Domov Kultúra 11 filmov natočených podľa skutočných udalostí, ktoré sa oplatí vidieť

11 filmov natočených podľa skutočných udalostí, ktoré sa oplatí vidieť

0
0

Patríte k fanúšikom kvalitného filmu? Pre veľa ľudí sú obľúbeným žánrom filmy, ktoré boli inšpirované skutočnými udalosťami. Vybrali sme 11 filmov, ktoré sa oplatí vidieť a pri ich sledovaní nebudete chcieť uveriť, že ide o skutočné príbehy.

Útek z Alcatrazu (1979)

Alcatraz, založený na ostrove v zálive San Francisco, bol najbezpečnejším väzením svojej doby. Verilo sa, že nie je možné z tohto miesta utiecť.

Všetko sa však zmenilo úspešným útekom troch odvážnych mužov (vo filme ich stvárnili Clint Eastwood, Fred Ward a Jack Thibeau).

Úspech ich úsilia je dodnes stále sporný, ale film prináša očarujúce rozprávanie a dôkladné preskúmanie ich príbehu.

Apokalypsa (1979)

Film je voľne založený na diele Srdce tmy Josepha Conrada (1899), ktoré je samo o sebe založené na udalostiach, ktoré sa stali autorovi.

Príbeh sa odohráva počas vojny vo Vietname, keď je kapitán Willard, ktorého hrá Martin Sheen, vyslaný na nebezpečnú misiu do Kambodže, aby zavraždil plukovníka odpadlíka (Marlon Brando), ktorý sa ustanovil za boha medzi miestnymi kmeňmi. A predpokladá sa, že je šialený.

Kód Enigmy (2014)

Tento presvedčivý film rozpráva príbeh počítačového vedca Alana Turinga (Benedict Cumberbatch), ktorý sa pokúša rozlúštiť kód Enigmy. Ten nacisti používali na zabezpečenie svojich rádiových správ počas druhej svetovej vojny.

Turing bol geniálny, ale bolo s ním veľmi ťažké spolupracovať, preto ho jeho kolegovia považovali za čudáka. Ak má však uspieť, bude musieť prekonať nielen matematické, ale aj spoločenské ťažkosti.

Útek do divočiny (2007)

Film o duchovnej ceste jedného muža, ktorý si želá byť slobodný a nezávislý, uniknúť normám spoločnosti a objavovať transcendenciu v prírode. Nechce byť spútaný materiálnymi vecami.

Po ukončení vysokoškolského štúdia na Emory University sa najlepší študent a atlét Christopher McCandless vzdá svojho majetku, daruje celý sporiaci účet vo výške 24 tisíc dolárov na charitu a nakoniec sa vydá na Aljašku, aby nasledoval svoj sen.

Chyť ma, ak to dokážeš (2002)

Leonardo DiCaprio a Tom Hanks hrajú hlavné úlohy v tomto celovečernom filme založenom na živote Franka Abagnale ml.

Mladík sa stal expertom na falšovanie a maskovanie a podarilo sa mu získať hotovostné šeky za milióny dolárov, pričom pôsobil ako pilot Pan Am, lekár či prokurátor.

Čo je ešte pôsobivejšie, všetko to stihol pred svojimi 19. narodeninami. Dôvod jeho konania bol však obdivuhodný. Chcel pomôcť svojim rodičom, ktorí sa dostali do veľkých finančných problémov.

Midnight Express (1978)

Midnight Express je skutočným príbehom amerického študenta Billyho Hayesa, ktorý je chytený pašerákom z Turecka a uvrhnutý do väzenia.

Názov filmu je väzenským slangom pre pokus o útek väzňov, čo je niečo, čo sa Billy pokúšal urobiť viackrát, no vždy ho strážcovia chytili a brutálne zbili. Jednou z najslávnejších súčastí filmu je soundtrack, ktorý v roku 1979 získal dokonca Oscara.

Schindlerov zoznam (1993)

Tento film rozpráva príbeh Oskara Schindlera (Liam Neeson), nacistického obchodníka, ktorý prechádza zmenou a nakoniec dokáže zachrániť viac ako tisíc Židov pred holokaustom.

Film režíroval Steven Spielberg a hviezdny Ralph Fiennes sa predstavil ako popredný nacistický kat, neslávny veliteľ Amon Goeth. Film bol veľmi dobre prijatý, a získal nejedno významné filmové ocenenie.

Čistá duša (2001)

Film približuje príbeh matematického talentu Johna Forbesa Nasha Jr. Je dôkazom toho, že medzi čistým géniom a šialenstvom je často príliš tenká hranica.

Diváci sa bližšie pozrú na život tohto neuveriteľne nadaného jedinca, ktorého hrá Russell Crowe. Nash mal schizofréniu, ktorá výrazne ovplyvnila jeho osobný život, vzťahy s rodinou a priateľmi a v neposlednom rade aj jeho prácu.

Pianista (2002)

Film je o poľsko‑židovskom hudobníkovi Wladyslawovi Szpilmanovi, ktorý sa snaží prežiť zničenie varšavského geta počas druhej svetovej vojny.

Režíroval ho Roman Polanski a v hlavnej úlohe sa predstavil Adrien Brody. Tento kritikmi uznávaný film získal tri Oscary a mnoho ďalších významných ocenení.

Erin Brockovich (2000)

Film približuje život právnika v malom meste a mamičky troch detí Erin Brockovich. Tá je k nemu, bez akéhokoľvek vhodného vzdelania, najatá ako právnička.

Náhodou narazí na závažný prípad otravy vodou, ktorý v jej meste viedol k mnohým vážnym chorobám u ľudí. Hlavnú postavu stvárnila herečka Julia Roberts, ktorá za ňu získala dokonca aj Oscara.

300 (2006)

Tento film rozpráva skutočný príbeh spartánskeho kráľa Leonidasa a jeho 300 mužov, ktorí bojovali proti Peržanom v bitke pri Thermopylae, ktorá sa odohrala medzi Gréckom a Perziou (dnešný Irán) v roku 480 pred Kristom.

Film kombinuje ohromujúce vizuálne prvky s kvalitným hereckým obsadením a oživuje históriu.

Radoslav Hoppej, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…