Domov Komentáre VISKUPIČ: Prečo som proti zvýšeniu DPH

VISKUPIČ: Prečo som proti zvýšeniu DPH

0
0

Doteraz veľa ľudí nerozumelo, prečo v SaS tak striktne trváme na daňovej brzde v Zákone o rozpočtovej zodpovednosti. Som presvedčený, a aj naša slovenská história ukazuje, že bez ohľadu na množstvo príjmov štátu, ich štát vždy všetky minie.

Navyše ešte vytvorí dodatočný deficit, keďže v našej histórii sme ešte nikdy nemali vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. Aj v najhojnejších časoch boli verejné financie v deficite.

Aktuálne minister financií ohlásil svoj plán na extrémne zvýšenie výdavkov a ich financovanie zvýšením DPH. Takéto zvýšenie DPH by zároveň rozvrátilo verejné financie, peňaženky ľudí i konkurencieschopnosť ekonomiky.

V tejto súvislosti sa mi žiada povedať jediné – ak by sme mali prijatú daňovú brzdu, takéto niečo by jednoducho nebolo možné. Preto je daňová brzda taká dôležitá. Či už priamo v Zákone o rozpočtovej zodpovednosti alebo ako kompromis v samostatnom ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti.

SaS bude vetovať akékoľvek zvýšenie DPH

Všetci cítime, že ak chce Slovensko dlhodobo udržateľne hospodáriť, nemôže míňať viac ako sú disponibilné príjmy. A nie je už ani ďalej možné zvyšovať príjmy zvyšovaním sadzieb. Musíme sa naučiť zakrývať sa takou perinou, akú si môžeme dovoliť.

Zároveň robiť všetko preto, aby každé euro bolo minuté maximálne efektívne. Rodinná politika je veľmi dôležitá a zaslúži si maximálnu podporu.

Rozvrátenie verejných financií však rodinám nepomôže. Viac detí sa rodí, keď rodičia majú istotu, že sa o deti v budúcnosti dokážu postarať. Keď budú mať dobrú prácu, dostupnú škôlku, kvalitné zdravotníctvo, školstvo a konkurencieschopnú krajinu.

Ak štát nebude efektívne fungovať, je jedno koľko detí sa narodí. Odídu do zahraničia študovať či pracovať a zostanú tam aj žiť. Na Slovensku zostanú žiť len ich starnúci rodičia.

Vyššie dane automaticky nezaručujú vyšší výber, ale s istotou dokážu urobiť ekonomiku nekonkurencieschopnou.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…