Domov Slovensko PRIESKUM: Čo nám koronakríza vzala

PRIESKUM: Čo nám koronakríza vzala

0
0

Nedávno ubehol rok, čo bol na Slovensku zaregistrovaný prvý prípad koronavírusu. V súvislosti s týmto nechceným výročím sme sa obyvateľov Slovenska opýtali na to, čo im najviac chýba na ich súčasnom živote v porovnaní s obdobím pred koronakrízou.

Jednoznačne najčastejšie ľuďom chýbajú sociálne kontakty. Až polovica opýtaných (50 %) spontánne uviedla odpoveď, ktorá sa týkala práve výrazného obmedzenia sociálnych kontaktov.

Do tejto kategórie boli zaradené odpovede ako – chýbajú mi kontakty so známymi; kluby dôchodcov; stretávanie sa s kamarátmi; rodina a stretávanie s blízkymi; najviac mi chýba, že nemôžem ísť ani za rodinou; odlúčenosť od rodiny, kolegov, priateľov; kontakt so širšou rodinou; stretnutia s vnúčatami; chýba mi partia kamarátov a pod.

Chýbajúce sociálne kontakty najčastejšie menovali na jednej strane najmladší respondenti vo veku do 24 rokov a na druhej strane najstarší respondenti vo veku 65 rokov a viac. Vôbec najvyššie zastúpenie mala táto odpoveď medzi študentmi, respondentmi na materskej alebo rodičovskej dovolenke a medzi dôchodcami.

Pohyb a sloboda

3 z 10 opýtaných (30 %) tiež chýba voľný pohyb a sloboda. Necelá pätina respondentov (16 %) uviedla, že im chýba návšteva reštaurácií, kaviarní, barov, či krčiem.

Pritom intenzita uvádzania tejto odpovede klesá s vekom – zatiaľ čo medzi mladými ľuďmi túto odpoveď uviedla až štvrtina respondentov, medzi najstaršími len desatina opýtaných.

Chýbajúce kultúrne vyžitie – teda plesy, zábavy, divadlo, kino, diskotéky, koncerty, umenie a pod., trápi 12 % opýtaných, rovnako ako nemožnosť navštevovať obchody a nakupovať (12 %).

Aj pri kultúrnom vyžití je viditeľná súvislosť s vekom. Najmladší respondenti vo veku 18-24 rokov uviedli tento problém päťkrát častejšie, ako najstarší respondenti (24 % ku 5 %).

Dovolenky a výlety

Približne desatine respondentov ďalej chýbajú dovolenky, výlety, či turistika (9 %). Rovnako približne 9 % opýtaných uviedlo prácu a podnikanie. Pritom medzi ľuďmi, ktorí v súčasnosti pracujú ako živnostníci či podnikatelia, uviedla tento problém až štvrtina z nich.

Nadpriemerne intenzívne tento problém uvádzali aj aktuálne nezamestnaní respondenti, kde sa dá predpokladať, že ich aktuálny ekonomický status môže byť práve výsledkom straty zamestnania či podnikania v dôsledku negatívnych dopadov koronakrízy.

8 % opýtaných uviedlo, že im z obdobia z pred koronakrízy najviac chýba život bez strachu.

Do tejto kategórie boli zaradené odpovede respondentov ako napr. žiť normálnym životom a nebyť v neustálom strachu; psychická pohoda, kľud, pocit istoty; stále mám pocit pri každom kýchnutí, že mám koronu; aby sa človek nemusel stále kontrolovať, bočiť od ľudí a vo vrecku nosiť dezinfekčný gél a pod.

Šport, školy a bohoslužby

Športové vyžitie uviedlo ďalších 7 % respondentov. Aj tu platí súvislosť s vekom, kedy mladší respondenti a respondenti v strednom veku vnímajú deficit v tejto oblasti častejšie, než respondenti v staršom veku.

Rovnako po 5 % respondentov uviedlo otvorené školy a chýbajúce bohoslužby. Pritom tému škôl najčastejšie uvádzali študenti, medzi ktorými je táto oblasť druhou najčastejšie uvádzanou (po chýbajúcich sociálnych kontaktoch).

Chýbajúce bohoslužby častejšie spomenuli ženy a najstarší respondenti vo veku 65 rokov a viac. Medzi respondentmi, ktorí zvykli bohoslužby navštevovať niekoľkokrát týždenne, uviedla tento problém až tretina z nich.

Martin Slosiarik, zdroj, graf: FOCUS, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…