používa najmä v kuchyni pri varení či pečení. Čoraz častejšie sa začína používať aj ako liečivý a skrášľujúci prostriedok.

Všetky tieto účinky má na svedomí vysoký podiel vitamínu C, vitamíny B, A, E a tiež draslík, fosfor, zinok či vápnik.

Vďaka tomu dokáže citrón posilniť imunitu, znižovať hladinu cholesterolu v krvi, liečiť infekcie močového ústrojenstva, znižovať horúčku a pomáhať pri bolestiach hlavy či detoxikovať organizmus.

Pohár citrónovej vody denne, či jeho častejšie využívanie v kuchyni, vo vašom tele dokáže skutočné zázraky.

Super ovocie z lesa

Ďalším ovocím z kategórie najzdravších sú jahody, prezývané tiež „super ovocie“. Túto prezývku nezískali len tak náhodou. V jahodách sa totiž nachádzajú výnimočné látky, ktoré majú na naše zdravie veľké množstvo pozitívnych účinkov.

Jedným z najvýznamnejších je ich priaznivý vplyv na srdcovocievny systém. To majú na svedomí flavovnoidy, o ktoré v jahodách vôbec nie je núdza.

Jahody, okrem iného podporujú pamäť, pomáhajú pri spaľovaní tukov, podporujú zdravie kostí či dodávajú sviežosť našej pleti, nechtom a vlasom. Preukázané je tiež to, že jahody poskytujú prevenciu pred rakovinou prsníka, krčka maternice, hrubého čreva či pažeráka.

Za jahodami ani náhodou nezaostáva ďalšie lesné ovocie, ktoré má pre naše zdravie obrovský význam. Tým ovocím sú čučoriedky, ktoré sú plné vitamínu C a iných antioxidantov, ktoré majú priaznivý vplyv na náš zrak, tráviace ťažkosti, hladinu cukru, či hladinu cholesterolu v krvi.

Okrem modrých bobuliek sa v prípade čučoriedok dajú využiť aj listy na prípravu čaju, ktorý je vhodný pre diabetikov.

Exotický poklad spoza veľkej mláky

Ananás, ktorý je aj napriek dlhému času strávenému v našich zemepisných šírkach stále vnímaný ako exotické ovocie. O jeho liečivých účinkoch sa hovorí len veľmi málo.

To je ale veľká škoda, vzhľadom na to, že ananás podporuje imunitný systém a trávenie, znižuje krvný tlak a cholesterol, pomáha pri problémoch dýchacích  ciest a podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva.

Okrem toho je ananás skvelým pomocníkom pri chudnutí, keďže obsahuje nízky obsah kalórií.

Vitamínová bomba

Ďalším citrusovým ovocím, ktoré by sa v našom jedálničku malo vyskytovať častejšie, je grapefruit. Popri jeho nie celkom chutnej horkastej chuti v sebe totiž ukrýva množstvo antioxidantov a vitamínov.

Okrem znižovania cholesterolu, posilňovania imunity, má grapefruit množstvo účinkov aj na náš vzhľad. Pomáha v boji proti vráskam, popraskaným perám, suchej a podráždenej , či lupinám.

Jablko vyhráva

Keď sa hovorí o najzdravších druhoch ovocia, vo väčšine prípadov sa na prvom mieste ocitá jablko. Toto napohľad obyčajné ovocie je skutočným zázrakom.

V tomto malom kúsku ovocia nájdeme veľké množstvo vody, vlákninu, vitamín C, draslík, vápnik, horčík a rôzne antioxidanty.

Jablko je vďaka tomu považované za univerzálny liek, ktorý si dokáže poradiť s bolesťami hlavy, poruchami trávenia, chrípkou, prechladnutím, kašľom, obezitou či dokonca popáleninami.

Len jedno jablko denne má na náš organizmus detoxikačné účinky, ktoré po dlhodobejšej konzumácii určite oceníte.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

Ani po mesiaci a pol od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku protesty v kraji…