Domov Zdravie Miesta v domácnosti, na ktorých sa skrýva najviac baktérií

Miesta v domácnosti, na ktorých sa skrýva najviac baktérií

0
0

Baktérie sú postrachom množstva ľudí. Aj to je dôvod, prečo sa mnohí vyhýbajú uzavretým priestorom, na ktorých sa zdržiava najviac ľudí. Aj tá najčistejšia domácnosť však ukrýva miesta, na ktorých sa skrýva nemalé množstvo baktérií. Viete, ktoré to sú?

Keď sa povie baktérie v domácnosti, každého zrejme hneď napadne toaleta. Paradoxne to však nie je najšpinavším miestom vo vašom dome či byte.

Práve naopak. Prvenstvo v tejto kategórii patrí miestnosti, o ktorej ste si možno mysleli, že je sterilná a úplne bezpečná pre vaše zdravie.

Zdroje baktérií v kuchyni

Asi by ste nečakali, že práve v kuchyni, kde pripravujete jedlo, by ste našli najväčšie množstvo baktérií. Práve tu skladujete predmet, ktorý má prívlastok najšpinavší.

Je to práve hubka na riad, ktorá v sebe ukrýva až niekoľkonásobne viac baktérií ako záchodová misa. A nejde len tak o hocijaké baktérie. Ide o veľmi nebezpečný druh, ktorý môže spôsobiť dokonca aj ochrnutie.

V tom lepšom prípade vám z nedostatočnej údržby vašej špongie hrozí „len“ salmonela, hnačka, choroby dýchacích ciest či nebezpečný zápal mozgových blán.

Najúčinnejšie sa týchto baktérií zbavíte, ak budete dbať na to, aby ste po použití hubku poriadne vyumývali v saponáte a vyžmýkali. Za novú by ste ju vymeniť mali už po týždni používania.

V kuchyni nájdete aj ďalší neželaný zdroj baktérií. Je to obyčajná doska na krájanie. Aj na tej sa zdržiava o 200 percent viac baktérií ako na tej záchodovej.

Čistenie obyčajným saponátom ani zďaleka nestačí. V tomto prípade je účinnejšie ak na čistenie využijete handričku, ktorú namočíte do octu. Ten dokáže s baktériami bojovať omnoho účinnejšie.

Možno sa vám v tejto súvislosti naskytuje otázka, či nie je lepšie klasickú drevenú dosku vymeniť za plastovú, ktorú umyjete jednoduchšie. Na to radšej hneď zabudnite. Baktériám totiž lepšie vyhovuje plastový povrch a prežijú na nich omnoho dlhšie.

Do tretice pridajme ďalší predmet, ktorý v kuchyni patrí medzi tie najšpinavšie. Po hubke na riad a doske na krájanie je to práve kuchynská utierka, ktorá je ďalším významným zdrojom nebezpečných baktérií.

Často sa totiž stáva, že ju používate na utieranie riadu a potom ňou utriete aj kuchynskú linku a vlhkú a pokrčenú ju necháte v kuchyni. Nebudeme radšej ani hovoriť, čo všetko vám škodí.

Preto radšej vymeňte klasickú látkovú utierku za papierovú. Dbajte tiež na to, aby ste látkovou utierkou neutierali vašu kuchynskú linku, ktorá na tom s baktériami tiež nie je najlepšie.

Vlhká kúpeľňa je rajom pre baktérie

Keď už sme v kuchyni hovorili o utierkach, podobne sú na tom aj uteráky a osušky vo vašej kúpeľni. Samozrejme je nemožné, aby ste ich vymenili za papierovú náhradu.

Určite však dávajte pozor na to, aby ste uteráky po utretí vystreli. Ďalším dôležitým bodom je ich pravidelné striedanie. No a už úplne zabudnite na to, že by jeden uterák používalo viac členov vašej domácnosti.

Ďalším postrachom kúpeľne sú zubné kefky. Pri tomto predmete si dávajte obzvlášť pozor, keďže ho každý deň vkladáte do úst. Okrem pravidelného striedania ju po použití ukladajte do skrinky, aby na ňu nebezpečné baktérie nemali dosah.

Nemalé množstvo baktérií nájdete aj vo vani a umývadle. Na ich dezinfekciu teda používajte kvalitné prostriedky, aby ste baktérie aspoň trochu obmedzili.

Mikróby na toalete

Pochopiteľne ani váš záchod nie je tým najideálnejším a najsterilnejším miestom vo vašej domácnosti. Ak však budete dodržiavať nasledujúce rady, bude aspoň o čosi čistejší.

Prvá sa týka splachovania. Toaletu by ste mali splachovať so zatvorenou záchodovou doskou. Počas splachovania sa totiž uvoľňuje obrovské množstvo baktérií, ktorým dokážete týmto jednoduchým trikom zabrániť.

No a poďme na aktivitu, ktorou si dlhý čas na toalete spríjemňuje množstvo ľudí. Ide o používanie mobilného telefónu. Na tento zlozvyk by ste mali čím skôr zabudnúť.

Po odchode z toalety vaše kroky totiž putujú do kúpeľne, kde si umyjete ruky. Na vašom telefóne však naďalej ostávajú zachytené mikróby zo záchoda, a teda je umytie rúk takmer zbytočné, keďže telefón znova chytíte do rúk.

To sa však netýka len telefónu. Ak si chcete skrátiť dlhý čas, skúste to radšej čítaním novín, ktoré z toalety nebudete odnášať a po ich prečítaní ich hneď vyhodíte do koša. Ruku na srdce, koho to od používania telefónu na toalete odradilo?

Nebezpečné počítačové príslušenstvo

Pracovný stôl vo vašej izbe tiež nie je najčistejším miestom. Najväčšou hrozbou na ňom je práve často používaná klávesnica a tiež počítačová myš. Problémom je totiž, že sa týchto predmetov často dotýkame so špinavými rukami, prípadne s nimi pracujeme počas jedenia.

Tiež radšej nebudeme hovoriť, čo všetko vám hrozí. Radšej vám dáme tipy, ako tieto zariadenia vyčistiť. Prvým tipom je vysávanie. Pri vysávaní vášho bytu nezabúdajte ani na klávesnicu.

Ďalším o niečo zložitejším tipom je jej dôkladné vyčistenie s vymontovaním všetkých klávesov. Ak vám tento spôsob nie je úplne po chuti, skúste ju vyčistiť handričkou prípadne vlhčenou utierkou a na priestor pomedzi klávesy použite vatovú tyčinku.  Vlhčenú antibakteriálnu utierku použite tiež na vašu myš.

Ďalšie nástrahy vo vašej domácnosti

Nebezpečenstvo na vás číha aj v obývačke. Ide o jednu z najobľúbenejších miestností vo vašom byte. Tu je najväčšou hrozbou ovládač na televíziu. Ten totiž často chytáme so špinavými rukami a popri tom si radi popri sledovaní televízie vychutnávame niečo pod zub.

Ani to nie je príliš dobrá kombinácia pre vaše zdravie. V neposlednom rade sa veľké množstvo baktérií skrýva aj vo vašej posteli. Je to práve posteľná bielizeň, na ktorú by ste z tohto dôvodu mali najviac dbať.

Okrem toho, že ju budete častejšie meniť, nezabúdajte ani na čoraz viac podceňované žehlenie. Práve žehlenie pomáha ničeniu baktérií, ktoré sa pri obyčajnom praní s posteľnou bielizňou nechcú nerozlúčiť.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…