Domov Zahraničie Ako sa odstrihnúť od energetickej závislosti na Rusku? Litva inšpiruje Slovensko

Ako sa odstrihnúť od energetickej závislosti na Rusku? Litva inšpiruje Slovensko

0
0

Slovensko podľa Martina Klusa zdieľa s litovskými partnermi hodnoty a postoje, ktoré sa odzrkadľujú aj v spoločnom členstve v EÚ a NATO.

Na Slovensko začiatkom júla zavítal litovský viceminister financií Mindaugas Liutvinskas, ktorého návšteva potvrdila pretrvávajúci obojstranný záujem o rozvoj silných patnerských vzťahov medzi Litvou a Slovenskom, a to nielen v rámci spolupráce v Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).

„Zároveň sme mali možnosť vymeniť si názory na vývoj konfliktu na Ukrajine či otázky zvýšenia energetickej bezpečnosti, kde Litva popri Poľsku môže slúžiť ako mimoriadne inšpiratívny príklad aj pre Slovensko,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Spoločné hodnoty aj REPowerEU

Slovensko a Litva ako krajiny pevne stojace na hodnotách právneho štátu a medzinárodného práva majú eminentný záujem prispievať k posilňovaniu transatlantickej, a teda našej vlastnej bezpečnosti ohrozovanej agresívnou politikou Ruskej federácie.

Partneri sa zhodli, že je veľkým záujmom Slovenska a Litvy ďalej pracovať na európskom návrhu spôsobu, akým zabezpečíme finančnú pomoc vláde v Kyjeve pre jej každodenné fungovanie.

Zároveň diskutovali o možnostiach obnovy Ukrajiny vrátane finančných zdrojov a prípadnej koordinácii na európskej úrovni.

Stretnutie potvrdilo aj podobnú pozíciu oboch krajín pri cieľoch spoločnej európskej iniciatívy nazvanej REPowerEU súvisiacej s energetickou bezpečnosťou Európy.

„Ocenil som skúsenosti Litvy z ich odbúrania závislosti od ruských fosílnych palív, ktoré sa podarilo v priebehu pár rokov po ruskej invázii na Krym, čo môže slúžiť ako inšpirácia pre nás.

Akurát, že to potrebujeme urobiť ešte výrazne rýchlejšie, čo je reálne možné len prostredníctvom spoločných európskych riešení a s finančnou pomocou EÚ,“ dodal Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…