Domov Zahraničie Hongkong protestuje proti vláde jednej strany

Hongkong protestuje proti vláde jednej strany

0
0

Počas uplynulého víkendu sa v uliciach Hongkongu opäť stretli desiatky tisíc demonštrantov, ktorí protestujú proti Číne a zvyšujúcemu sa vplyvu Pekingu v ich v meste.

Samotné demonštrácie začali ešte začiatkom júna ako reakcia na návrh zákona, ktorý mal povoliť vydávanie osôb podozrivých z trestnej činnosti do Číny.

Za všetko bola obvinená najmä šéfka hongkonskej administratívy Carrie Lam, ktorá nakoniec od schválenia tohto zákona upustila.

Protesty a požiadavky ulice

Protesty však medzitým získali na intenzite a začali žiadať oveľa viac. Svoje požiadavky rozšírili aj na požiadavky priamych volieb, rozpustenie súčasného parlamentu, či vyšetrovanie zásahov polície voči demonštrantom.

Neskôr práve občania Hongkongu ako aj opoziční politici a demonštranti obvinili políciu a súčasnú vládu z toho, že sa dohodli s čínskou vládou na potlačení demonštrácií. Tieto obvinenia ale súčasná pročínska šéfka hongkonskej administratívy Carrie Lam odmieta.

Protesty z posledného víkendu

Protesty postupne silnejú, poslednú sobotu sa demonštrantom podarilo zvesiť čínsku vlajku, ktorú potom hodili do mora.

Okrem toho prišlo aj k stretom medzi demonštrantami a políciou, kedy policajti použili aj slzný sprej, zatiaľ, čo demonštranti hádzali tehly do policajnej stanice.

Problém nastal potom, ako demonštranti pokračovali aj v oblasti, ktorá nemala povolenie na protest, pričom demonštranti začali blokovať ulice a stavať barikády z rozobraných kovových bariér, rozdávali aj plynové masky a prilby, aby sa vedeli pripraviť na príchod polície.

Deväť týždňov protestov – dá sa očakávať koniec?

Celkovo možno považovať protesty za najhoršie od roku 1997, kedy sa Hongkong vrátil späť pod čínsku kontrolu. Posledný víkend sa konal aj konkurenčný protest na podporu polície a súčasnej pročínskej vlády.

Na proteste sa zúčastnili tisíce ľudí, ktorí nesúhlasia s demonštrantami, ktorí ovládajú mesto už viac ako deväť týždňov.

Napätie v meste sa tak stupňuje, pretože hongkonské úrady zatýkajú ľudí, ktorí sa zúčastňujú na protestoch proti Číne mimo povolených trás a Peking sa vyhráža čoraz viac, dokonca naznačuje aj možnú vojenskú intervenciu.

Protestujúci s podporou odborov a podnikov zorganizovali začiatkom týždňa stávku, ktorá ochromila fungovanie mesta. Tvrdia, že polícia prekročila svoje právomoci a niektorí žiadajú aj prepustenie demonštrantov, ktorí boli zatknutí počas posledných dvoch mesiacov demonštrácií.

Podľa platných zákonov môžu zadržaní a obvinení dostať za nepovolené protesty až 10 rokov väzenia.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…