Domov Cestovanie 7 pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Milána vynechať

7 pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Milána vynechať

0
0

Keď sa povie Taliansko, tak asi každého ako prvé napadne Rím, hlavné mesto tejto krajiny. Jednou zo zaujímavých možností výletu v Taliansku je však určite aj mesto Miláno. V tomto článku vám ukážeme, že aj toto mesto sa oplatí navštíviť, pretože sa tam nachádza veľa zaujímavých miest a jedinečných pamiatok.

Duomo di Milano (Milánska katedrála)

Táto masívna katedrála patrí medzi najväčšie na svete (jej kapacita je až 40 000 ľudí) a najkrajšie kostoly gotického štýlu. S výstavbou katedrály sa začalo už v 14. storočí, no jej fasáda nebola dokončená ani začiatkom 18. storočia.

Jej rozmanitý interiér, ktorý je v nápadnom kontraste s brilantným a bohato vytesaným exteriérom, vytvára nádhernú kombináciu. Katedrála ukrýva viacero zaujímavých a jedinečných súčastí ako napríklad okná v lodi katedrály, ktoré sú tými najväčšími oknami na svete.

Duomo di Milano

Nachádza sa tam aj viacero hrobiek významných osobností z dejín krajiny, ako napríklad hrobka Giana Giacoma Mediciho zo 16. storočia.

Milánska katedrála je zaujímavá aj tým, že je možné dostať sa na jej strechu a v prípade priaznivého počasia si vychutnať pohľad nielen na mesto, ale aj na Alpy. Výťah vás odvezie takmer na strechu, potom stačí zdolať 73 schodov a ste na mieste.

Rovnako tak je zaujímavé aj to, že v prednej časti katedrály, v blízkosti hlavných dverí, môžete zostúpiť pod námestie Piazza del Duomo do základov Baziliky svätého Tecla a Katedrály Battistero di San Giovanni alle Fonti zo 4. storočia, ktoré boli objavené počas výstavby systému metra v Miláne.

Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie

Gotický kostol Santa Maria delle Grazie (Panny Márie milostí) v Corso Magenta začali budovať približne v polovici 15. storočia a je známy najmä pre jeho masívnu šesťstrannú kupolu v štýle ranej renesancie, ktorú navrhol Bramante, jeden z najvýznamnejších renesančných architektov v Taliansku.

Najväčším lákadlom na tomto mieste je možnosť vidieť najznámejšie dielo známeho maliara Leonarda da Vinciho – Posledná večera, ktoré je namaľované na jednej zo stien bývalého dominikánskeho kláštora. Aj v súčasnosti prebieha rekonštrukcia tohto diela, a tak sa tam dostane denne len obmedzený počet návštevníkov a turistov.

Ak by ste teda chceli tento kostol vidieť zvnútra a obdivovať jedno z najslávnejších umeleckých diel, je potrebné si návštevu dopredu zarezervovať cez internet. Počítajte s tým, že takýto zážitok bude aj niečo stáť.

Galleria Vittorio Emanuele II

Jednou z najkrajších budov v Miláne je bez pochyby budova svetoznámej nákupnej pasáže, ktorá sa nachádza na námestí Piazza della Scala a tvorí prepojenie Milánskej katedrály s operou La Scala.

Pasáž je v strede presklená obrovskou kupolou a jednotlivé uličky zdobia presklenné oblúky, ktoré nielen chránia budovu pred pôsobením vonkajších vplyvov, ale aj pasáž presvetľujú.

Galleria Vittorio Emanuele II

Táto budova sa označuje ako začiatok modernej architektúry v Taliansku a dnes predstavuje skvelý príklad priemyselnej výroby železa a skla z 19. storočia. V súčasnosti je plná luxusných obchodov a krásnych kaviarní, ktoré vyhľadávajú nielen domáci obyvatelia, ale aj turisti z celého sveta.

Teatro alla Scala

Túto operu netreba snáď nikomu predstavovať. Považuje sa za najprestížnejšiu operu na svete, spievali a spievajú tam tí najväčší operní speváci.

Sezóna začína vždy začiatkom decembra a prebieha až do konca mája, ale dostať sa k lístkom je naozaj náročné. V tej istej budove sídli aj Museo Teatrale alla Scala, kde nájdete zbierku kostýmov z predstavení.

Basilica di Sant’Ambrogio

Kostol svätého Ambrózia založil v roku 386 svätý Ambróz, ktorý sa narodil v Miláne a je patrónom mesta. Súčasný kostol je majstrovským dielom románskej architektúry z 12. storočia. Tento kostol ukrýva veľa zaujímavých súčastí ako napríklad kazateľnicu či bohato vyrezávaný sarkofág Stilicone zo 4. storočia.

Basilica di Sant ’Ambrogio

Cimitero Monumentale

So všetkou talianskou veľkolepou architektúrou a umením zo starovekého gréckeho a rímskeho stredovekého a renesančného obdobia je ľahké zabudnúť, že aj Taliansko má niekoľko výnimočných príkladov zo secesného obdobia.

Cimitero Monumentale, v blízkosti železničnej stanice Stazione Porta Garibaldi, je vonkajšia galéria secesných sôch, ktorých autormi je mnoho známych talianskych sochárov.

Cimitero Monumentale

Museo della Scienza e della Tecnologia

Národné múzeum vedy a techniky Leonardo da Vinci sa nachádza v bývalom kláštore Olivetan a ilustruje históriu vedy a techniky. Obzvlášť zaujímavá je Galéria Leonarda da Vinciho s pracovnými modelmi mnohých jeho vynálezov a strojov, vytvorených z jeho výkresov.

Celkovo sa tam nachádza viac ako 15 000 technických a vedeckých predmetov z histórie talianskej vedy, technológie a priemyslu.

Museo della Scienza e della Tecnologia

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…