Domov Ekonomika Farmári stále nie sú spokojní

Farmári stále nie sú spokojní

0
0

Minulý rok, po medializovaní problémov s prerozdeľovaním dotácií v poľnohospodárstve, vyšli farmári do ulíc. Poľnohospodári z celého Slovenska prišli na traktoroch do Bratislavy upozorniť na svoju nespokojnosť. Hoci si tým získali pozornosť väčšiny Slovenska, dnes, po takmer trištvrte roku, sa podľa samotných farmárov nič nezlepšilo.

Napriek tomu, že od traktorových protestov ubehlo už dosť času, farmári tvrdia, že veľa zmien k lepšiemu v sektore poľnohospodárstva nezaznamenali.

Dokonca im svoj čas zatiaľ nevenoval ani predseda vlády, ktorý sľúbil, že sa s poľnohospodármi na východe Slovenska stretne. „Premiér ešte 6. apríla 2018 verejne prehlásil, že sa chce stretnúť s farmármi.

Po šiestich mesiacoch a viacerých výzvach sa s nami porozprával na ulici. Tam nám sľúbil oficiálne osobné stretnutie, no stále sme sa oficiálne nestretli,“  posťažoval sa František Oravec z Iniciatívy poľnohospodárov, ktorá zastupuje malých a stredných farmárov.

Upálili demokraciu

Na svoju nespokojnosť sa farmári rozhodli upozorniť minulý piatok, keď pred poľnohospodárskym družstvom Sokolce na južnom Slovensku poskladali zo stohov slamy slovo DEMOKRACIA, ktoré napokon na znak protestu podpálili.

„Na Slovensku momentálne zhorela demokracia v oblasti poľnohospodárstva. Veľké agrofirmy pôsobia momentálne v takej forme, že malý a stredný farmár je vytláčaný do úzadia. Čo sa zmenilo od protestov v Bratislave?

Nie mnoho. Počuli sme len veľa slov, no registrovali málo skutkov. My zmeny ako malí farmári necítime. ‚Agrokobra‘ zatiaľ nefunguje a tých nenaplnených sľubov je tu viac.

Vyzerá to tak, že budeme musieť ísť znova do ulíc,“ povedal Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohospodárov.

Vytláčajú malých farmárov

Iniciatíva upozorňuje najmä na to, že malí poľnohospodári sa z vidieka začínajú vytrácať. Až 75 % dotácií totiž získavajú veľké farmy. Na malých poľnohospodárov zostáva z koláča len 10 %.

„Treba sa opýtať, prečo je finančným skupinám výhodné podnikať v poľnohospodárstve. Je to z dôvodu, že dotácie z EÚ sú na Slovensku pre veľké firmy zaujímavé.

Ak sa pozriem aj na klasické slovenské trhy, už aj tam chýbajú slovenské produkty. Dedina niekedy živila agropotravinárskymi výrobkami, no teraz chodí dedina vykupovať supermarkety.

No aj v supermarketoch je už väčšina produktov dovážaných zo zahraničia. Na Slovensku sa doslova blokuje rozvoj vidieka,“ uviedol Jaroslav Jánoš z Iniciatívy poľnohospodárov. V prípade, že sa situácia v blízkom čase nezmení, sú poľnohospodári pripravení opäť vyraziť do ulíc.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …