Domov Cestovanie Ktoré miesta sa oplatí navštíviť v Brne?

Ktoré miesta sa oplatí navštíviť v Brne?

0
0

Brno, ako druhé najväčšie mesto Českej republiky, má dlhú a bohatú históriu siahajúcu až do praveku. Mesto je domovom mnohých hlavných vládnych inštitúcií v krajine, je univerzitným mestom s mnohými vzdelávacími zariadeniami, a je tiež dôležitým konferenčným, zábavným a kultúrnym centrom. Pripravili sme si zoznam miest a pamiatok, ktoré sa oplatí pri návšteve Brna vidieť.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Táto impozantná katolícka katedrála je považovaná za jednu z najdôležitejších českých kultúrnych pamiatok a vďaka svojej nádhernej architektúre je jednou z najznámejších atrakcií mesta.

Medzi najvýznamnejšie súčasti katedrály patrí krásny barokový interiér či 84 metrov vysoké veže, ktoré boli k budove pristavané začiatkom 20. storočia. Hlavná časť budovy pochádza z polovice 17. storočia.

Kostol sv. Jakuba

Po katedrále sv. Petra a Pavla je ďalšou významnou sakrálnou stavbou v Brne Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia.

Dnes je kostol národnou kultúrnou pamiatkou vďaka svojej jedinečnej architektúre a historickým artefaktom, medzi ktoré patrí napríklad množstvo zaujímavých náhrobných kameňov či barokový organ.

TIP: Brnenská kostnica je obrovská zbierka ľudských kostí, odhalená počas archeologického prieskumu na Námestí sv. Jakuba (Jakubské námestie) v roku 2001.

Odhady naznačujú, že sa našli zvyšky asi 50 tisíc ľudí, čo zo zbierky robí druhú najväčšiu, hneď po slávnych katakombách v Paríži. Príčinami smrti týchto ľudí bol mor, vojna či hladovanie v dôsledku obliehania miest.

Hrad Špilberk a Mestské múzeum v Brne

Hrad Špilberk bol postavený na veliteľskom kopci českým kráľom Přemyslom Otakarom II. v 13. storočí. V priebehu rokov slúžil hrad na viaceré účely, vrátane kráľovského hradu, pevnosti či väzenia.

Dnes je hrad sídlom Mestského múzea v Brne, založeného v roku 1904 a mnohých vynikajúcich stálych (a často aj dočasných) výstav.

Stále expozície sa zameriavajú na architektonickú históriu hradu a jeho úlohu väzenia, ako aj na históriu Brna. Počas leta sa na nádvorí hradu konajú rôzne koncerty, divadelné predstavenia a ďalšie kultúrne podujatia.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat, ktorú postavil architekt Ludwig Mies van der Rohe, je považovaná za jeden z najpozoruhodnejších príkladov modernej architektúry zo začiatku 20. storočia.

V luxusnej vilovej štvrti bola v roku 1930 postavená pre Fritza Tugendhata a jeho rodinu, po ktorej je budova aj pomenovaná. V súčasnosti je vila zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Táto vila, ktorá je súčasťou tých najmodernejších technológií a konceptov z tohto obdobia, je prvým majstrovským dielom modernej architektúry vybudovanej na českej pôde.

Je známa svojou jedinečnou otvorenou štruktúrou a použitím materiálov, ako sú onyx, chróm, travertín či eben.

Dietrichsteinský palác a Moravské múzeum

Dietrichsteinský palác bol postavený začiatkom 17. storočia pre kardinála Dietrichsteina. Je typickým príkladom brnianskeho barokového architektonického štýlu.

V súčasnosti je v paláci známe Moravské zemské múzeum, najstaršie múzeum v krajine a jedno z najväčších s viac ako šesť miliónmi historických artefaktov.

Stále expozície múzea pokrývajú celý rad tém a časových období, vrátane moravskej dediny v stredoveku, nerastov a baníctva, ako aj komplexného prehľadu o najnovšej histórii regiónu vrátane fascinujúcich ukážok týkajúcich sa prvej a druhej svetovej vojny.

Brnianske jazero a jeho okolie

Brnianske jazero je najväčšou rekreačnou oblasťou mesta, obklopené krásnymi lesmi a lúkami. Na brehoch, ktoré sú bližšie k centru mesta, sa nachádza množstvo hotelov a reštaurácií, zatiaľ čo ďalšou stranou je skalnaté pobrežie, na ktorom stojí hrad Veveří.

Počas teplejších dní v roku si miestni obyvatelia užívajú miesto relaxovaním na pláži, jazdou na bicykli, kanoistikou pri jazere či zúčastňovaním sa na kultúrnych podujatiach, ako sú medzinárodné ohňostroje v máji a v júni.

Zoologická záhrada

Neďaleko jazera sa nachádza zoologická záhrada, ktorá je nezabudnuteľným turistickým lákadlom pre rodiny s deťmi. ZOO Brno bola založená v roku 1953 a je domovom asi 1800 zvierat z takmer 400 rôznych druhov.

Okrem väčších predátorov, ako sú ľadové medvede, medvede grizzly či tigre, tam môžete vidieť aj mnoho ďalších fascinujúcich tvorov, od opíc po lemury, ryby a rôzne plazy.

Bonus na záver

Moravský kras je známy svojím chladným vzduchom a ohromujúcimi jaskyňami. Nachádza sa približne 25 kilometrov severovýchodne od Brna a jeho súčasťou je viac ako tisíc známych jaskýň a roklín, z ktorých päť je prístupných verejnosti na prehliadky s vlastným sprievodcom (chodníky sú zreteľne označené podľa stupňa náročnosti).

Medzi najzaujímavejšie miesta patrí prehliadka unikátnych stalagmitov a stalaktitov ľahko viditeľných z dobre osvetlených chodieb, ako aj výlet loďou po podzemnej rieke.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…