Domov Slovensko Kiska na druhý pokus pristúpil k paktu o neútočení

Kiska na druhý pokus pristúpil k paktu o neútočení

0
0

Koalícia PS/Spolu a KDH ešte v lete oznámili, že podpísali takzvaný pakt o neútočení pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Minulý týždeň k nemu mala pristúpiť strana Andreja Kisku Za ľudí, no nedošlo k tomu. Snaha mimoparlamentných strán bola napokon úspešne zavŕšená začiatkom tohto týždňa.

Hoci bola tlačová konferencia, na ktorej mal Andrej Kiska podpísať pakt o neútočení, zvolaná na minulý pondelok, napokon bola zrušená, keďže lídri strán PS a Spolu mali iný program.

Dohodu chceli strane Za ľudí poslať kuriérom, čo sa však kiskovcom nepáčilo. K celému aktu tak došlo tento pondelok, keď sa lídrom všetkých štyroch strán napokon podarilo stretnúť.

Aby ľudia neboli po voľbách sklamaní

Podstatou dohody je vzájomné neútočenie v predvolebnej kampani. Dohoda tiež obsahuje mechanizmus zmierovacieho konania, ale taktiež klauzulu o tom, že ani jedna zo strán nebude akýmkoľvek spôsobom spolupracovať so stranami SMER-SD, SNS a ĽS NS.

„Podstatou dohody je, že napriek rozdielom máme ochotu ísť spoločnou cestou. Aby po voľbách neostali ľudia na Slovensku sklamaní,“ povedal líder Spolu Miroslav Beblavý.

Dohoda zároveň neznamená vytvorenie širšej predvolebnej koalície, ku ktorej Kisku vyzvali Michal Truban a Miroslav Beblavý. Takúto formu predvolebnej spolupráce kiskovci nateraz odmietajú, no nevylučujú, že by napokon k nej mohlo dôjsť.

„Ak bude situácia dramatická, mali by sme sa vedieť dohodnúť do 24 hodín. Teraz však takéto signály nemám,“ objasnil bývalý prezident pričom však nevysvetlil, čo je to „dramatická situácia“.

Chránia sa pred vlastnými kauzami

Na, pre slovenskú politickú scénu, netypickú dohodu mimoparlamentných strán reagoval aj predseda najsilnejšej koaličnej strany Robert Fico. Podľa neho je pakt len ochranou opozičných strán pred ich vlastnými kauzami.

„To, čo dnes predviedli predstavitelia niektorých opozičných strán, nie je nič iné ako sebaochrana pred sebadeštrukciou.

Okolo nich je toľko špiny a toľko káuz, že si museli povedať – nebudeme na seba útočiť a nebudeme tieto kauzy na seba vyťahovať,“ povedal Fico, pričom pripomenul exprezidentovi Kiskovi jeho kauzy s pozemkami, Beblavého označil za Gorilie mláďa a Trubana za narkomana.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…