Domov Zahraničie Andrej Babiš žaluje Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

Andrej Babiš žaluje Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

0
0

Český premiér Andrej Babiš v reakcii na ostatné rozhodnutie slovenského Ústavného súdu ohľadne jeho údajnej spolupráce s ŠtB, podal minulý týždeň vo štvrtok žalobu voči Slovensku na Európskom súde pre ľudské práva.

Pred štyrmi mesiacmi sa Andrej Babiš pokúsil zostaviť vládny kabinet, ale počas hlasovania nezískal dostatočný počet hlasov, ktoré by podporili jeho menšinovú vládu. Od tohto momentu vládol bez podpory českej snemovne.

Aj bez výsledku vnútrostraníckeho referenda ČSSD, ktoré len minulý týždeň nakoniec potvrdilo spoluprácu s hnutím ANO, sa český prezident Miloš Zeman pred dvoma týždňami rozhodol menovať Andreja Babiša po druhýkrát premiérom krajiny.

Vo vnútrostraníckom referende ČSSD sa nakoniec celkovo zúčastnilo 64,74 % členov strany, pričom viac ako 58,5 % členov strany bolo za vstup do takejto vlády, a okolo 40 % bolo proti, no aj tak stále čaká vládu Andrej Babiša potvrdenie v snemovni, kde musí získať hlasy poslancov Komunistickej strany Čiech a Moravy.

Čoho sa musel Babiš vzdať pre zostavenie vlády

Počas rokovaní po prvom neúspešnom pokuse sa Andrej Babiš a hnutie ANO museli vzdať viacerých kľúčových ministerstiev v prospech Českej strany sociálno-demokratickej (ČSSD).

Taktiež pre podporu jeho menšinovej vlády hnutia ANO s ČSSD súhlasili so zdanením náhrad z cirkevných reštitúcií, ktoré za podporu takejto menšinovej vlády požaduje Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM), okrem toho žiadajú splniť aj zvyšné programové body strany KSČM, ktoré sa majú stať súčasťou programového vyhlásenia celej vlády.

Tiež žiadajú nenavyšovať počet českých vojakov v zahraničných vojenských misiách, ktoré nebudú mať mandát BR OSN, ako aj záruku snahy prijať zákon o celoštátnom referende.

Babiš žaluje Slovensko

Ešte pred dvoma týždňami počas Babišovho prejavu na Pražskom hrade, keď ho Miloš Zeman vymenoval za premiéra, sa vyjadril aj k verdiktu slovenského Ústavného súdu, ktorý konštatoval, že Babiš v snahe o očistenie svojho mena zle žaloval, keď sa súdil s Ministerstvom vnútra SR, ako zriaďovateľom Ústavu pamäti národa, no vo verdikte nepovedal, koho má žalovať.

Babiš sa neúspešne súdil s Ústavom pamäti národa, ktorý ho eviduje ako spolupracovníka s ŠtB. Keďže nepomohlo ani jeho dovolanie na Najvyššom súde SR, už vtedy naznačil, že sa svojich práv bude domáhať na Európskom súde pre ľudské práva.

To sa minulý týždeň stalo skutočnosťou a Andrej Babiš podal žalobu priamo na danom európskom súde.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…