Domov Zdravie Aké zásady dodržiavať pri užívaní antibiotík, aby skutočne pomohli?

Aké zásady dodržiavať pri užívaní antibiotík, aby skutočne pomohli?

0
0

Antibiotická liečba na Slovensku je v posledných rokoch na zostupe. Kým pred pár rokmi predpisovali všeobecní lekári antibiotiká takmer na všetko, dnes sa im snažia vyhýbať. Niektoré choroby však stále vyžadujú ich predpísanie. V takom prípade je ale nutné dodržiavať isté zásady, aby sme si nimi neublížili ešte viac.

Antibiotiká patria medzi liečivá, ktoré pôsobia proti baktériám tým, že zastavujú ich rast, množenie a celkom ich zabíjajú. Lekári ich nasadzujú v prípade bakteriálnych infekcií.

Väčšina pacientov si myslí, že tieto lieky je nutné nasadiť aj pri iných ochoreniach, kedy sa telesná teplota zvýši. Pri virózach, prechladnutiach či chrípke však antibiotiká nezaberajú, preto je nutné sa o ich užívaní poradiť priamo s lekárom či lekárnikom.

Lekári ich predpisujú na základe zdravotného stavu pacienta a skúseností, ktorými bežný pacient nedisponuje. Ak vám ich ale predpísal priamo váš lekár, v prvom rade by ste si mali prečítať príbalový leták. Počas ich užívania by ste tiež mali dodržiavať isté pravidlá.

1. Presné množstvo v presnom čase

Lekári vám pri predpisovaní antibiotík dávajú presné rady, ako a kedy antibiotiká užívať. Rovnaké informácie sa dozviete aj v lekárni, kde si ich vyzdvihnete.

Tieto informácie nie sú ani zďaleka zbytočné či orientačné. Antibiotiká totiž nie sú žiadne cukríky či vitamíny. Platí pri nich dôležitá zásada.

Tou je neprekračovať predpísanú dennú dávku a naopak nezabúdať na ich užívanie. Antibiotiká sa tiež užívajú v presnom časovom intervale.

Niektoré sa užívajú nalačno, niektoré naraz s jedlom, iné zas lepšie zaberú až po jedle. To všetko záleží od typu antibiotika, preto si tieto rady treba zobrať k srdcu. Ak ste si zabudli liek v stanovenom čase zobrať, napravte to hneď, ako si naň spomeniete.

2. Dobrať do poslednej tabletky

V tejto súvislosti je nutné pripomenúť ďalšiu dôležitú zásadu, ktorú mnohí porušujú. Ak sa totiž zdravotný stav pacienta zlepší, často sa stane, že antibiotiká jednoducho vysadí.

Tieto lieky ale patria do skupiny liečiv, ktoré je dôležité dobrať do poslednej tabletky. V opačnom prípade sa vám môže choroba vrátiť, keďže niektoré baktérie v organizme prežijú.

Vzniknúť môžu aj rezistentné baktérie, na ktoré v budúcnosti antibiotiká nezaberú. Preto sa zvyčajne antibiotiká užívajú ďalšie 3 až 4 dni po zotavení.

3. Vyhnite sa alkoholu

Užívanie antibiotík so sebou prináša mnohé obmedzenia. To sa týka aj konzumácie alkoholu, ktorý má počas užívania antibiotík červenú.

Všeobecne totiž platí, že alkohol a lieky zaťažujú pečeň, preto ich kombinovanie je tou najhoršou voľbou pre tento životne dôležitý orgán.

Alkohol v spojení s antibiotikami má aj iné nepriaznivé účinky, ktoré záležia od toho, o aké antibiotikum sa jedná. Pri niektorých z nich môže po konzumácii alkoholu nastať nevoľnosť či ospalosť.

Nežiaducim účinkom tejto kombinácie je tiež znížený účinok lieku. Existujú ale aj antibiotiká, ktoré v tele zastavujú rozkladanie alkoholu, preto môže už po malej dávke alkoholu nastať stav, ktorý mnohí verne poznajú po noci, kedy alkohol tečie takpovediac potokom.

4. Obmedzte mlieko, citrusy aj slnko

Alkohol nie je ani zďaleka jedinou vecou, ktorú treba počas antibiotickej liečby obmedziť. Tou ďalšou je napríklad mlieko. To je totiž dôležitým zdrojom vápnika, ktorý môže spôsobiť, že sa látka z lieku nedostatočne vstrebe do organizmu, a teda nebude účinná.

Pozor si treba dávať aj na citrusy, špeciálne na grepfuity a šťavy z nich. Tieto šťavy sú totiž v tele rozkladané pomocou rovnakého enzýmu, ktorý sa volá cytochróm P450.

Preto sa môže stať, že telo nemusí lieky rozložiť správne a teda je liečba nielen neúčinná, ale tiež môže poškodiť zdravie. Ďalšie obmedzenie súvisí so slnkom.

To totiž vyžaruje UVA lúče, ktoré v spojení s antibiotikami môžu spôsobiť nepríjemné kožné reakcie.

5. Užívajte probiotiká

Keď si idete v lekárni vyzdvihnúť lekárom predpísané antibiotiká, väčšinou vám k nim lekárnik poradí aj ďalší liek. Ide o probiotiká, ktoré je dobré v tomto prípade nezanedbať.

Pri liečbe antibiotikami sa najmä u detí často vyskytujú črevné problémy. Riziko ich vzniku dokážu znížiť práve probiotiká, ktoré sa užívajú naraz s antibiotikami.

Väčšinou je dobré dodržať niekoľkohodinový odstup medzi užitím antibiotík a probiotík. Pribotiká je dobré užívať aj po tom, ako ste dobrali antibiotiká, aby sa stihli obnoviť všetky zdravé baktérie nachádzajúce sa v črevách.

6. Pozor na kombináciu s inými liekmi

Nielen alkohol, mlieko, citrusy či slnko môže v kombinácii s antibiotikami telu uškodiť. Nebezpečná je tiež ich kombinácia s inými liekmi.

Pozor si treba dávať najmä v prípade liekov, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca či antidepresív, ktoré sa užívajú pri liečbe depresií či iných psychiatrických diagnózach.

Preto, ak také lieky užívate a lekár, ktorý vám antibiotiká predpisuje o tom nevie, mali by ste mu to okamžite oznámiť. Takáto kombinácia totiž môže byť život ohrozujúca.

Oznámiť by ste mu však mali aj užívanie iných liečiv, aby ste si mohli byť 100-percentne istý, že váš organizmus kombinácia neohrozí. Na pozore by sa mali mať aj ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Antibiotiká totiž môžu spôsobiť oslabenie jej účinkov.

7. Nie príliš často

Účinnosť antibiotík znižuje vo veľkej miere ich časté užívanie. Stáva sa totiž, že niektorí ľudia ich berú viackrát do roka. To ale vôbec nie je dobré.

V takomto prípade sa totiž baktérie voči nim stávajú odolné a pri ďalšom užívaní nebudú celkom zničené. V organizme zotrvávajú, a preto je nutné pristúpiť k agresívnejším antibiotikám, ktoré majú viac nežiaducich účinkov.

Ak to teda váš zdravotný stav príliš nevyžaduje, skúste siahnuť po prírodných antibiotikách, ktoré majú na rozdiel od chemických liekov len tie pozitívne účinky.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…