Domov Cestovanie Čo ste nevedeli o Santorini v Grécku?

Čo ste nevedeli o Santorini v Grécku?

0
0

Ostrov Santorini sa nachádza na rozhraní Egejského a Krétskeho mora a je často označovaný za kráľa ostrovov v celom Grécku. Niet sa čomu čudovať, keďže patrí bezpochyby k tým najkrajším a najnavštevovanejším ostrovom v krajine počas celého roka. Vybrali sme niekoľko zaujímavostí o ostrove, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

#1

Ostrov Santorini má viacero synonymických pomenovaní, ktoré miestni obyvatelia bežne používajú a radi zamieňajú.

Názov Thera je starobylým názvom ostrova a sopky, ktorá ho formovala, Thira je oficiálnym názvom regiónu a Fira je hlavným mestom ostrova.

#2

Celý ostrov je sopečnou horninou. Santorini existuje vďaka udalosti zvanej Minoan Eruption, jednej z najväčších sopečných erupcií v histórii našej planéty.

Santorini a okolité ostrovy vznikli po mnohých erupciách, ktoré trvali niekoľko stotisíc rokov. Tieto zvyšky sopečnej krajiny teraz tvoria Santorini a okolité ostrovy.

#3

Vedci zistili, že Krétu kedysi zasiahla masívna tsunami, ktorá vytvorila súostrovie, na ktorom sa v súčasnosti nachádza Santorini. Dodnes existujú viditeľné stopy po obrovskej vlne, ku ktorej došlo pred miliónmi rokov.

#4

Mnohé populárne obrázky a zábery zobrazujúce Santorini sú plné bielych domov s modrými strechami. Ostrov však nie je plný len modrých striech, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Ak by ste však tieto modré domy chceli vidieť, tak je ideálne navštíviť mesto Oia.

#5

Santorini zaujme milovníkov krásnej architektúry. Medzi jednu z najväčších dominánt ostrova patrí kláštor Profitilis. Kláštor bol postavený ešte v období Osmanskej ríše.

V súčasnosti sa v ňom nachádza aj múzeum a poskytuje nádherné výhľady na celý ostrov. Medzi ďalšie zaujímavé architektonické pamiatky ostrova patrí hrad, ktorý bol postavený počas benátskej éry či niektoré byzantské kostoly.

#6

Grécko je európskou krajinou, takže len málo ľudí napadne skontrolovať stav vody na ostrove. Santorini má však iba jeden prírodný prameň a množstvo pitnej vody, ktorú produkuje, nestačí na udržanie populácie, nie to ešte aj turistov.

V minulosti bola voda na ostrov dodávaná tankermi z Kréty. Väčšina domácností a hotelov má v súčasnosti prístup k vode z odsoľovacích zariadení, no stále je voda pomerne slaná a neodporúča sa piť. Preto väčšina ľudí nakupuje balenú vodu.

#7

Vedeli ste, že na ostrove nie je povolené splachovať toaletný papier? Dôvodom sú staré kanalizačné potrubia, ktoré by mohol toaletný papier upchať. Preto sa vyhadzuje do odpadkového koša, čo nemusí byť najpríjemnejšie.

#8

Mnoho ľudí verí, že neďaleko ostrova Santorini sa nachádzajú pozostatky legendárneho ostrova s vyspelou kultúrou, Atlantídy. Príbehy týchto dvoch destinácií sú v mnohom až príliš podobné.

Santorini bolo vytvorené radom erupcií sopiek pred tisíckami rokov. Atlantída sa údajne potopila hlboko pod more, keď jej ľud rozhneval bohov.

#9

Najstaršie domy v oblasti ostrova boli jaskynné domy. Prví obyvatelia Santorini totiž stavali domy kopaním priamo do sopečnej skaly ostrova.

Dnes nie je problém ubytovať sa na ostrove v takýchto jaskynných domoch, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale majú aj jedinečnú atmosféru.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …