Domov Zdravie Ako cvičiť a čo jesť vzhľadom na typ postavy

Ako cvičiť a čo jesť vzhľadom na typ postavy

0
0

Ženy so sebou nikdy nie sú 100-percentne spokojné. Niektoré by chceli mať chudšie stehná či zadok, iné trápi tuk na bruchu a ďalšie zas riešia menšie prsia. Všetky tieto partie sú smerodajné pri určovaní jednotlivých typov postáv. Podľa toho je možné zistiť, akú stravu by ste mali preferovať či vylúčiť, ale tiež to, ktoré cvičenie je pre vás najvhodnejšie.

U žien rozoznávame niekoľko typov postáv. O tom, či sa tá vaša podobá na jablko, hrušku, obrátený trojuholník, presýpacie hodiny či pravítko vám napovie pohľad do zrkadla. Pre každú z nich sú typické iné charakteristické znaky, a preto tomu treba prispôsobiť stravu a cvičenie.

Najrizikovejšie jablko

Pre postavu v tvare jablka je charakteristický robustnejší vrch tela, pričom najproblematickejšou partiou je práve brucho. Naproti tomu zadok je menší a nohy sú štíhle.

Keďže sa väčšina tuku ukladá práve na bruchu, tento typ postavy so sebou prináša najväčšie riziká. Pri nesprávnom životnom štýle sa u jabĺk najčastejšie vyskytuje cukrovka, ochorenie srdcovo‑cievneho systému, vaskulitída či rakovina.

Dobrou správou však je, že práve tuk, ktorý sa usádza na bruchu je najľahšie odstrániteľný. Treba len dodržať správnu stravu a pohyb.

Medzi najideálnejšie jedlá pre ženy s postavou typu jablka patrí chudé mäso, ryby, orechy, semienka, avokádo či vajcia. Jablká by tiež mali zvýšiť príjem strukovín, zeleniny a nízkotučných mliečnych výrobkov.

Naopak, vyvarovať by sa mali pečivu, ryži a zemiakom. Kľúčom je predovšetkým zvýšiť príjem zdravých tukov na úkor sacharidov. Popri správnej strave by jablká nemali zabúdať ani na zdravý pohyb.

Pri posilňovaní je nutné myslieť najmä na brucho a rozhodne nič nepokazíte ani bicyklovaním, aerobikom, plávaním či behom. Práve ženy s týmto typom postavy by mali cvičiť najviac spomedzi ostatných, teda aspoň trikrát do týždňa.

Hrušky ohrozuje celulitída

Ženy, pre ktoré je typický útly trup a výraznejšie boky a stehná, sa radia medzi typ postavy v tvare hrušky. Najväčším problémom týchto žien je hromadenie tuku v oblasti bokov a stehien, keďže práve toho je najťažšie zbaviť sa.

Ďalším problémom je celulitída, ktorá sa najčastejšie vyskytuje pri tomto type postavy. Hoci zdravotné riziká sú menšie ako pri jablku, aj tu treba dbať na správnu stravu.

V prvom rade je nutné vylúčiť vysoko kalorické jedlá ako pizzu, hamburgery či sladkosti. Namiesto tukov a cukrov by hrušky mali prijímať viac bielkovín v podobe chudého mäsa, strukovín či rýb.

Dôležitý je tiež dostatočný príjem ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu. Pri cvičení je potrebné myslieť práve na problematické partie. Popri posilňovaní stehien či zadku, ale zabúdať netreba ani na vrchnú časť tela.

Určite nič nepokazíte správnym plankom či klikmi. Spomedzi športov patria medzi najvhodnejšie plávanie, beh, rýchla chôdza alebo bicyklovanie.

Atletická postava v tvare obráteného trojuholníka

Nie príliš častým typom postavy u žien je typ obráteného trojuholníka. Ten sa vyznačuje širšími ramenami, štíhlym bruchom, úzkymi bokmi a tiež zadkom.

Preto tento typ postavy nazývame aj atletická. Jej najväčším rizikom je hormonálna nerovnováha, keďže sa v tomto prípade často objavuje zvýšená hladina kortizolu v tele.

Jedálniček by mal pozostávať z ľahšej stravy a výživných látok, ktoré podporujú rast svalov. Najväčším nepriateľom tohto typu postavy je soľ, ktorej by ste sa mali oblúkom vyhýbať.

Pri cvičení je nutné zamerať sa najmä na aeróbne cvičenia, pri ktorých sa rýchlejšie spaľuje tuk.

Ideálne sú presýpacie hodiny

Hovorí sa, že najideálnejším typom postavy je ten, ktorý pripomína presýpacie hodiny. Preň je typický úzky pás, širšie boky a plnšie poprsie. Najväčším benefitom je symetrické ukladanie tukov, avšak najviac si treba dávať pozor práve na oblasť bokov.

Medzi najväčšie riziká pre tento typ postavy patrí nadúvanie, zadržiavanie vody alebo zápcha, ktoré by sa ale pri dodržiavaní správnej životosprávy nemali často objavovať.

Medzi nežiaduce potraviny u presýpacích hodín patria sladkosti, mliečne potraviny a najväčším nepriateľom je rafinovaný cukor.

Naopak by sa ženy s týmto typom postavy mali viac zamerať na chudé mäso, ryby, ovocie a zeleninu. Súčasťou jedálnička by mali byť napríklad aj ovsené vločky, celozrnné obilniny alebo quinoa.

Keďže ani jedna z partií na tele nepatrí medzi veľmi problematické, pri cvičení je nutné myslieť na všetky svalové partie. Skvelou voľbou sú aj vytrvalostné športy, ktorými zlepšíte kondíciu a celkový fyzický stav.

Pravítko bez obmedzení

Väčšina žien túži po tom, aby mohli jesť a pritom nepribrať. To je typická črta pre typ postavy pravítko, ktorý býva niekedy označovaný aj ako chlapčisko.

Už zo samotného názvu vyplýva, že v tomto prípade budú zrejme absentovať tradičné ženské krivky. Naopak, charakteristické sú úzke ramená, menšie prsia, užšie boky, takmer žiadny pás a tiež chudé nohy.

Všetky tieto partie sú v jednej línii. Najväčšou výhodou žien, ktoré majú postavu v tvare pravítka, je, že sa u nich rýchlejšie spaľuje tuk. Nemusia sa teda báť nadváhy a tomu môžu prispôsobiť aj stravu.

Nie je nutné dodržiavať žiadnu prísnu diétu, keďže k priberaniu nedôjde ani po zjedení tučných jedál. Vzhľadom k celkovému zdravotnému stavu je aj tak ale potrebné dodržiavať vyvážený príjem bielkovín, sacharidov a tukov.

Súčasťou jedálnička by samozrejme malo byť ovocie a zelenina, keďže telo potrebuje aj dostatočné množstvo vitamínov a minerálov. Cieľom cvičenia by v tomto prípade nemalo byť znižovanie váhy, ale skôr posilňovanie a zvýrazňovanie svalov.

Predovšetkým by ste sa mali zamerať na svaly sedacie. Vhodné je chodenie po schodoch, ktoré spevní zadok a stehná, čím sa dosiahne jeho optické zväčšenie a celkové spevnenie.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…