Domov Zahraničie Česko bojuje proti kybernetickým útokom

Česko bojuje proti kybernetickým útokom

0
0

Česká republika pokračuje v nastolenom trende boja proti hybridným hrozbám, ktorým sú čoraz viac vystavené všetky štáty sveta, nevynímajúc ani Slovensko či Česko.

Práve Česko nezaostáva za najvyspelejšími krajinami sveta a pokračuje v trende posilňovania nástrojov boja proti propagande, kybernetickým hrozbám ako aj ďalším novým hybridným hrozbám, ktorým môže potenciálne krajina skôr či neskôr čeliť.

Česká vláda reaguje na problémy, ktoré súvisia s kybernetickými útokmi a reaguje tak aj na stúpajúci počet kybernetických útokov voči vládnym a verejným osobám.

Nedávno bol uskutočnený útok na profil premiéra Bohuslava Sobotka, alebo aj nabúranie do e‑mailov ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka a či na stránky samotného ministerstva zahraničných vecí ČR.

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť

Po otvorení Centra pre boj proti hybridným hrozbám začiatkom tohto roka pokračuje vláda ďalej a spúšťa nové pracovisko, ktoré je zamerané na boj proti kyberzločinu.

Pridáva sa tak k Centru, ktorého úlohou je upozorňovať na závažné dezinformácie, ktoré sa šíria na internete a sociálnych sieťach a snaží sa poskytnúť odborné stanoviská, ktoré sa ich budú snažiť ozrejmiť a vysvetliť, pretože je dôležité, aby bežní občania boli konfrontovaní s týmito lžami, ktoré sa v súčasnej dobe šíria po internete.

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť sídli v Brne a zameriavať sa bude na počítačovú kriminalitu a bezpečnosť internetu.

Postupne bude mať vo svojom tíme až okolo 400 odborníkov, ktorí sa budú zameriavať aj na ochranu utajovaných informácií, spolupracovať s národnými inštitúciami ako aj šíriť osvetu a vzdelávať ľudí ohľadne potenciálnych nových hrozieb v kybernetickom priestore.

Nové kybernetické hrozby

Česká republika teda vstupuje do ďalšej fázy boja proti hybridným hrozbám, nielen v kontexte falošných správ, dezinformáciám, ktoré sa šíria na internete.

Ľudia nedokážu častokrát vyhodnotiť ich hodnovernosť, ale zameriavajú sa aj na informovanosť a upozorňovanie verejnosti na podvodné e‑maily, ktoré chcú napadnúť vaše financie, alebo prístupy na e‑maily, či bankové kontá ako aj profily na sociálnych sieťach.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…