Domov Cestovanie Čo sa oplatí robiť a vidieť v okolí Bodamského jazera?

Čo sa oplatí robiť a vidieť v okolí Bodamského jazera?

0
0

Bodamské jazero leží pod severným okrajom Álp a je najväčším jazerom v Nemecku. Nachádza sa na hranici Rakúska a Švajčiarska a ponúka pozoruhodne krásne scenérie s majestátnou rozlohou vody.

Najväčšia a najhlbšia časť jazera, Obersee (Horné jazero), sa rozprestiera od Bregenzského zálivu až po Konstanz a je lemovaná početnými starými mestami pri jazere a atraktívnymi dedinami s neuveriteľným výhľadom na švajčiarske Alpy.

Pripravili sme si niekoľko tipov na to, čo sa oplatí robiť a vidieť v okolí Bodamského jazera.

Kostol Konstanz Minster

Konstanz neďaleko švajčiarskej hranice je najväčším mestom pri Bodamskom jazere a dôležitým kultúrnym strediskom s aktívnou divadelnou a hudobnou scénou.

Medzi mnohými krásnymi starými budovami dominuje Kostol Konstanz Minster. Pochádza z 11. storočia, s neskoršími úpravami v 15. a 17. storočí.

Medzi jeho najvýznamnejšie prvky patrí hlavný vchod z 15. storočia, jemný interiér, ktorý zahŕňa chórové stánky z roku 1460 a Svätý hrob z 13. storočia.

Kvetinový ostrov v Mainau

Jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v okolí Bodamského jazera je veľkolepý Kvetinový ostrov s rozlohou 110 hektárov v Mainau.

Nachádza sa len 4,5 kilometra severne od mesta Konstanz, na južnom brehu jazera Überlinger See. Táto lokalita priťahuje mnoho návštevníkov svojimi krásnymi parkmi a záhradami.

Ostrov sa môže pochváliť veľkolepým palácom, zámkom Mainau, ktorý bol postavený v roku 1746 pre veľkovojvodu Bádenského.

Prírodná rezervácia: Wollmatinger Ried‑Untersee‑Gnadensee

Rôzne oblasti na pobreží Bodamského jazera, najmä v blízkosti ústia väčších prítokových riek, boli vyhlásené za prírodné rezervácie s cieľom zachovať ich relatívne nedotknutý stav.

Najväčšou prírodnou rezerváciou na nemeckom brehu jazera je Wollmatinger Ried Untersee‑Gnadensee. Táto prírodná rezervácia sa môže pochváliť širokou škálou rastlín a živočíchov, vrátane viac ako 600 druhov papradia, či viac ako 290 druhov vtákov.

Lindau

Lindau je najväčším mestom na bavorskom pobreží Bodamského jazera. Mesto je rozdelené medzi ostrov a svahy pevniny a je spojené mostom Neue Seebrücke.

V prístave sa nachádza krásny starý maják Mangturm z 13. storočia. Na konci vonkajších stien prístavu sú najznámejšie pamiatky Lindau, 6 metrov vysoký bavorský lev a 33 metrov vysoký nový maják z roku 1856.

Allgäu: Vrchovina Bodamského jazera

Allgäu je horský región, ktorý zaberá južnú časť Bavorského Švábska, medzi populárnymi turistickými cieľmi Bodamského jazera a údolia Lech a siaha severozápadne do Württemberska.

Je to prekrásna oblasť na výlet autom alebo aj na prechádzky. Allgäu je tiež oblasťou kúpeľov a liečivých prameňov. Známy Kneippov vodný kúpeľ bol prvýkrát navrhnutý v Bad Wörishofene a teraz sa používa v mnohých ďalších kúpeľoch.

Reichenau: Najväčší ostrov Bodamského jazera

Neďaleko mesta Konstanz sa nachádza najväčší z mnohých ostrovov Bodamského jazera. K najstarším umelo vytvoreným stavbám patria tri kostoly patriace  slávnemu kláštoru Reichenau: Kostol sv. Juraja v Oberzell s malebnými nástennými maľbami z ottonského obdobia, Kostol sv. Márie a sv. Marka a Kostol sv. Petra a Pavla v Niederzell.

Tieto kostoly patria k najlepším príkladom raného románskeho umenia v Nemecku, a to nielen svojou architektúrou, ale aj nádhernými freskami.

Hohentwiel

Na vrchole starodávnej sopky Hohentwiel stojí jedna z najväčších a najpôsobivejších zrúcanín hradu v celom Nemecku. Nachádza sa len 30 kilometrov západne od Bodamského jazera v blízkosti mesta Singen.

Hrad Heiligenberg

Hrad Heiligenberg bol postavený v 16. storočí na ruinách stredovekej pevnosti a je považovaný za jeden z „najšťastnejších“ hradov v krajine.

Nielenže prežil veľké množstvo konfliktov, rovnako bol ušetrený počas tridsaťročnej vojny po tom, čo sa pokus o jeho zničenie barelmi výbušnín skončil neúspechom.

Návštevníci si môžu okrem nádherných výhľadov na Bodamské jazero prezrieť aj obrovskú dvojposchodovú sieň s dreveným stropom a podlahou, ako aj s množstvom krásnych umeleckých diel a starých erbov.

Zaujímavé sú tiež jedinečné artefakty, napríklad prenosný pisoár, ktorý kedysi patril Napoleonovi.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…