Domov Slovensko Bödöra dostal za mreže Dobytkár

Bödöra dostal za mreže Dobytkár

0
0

Azda najväčšou témou minulého týždňa bolo obvinenie kontroverzného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra s návrhom na jeho väzobné stíhanie. Hoci ho sudca Špecializovaného trestného súdu nechal na slobode, následné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR ho poslalo do väzby.

V piatok (3. júla) zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vplyvného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

Ten, aby sa vyhol vydaniu zatykača, sa v neskorých nočných hodinách vrátil na Slovensko z Chorvástka, kde bol na dovolenke s rodinou. Spoločne s ním zadržala NAKA v rámci policajnej akcie Dobytkár aj bratislavského podnikateľa Petra Kubu.

Slobodu si dlho neužil

Vyšetrovateľ oboch obvinil z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti a navrhol ich väzobné stíhanie.

Už v nedeľu sa obaja postavili pred sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici Michala Trubana, ktorý rozhodol, že Kuba ostane vo väzbe, zatiaľ, čo Bödöra pustil na slobodu.

Tú si však dlho neužil. Keďže sa prokurátor odvolal, vo štvrtok 9. júla o prípadnej väzbe pre nitrianskeho podnikateľa rozhodoval Najvyšší súd SR (NS SR), ktorý podľa očakávania zobral Bödöra do väzby.

Vzhľadom na to, že sa proti rozhodnutiu ŠTS odvolal aj Kuba, o jeho odvolaní rozhodoval NS SR o deň neskôr, keď potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu.

Podľa súdu hrozilo u oboch riziko z ovplyvňovania svedkov a pokračovania trestnej činnosti.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Koniec dobrých časov

V kauze Dobytkár sú okrem nich obvinení aj bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K., finančník Martin K., medzi ďalšími obvinenými sú aj advokáti alebo veterinár.

Kauza Dobytkár

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Polícia hodnotu poskytnutých úplatkov v rámci tejto kauzy zatiaľ vyčíslila na 10,5 milióna eur.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Bödör inkasoval prostredníctvom podnikateľa Kubu finančné prostriedky od niektorých predstaviteľov Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Tí predtým požadovali 20 percent sumy od žiadateľov o nenávratné finančné príspevky za to, že žiadostiam bude vyhovené. Bödör následne finančné prostriedky podľa obvinenia pomáhal legalizovať.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Remišová pripraví Slovensko o 48 miliónov eur

Vicepremiérka Remišová si opäť strelila do vlastného kolena, svojím konaním práve ona prip…