Domov Slovensko NAKA zadržala a obvinila Gašpara, Hraška i Krajmera

NAKA zadržala a obvinila Gašpara, Hraška i Krajmera

0
0

Minulý štvrtok v skorých ranných hodinách zadržali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) viacerých bývalých vysokopostavených predstaviteľov polície, medzi nimi exšéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera, bývalého šéfa NAKA Petra Hraška, bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, ale tiež bývalého najvyššieho muža slovenskej polície Tibora Gašpara.

V rámci akcie „Očistec“ NAKA zadržala a obvinila viacero osôb pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Podľa medializovaných informácií má obvinený Slobodník s políciou spolupracovať a deň pred zadržaním, teda 4. novembra, podal na neho Tibor Gašpar trestné oznámenie pre „pripravovanú kriminalizáciu“ jeho osoby.

Podľa portálu Aktuality.sk obvinila polícia v rámci akcie aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Ten je v príbuzenskom zväzku s policajným exprezidentom Gašparom.

Bödör je v súčasnosti väzobne stíhaný v rámci kauzy „Dobytkár“, v ktorej ho policajti obvinili z trestného činu prania špinavých peňazí.

Policajní šéfovia idú do väzby

Polícia v rámci akcie „Očistec“ obvinila až 13 ľudí. Niektorí už sú vo väzbe kvôli iným obvineniam. O väzobnom stíhaní ôsmich z obvinených rozhodoval cez víkend Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS vzal napokon do väzby päť osôb. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa uviedol, že pri dvoch osobách vzala prokuratúra návrh na väzobné stíhanie späť a o jednom obvinenom zatiaľ súd nerozhodol.

Medzi väzobne stíhanými sú na základe rozhodnutia súdu aj bývalý policajný prezident Gašpar a bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Krajmer.

Prokuratúra väzbu nežiadala v prípade bývalého šéfa finančnej polície Slobodníka. Osoba, o ktorej súd zatiaľ nerozhodol, je bývalý šéf NAKA Hraško, ktorého v sobotu hospitalizovali.

Podľa medializovaných informácií pre psychické problémy nie je schopný výsluchu.

Odkrýva sa zhnité prostredie

Keďže obvinené osoby zastávali funkcie vysokých policajných funkcionárov v čase vlády Roberta Fica, pochopiteľne sa ich zadržanie neobišlo bez politických komentárov z oboch táborov politického spektra.

Podľa vládnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) je teraz nevyhnutné obrátiť pozornosť na bývalého predsedu vlády Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), ktorí podľa SaS roky kryli všetky mafiánske praktiky a za ich vládnutia sa „chobotnica organizovaného zločinu“ dostala od súdnictva cez prokuratúru až na najvyššie posty policajného zboru.

Podľa podpredsedu Národnej rady SR Milana Laurenčíka (SaS) majú „maslo na hlave“ aj ľudia okolo Petra Pellegriniho a najmä Denisa Saková (obaja Hlas-SD), „ktorá má stále čo vysvetľovať, najmä pri otázkach, prečo si Tibora G. vzala za svojho poradcu“.

Podľa najsilnejšej vládnej strany OĽaNO sa odpolitizovaním polície čoraz viac odkrýva „zhnité prostredie“ skorumpovaného systému takzvaných „našich ľudí“.

„Za všetko hovorí dávnejší výrok exministra vnútra Roberta Kaliňáka, podľa ktorého bol zadržaný Tibor G. najlepším policajným prezidentom v histórii.

Dlhodobo pritom investigatívni novinári ako aj predstavitelia nášho hnutia vytrvalo upozorňovali na závažné podozrenia a morálne zlyhania zadržaných osôb,“ dodal v tlačovej správe Peter Dojčan z me­diálneho tímu OĽaNO.

Je to politická objednávka

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico zas tvrdí, že ide o politickú objednávku. Pýta sa, ako je možné, že televízne štáby čakali na mieste policajného zásahu.

Požiadal dočasného policajného prezidenta Petra Kovaříka, aby urobil poriadok. Apeloval predovšetkým na prezumpciu neviny zadržaných.

„Netuším, čo sa stalo, prečo tam mali domové prehliadky. Budem predovšetkým rešpektovať prezumpciu neviny,“ uviedol Fico.

„Neviem, čo títo ľudia robili v súkromnom čase. Ak zlyhali, nech sú potrestaní. Ale nebudem ľudí hádzať cez palubu, len preto, že si to želáte vy,“ povedal novinárom s tým, že ak niekto spáchal trestný čin, treba ho odsúdiť, aby niesol následky za to, čo spáchal.

Podľa Fica bol však Gašpar dobrým policajným prezidentom a mal dobré výsledky.

ano, SITA, foto: SITA, facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…