Domov Zahraničie EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

EÚ sa na sankciách proti Bielorusku nedohodla

0
0

Ani po mesiaci a pol od kontroverzných prezidentských volieb v Bielorusku protesty v krajine neutíchajú. Demonštranti sa spoliehali aj na pomoc EÚ, ktorej viacerí predstavitelia hovorili o uvalení sankcií na režim prezidenta Lukašenka. Ministri zahraničných vecí sa však na sankciách proti Bielorusku dohodnúť nedokázali.

Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) sa v pondelok stretli v Bruseli, aby prediskutovali prípadné uvalenie sankcií na Bielorusko.

Apelovala aj Cichanovská

Priamo na pondelkovom stretnutí šéfov diplomacií členských štátov EÚ bola aj hlavná oponentka prezidenta Alexandra Lukašenka Svetlana Cichanovská a európskych diplomatov vyzvala, aby Európa našla odvahu na uvalenie sankcií.

„Urobili sme veľa, aby sme túto situáciu zvládli sami, ale teraz chápem, že potrebujeme pomoc zvonku,“ vyjadrila sa Cichanovská.

Nemecký šéf diplomacie Heiko Maas po jej stretnutí s ministrami vyhlásil, že „násilie, ktoré Lukašenko pácha na pokojných demonštrantoch, je absolútne neakceptovateľné.

Ministri si musia položiť otázku, či pán Lukašenko, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť, nemá byť sankcionovaný aj Európskou úniou,“ zauvažoval.

K dohode na sankciách však nateraz nedošlo, a to napriek tomu, že už od sporných prezidentských volieb sa v Európe ozývajú jasné hlasy za ich uvalenie.

Bieloruská opozičná líderka Cichanovská a predseda EP David Sassoli.

Navrhované sankcie

Ministri rezortov zahraničia krajín EÚ zvažovali, či uplatnia zmrazenie majetku a zákaz cestovania do únie voči zhruba 40 ľuďom spojeným s podvodmi počas bieloruských prezidentských volieb, ktorými Lukašenko získal šieste funkčné obdobie na poste hlavy štátu.

Postihy majú byť zároveň reakciou na zásahy proti demonštrantom po voľbách.

Niekoľko krajín chce uvaliť sankcie aj voči Lukašenkovi, ale niektoré uprednostňujú zvyšovanie tlaku postupným pridávaním mien na zoznam ľudí, ktorých sa postihy týkajú, vrátane Lukašenkovho mena, ak odmietne začať dialóg s opozíciou.

Na jednomyseľnosť chýba Cyprus

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell

Kroky EÚ naďalej blokuje Cyprus, kým sa podobné opatrenia neuplatnia voči Turecku pre sporné prieskumy ložísk energií, ktoré Ankara uskutočňuje na východe Stredozemného mora.

Východisko zo slepej uličky sa pokúsia vo štvrtok na schôdzke v Bruseli nájsť lídri EÚ.

„Hoci existuje jasná vôľa prijať sankcie, nebolo to možné dnes urobiť, pretože sa nedosiahla požadovaná jednomyseľnosť,“ povedal novinárom šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. „Na jednomyseľnosť nám chýba Cyprus,“ dodal.

Avšak Borrell konštatoval, že ministri boli zajedno pri odmietnutí výsledkov prezidentských volieb v Bielorusku z 9. augusta a želajú si nové voľby pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…