Domov Ekonomika Budú sa zvyšovať dane? Matovič avizuje daňovo-odvodovú reformu

Budú sa zvyšovať dane? Matovič avizuje daňovo-odvodovú reformu

0
0

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) avizuje daňovo-odvodovú reformu, ktorú chce verejnosti predstaviť v dohľadnej dobe. Šéf rezortu financií chce zlepšiť najmä život rodín a na to, ako sám tvrdí, bude treba zvyšovať dane. Jeho koaliční kolegovia to však odmietajú.

Hoci ešte v sobotu Igor Matovič napísal na sociálnej sieti, že vyššie dane a odvody môžu zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí, v nedeľu uverejnil status, že zvýšenie daní je jednoducho potrebné.

Podľa Matoviča Slovensku chýbajú pre koronakrízu v rozpočte miliardy eur a ak sa má krajina zmeniť na sociál­ny a prorodinný štát, nemôže to urobiť na ďalší dlh. „To znamená, že na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ uviedol.

Rapídny nárast príjmov

Matovič ako príklad uviedol život osamelej matky s dvoma deťmi pracujúcej za minimálnu mzdu. Za svoju mesačnú prácu spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi na deti dostane podľa ministra zhruba 606 eur v čistom.

„Môj vysnívaný ‚sociálny štát‘ po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od leta chystám, tejto istej matke poskytne zhruba 1 021 eur mesačne,“ tvrdí Matovič. Zároveň uviedol, že ak býva rodina sama v prenajatom byte za 450 eur mesačne, matke zostáva na troch ľudí a na všetko ostatné 156 eur na mesiac.

„Po daňovo-odvodovej reforme, ktorú chcem v dohľadnej dobe ľuďom predstaviť, by tejto matke zostalo na mesiac už 571 eur miesto 156 eur,“ poznamenal minister.

Rodina z jeho príkladu, ako tvrdí, zaplatí na vyššej DPH maximálne 20 eur mesačne. „Zlomok z toho, čo reformou získa,“ uviedol minister. Deklaruje, že aj tí, čo deti ešte nemajú a chcú ich mať, tiež raz na zmene získajú, len nie hneď.

„Rodičia deťom a vnúčatám závidieť nebudú a dôchodcom sa vyššia DPH automaticky vykryje cez valorizáciu dôchodkov o dôchodcovskú infláciu, čiže nič nestratia,“ spresnil.

Obdobné prilepšenie ako matka z príkladu podľa jeho slov získa aj úplná rodina, respektíve aj viac zarábajúca rodina. „Chystaná reforma dramaticky zvýši príjem len pracujúcim rodičom (zásluhovo), aby pôsobila motivačne na tých nepracujúcich,“ poznamenal Matovič.

Starneme

Matovič v sobotu informoval, že z pohľadu verejných financií nastáva podľa neho zásadný problém, keďže v blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie.

„Jediný zdroj na financovanie viac dôchodkov z menej miezd budú vyššie dane a odvody,“ uviedol minister. Priznal však, že to následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí. Ako tvrdí, je možnosť pokúsiť sa aj o „zázrak v poslednej chvíli“ a urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebudú báť založiť si rodinu a rodina sa nebude báť prijať ďalšie dieťa.

Heger: Zvyšovať dane sa nebudú

V rozpore s vyjadreniami svojho straníckeho šéfa sú vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera. Predseda vlády totiž minulý týždeň vyhlásil, že sa daňovo-odvodové zaťaženie zvyšovať nebude. Zvyšovanie daní ale na druhej strane jednoznačne nevylúčil. „Daňová reforma ak príde, tak preto, aby bola prospešná pre občanov,“ povedal Heger.

Koaličné strany sú proti

Koaličné strany Za ľudí a SaS v nedeľu informovali, že nepodporia návrh na zvýšenie DPH. Hovorí sa o jej navýšení na 25 percent. Zvýšenie DPH označil šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík za „absolútne neprijateľné“.

„Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH, zavetujeme. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia sa rešpektovať aj pravidlá,“ vyhlásil.

Podporu rodín považuje Sulík za správnu vec. Rovnako za dôležitú však označil daňovo-odvodovú reformu. „Určite sa však nemôže ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi,“ podotkol Sulík.

Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová v nedeľu uviedla, že ani jej strana nepodporí prípadné zvýšenie DPH. Zároveň podotkla, že takýto návrh na koaličnú radu ešte neprišiel, koalícia sa však zaoberala návrhom na zvýšenie rodinných prídavkov.

red, TASR, foto: shutterstock, TASRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…