Domov Slovensko A čo letná dovolenka – áno či nie?

A čo letná dovolenka – áno či nie?

0
0

O necelé dva mesiace sa prehupneme do obdobia leta a tak v mnohých rodinách sa už teraz predmetom rozhovorov stáva téma letnej dovolenky. Toto leto, podobne ako to minulé, bude výrazne poznačené epidémiou koronavírusu a opatreniami, ktoré sú s ňou spojené.

Dnes ešte nevieme, či a kde bude možné v lete cestovať na dovolenku. Napriek tomu sme obyvateľom Slovenska položili nasledujúcu hypotetickú otázku: „Ak by sa opatrenia uvoľnili a bolo by možné cestovať, pôjdete na letnú dovolenku mimo miesta svojho bydliska?“

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: PRIESKUM: Čo nám koronakríza vzala

Tretina respondentov (33 %) odpovedala, že v prípade uvoľnenia opatrení, pôjdu na letnú dovolenku. Naopak, dve tretiny opýtaných (67 %) deklarujú, že ani v prípade, že sa opatrenia uvoľnia, neuvažujú o tom, že pôjdu na letnú dovolenku mimo miesta svojho bydliska.

Ak by sme záujem o vycestovanie na letnú dovolenku porovnali s obdobím približne pred rokom, tak v máji 2020 tak plánovalo urobiť 35 % oslovených, čo bol približne rovnaký počet ako v aktuálnom prieskume.

Následne, v júni 2020, záujem vzrástol na takmer 40 %. Dá sa očakávať, že so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou bude aj v tomto roku tento záujme ešte narastať.

Kto chce ísť na letnú dovolenku?

V aktuálnom prieskume sme výrazne vyšší záujem o vycestovanie na letnú dovolenku zaznamenali medzi ľuďmi vo veku do 45 rokov, pričom v kategórii 25-34 ročných je to najviac – až takmer polovica (47 %) oslovených v danom veku. Naopak, medzi najstaršími obyvateľmi vo veku 65 rokov a viac ochotu deklarovalo len 15 % z nich.

Uvedené vekové rozdelenie tiež poukazuje na vyšší záujem o vycestovanie na letnú dovolenku v troj- a viacpočetných rodinách, teda v rodinách, v ktorých žijú deti.

Nadpriemerný záujem vycestovať na letnú dovolenku deklarovali častejšie aj nemanuálne pracujúci (49 %) v porovnaní s manuálne pracujúcimi (32 %). Naopak, najnižší záujem deklarovali obyvatelia, ktorí sú mimo ekonomickej aktivity, konkrétne respondenti v starobnom dôchodku (14 %).

Prieskum tiež poukázal na súvislosť medzi celkovým mesačným príjmom domácnosti a záujmom o vycestovaním na dovolenku. Zatiaľ čo v najvyššej príjmovej kategórii domácností s celkovým čistým mesačným príjmom nad 1 800,- EUR záujem deklarovalo až 55 % z nich, tak v najnižšej príjmovej kategórii do 800,- EUR je to len približne 16 % opýtaných.

Rozdiely sme zaznamenali aj regionálne. Najvyšší záujem o vycestovanie na letnú dovolenku sme zaznamenali medzi obyvateľmi Bratislavského a Trnavského kraja, naopak najnižšiu na východnom Slovensku, ale aj v Nitrianskom kraji.

Na Slovensku či v zahraničí?

Pokiaľ ide o preferenciu dovolenkovej destinácie na Slovensku a v zahraničí, tak je momentálne vyrovnaná. Približne polovica oslovených, ktorí deklarovali záujem o vycestovanie na letnú dovolenku, preferuje Slovensko (49 %) a druhá polovica zahraničie (51 %).

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …