Domov Ekonomika Hydinári upozorňujú na potrebu zvyšovania cien mäsa

Hydinári upozorňujú na potrebu zvyšovania cien mäsa

0
0

Hydinári upozorňujú na to, že ich náklady za posledné roky vzrástli, čo sa pochopiteľne musí prejaviť aj na cenách ich produktov pre spotrebiteľov. Podľa nich sa tak musíme pripraviť na okamžité zdražovanie hydiny až o 15 %.

Napriek tomu, že ceny vstupov do hydinárskeho priemyslu už niekoľko rokov rastú, na cenách hydinového mäsa sa to zatiaľ neprejavilo. Práve naopak.

Za posledných 5 rokov klesla cena chladeného kuraťa o viac ako 40 %, kuracích rezňov o viac ako 20 % a živej hydiny o viac ako 25 %. „Cena za kura chladené poklesla za obdobie posledných päť rokov z 2,09 eura za kilogram na 1,48 eura za kilogram,“ povedal prezident Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.

Podľa neho je súčasný stav v hydinárskom priemysle neudržateľný a je nevyhnutné, aby sa ceny hydinových výrobkov zvýšili minimálne o 15 %.

Oproti EÚ sme lacnejší

ÚHS tvrdí, že len náklady na mzdy zamestnancov za posledné roky stúpli až o 83 %. Okrem toho narastajú aj ceny kŕmnych zmesí, ktoré tvoria až 75 % celkových nákladov hydinárov, stále vyššie sú tiež ceny energií, logistiky či cena za obaly. Odbytová cena hydiny je pritom u nás oproti ostatným krajinám EÚ na veľmi nízkej úrovni.

„Priemerná odbytová cena za kura chladené v EÚ je o 17 % vyššia ako na Slovensku, v Českej republike o 23 %, v Rakúsku o 45 % a v Nemecku je cena vyššia až o 74 % ako na Slovensku,“ hovorí Daniel Molnár, pričom dodáva, že „ak k zvýšeniu odbytových cien nepríde, finančná situácia v chove a spracovaní hydiny v SR ohrozí ďalšiu existenciu chovateľov, ako aj spracovateľov hydiny a odvetviu hrozí kolaps.

Keďže sa hydinová výroba stáva nerentabilnou, pomôcť jej má práve zvýšenie cien hydinového mäsa.

ano, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Výmena nemocničných lôžok: Nakupovalo sa transparentne?

Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v nákupe lôžok pre pacientov slovenských nemocníc. Po…