Domov Zahraničie Grécko zvýšilo minimálnu mzdu o 11%, dosiahne 650 eur

Grécko zvýšilo minimálnu mzdu o 11%, dosiahne 650 eur

0
0

Grécka vláda rozhodla v januári o navýšení minimálnej mzdy o 11 %. Ide o prvé navýšenie od nástupu hospodárskej krízy v krajine. Zvýšenie minimálnej mzdy nadobudlo účinnosť od 1. februára, a malo by sa týkať asi 880 tisíc zamestnancov.

Navýšenie minimálnej mzdy o 11 % pre Grécko znamená, že sa vyšplhá na sumu 650 € mesačne. Doteraz bola na úrovni 586 € mesačne.

Grécko v auguste 2018 muselo vystúpiť zo záchranného programu, išlo tak už o tretí program od roku 2010, keď bolo donútené situáciou v krajine požiadať medzinárodné spoločenstvo o finančnú pomoc.

Vláda vtedy prisľúbila, že zruší niektoré nie zrovna populárne opatrenia, ktoré boli prijaté pod tlakom medzinárodných veriteľov. Vtedy grécky premiér Tsipras povedal európskym veriteľom, že po skončení záchranného programu začne s postupným navyšovaním minimálnej mzdy.

Tú Grécko znížilo v roku 2012, keď krajina zápasila s recesiou. Jej úprava na súčasných 586 € znamenala zníženie o 22 %.

Menej ako 600 € mesačne zarábalo približne 880 tisíc zamestnancov, a až jedna tretina tých, ktorí pracovali v súkromnom sektore. Najnovšie si tak prilepšia o niečo vyše 60 € mesačne.

Grécka ekonomika rastie

Grécka vláda v tomto roku tiež predpokladá ekonomický rast o 2,5 % a zároveň pokles nezamestnanosti na 18,2 %. V roku 2018 bola v Grécku miera nezamestnanosti 19,6 %, pričom sa jedná o medziročný pokles takmer o 10 %.

Medzinárodný menový fond očakáva solídny rast gréckej ekonomiky v tomto roku (2,4 %). Zároveň v prvej správe od vystúpenia Grécka zo záchranného programu poznamenal, že je nevyhnutné, aby krajina pokračovala v reformách, vrátane reformy pracovného trhu.

„Dôvera v ekonomiku rastie,“ uviedol premiér Alexis Tsipras v štátnej televízii ERT. „Môžeme si to (zvýšenie minimálnej mzdy) dovoliť. Dlhujeme to tým, ktorí v dôsledku krízy najviac trpeli,“ dodal podľa agentúry DPA.

Rast gréckej ekonomiky

moloda, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…