Domov Šport Kmotrík vyjde naprázdno, štát od neho štadión neodkúpi

Kmotrík vyjde naprázdno, štát od neho štadión neodkúpi

0
0

Vláda SR minulý týždeň schválila správu podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého, v ktorej predložil analýzu zmluvy medzi Slovenskom a spoločnosťou Národný futbalový štadión (NFŠ). Na základe nej vláda rozhodla, že štadión na Tehelnom poli neodkúpi.

K vypracovaniu analýzy vláda Štefana Holého zaviazala ešte koncom mája, pričom sa mal zamerať na právne vzťahy súvisiace s výstavbou športovej infraštruktúry a podkladov smerujúcich k ich uzatvoreniu. Holý sa mal zamerať aj na výstupy poradenských spoločností.

Namiesto kúpy trestné oznámenie

Na základe analýzy štát neodkúpi štadión v Bratislave na Tehelnom poli. Ten už je aktuálne v prevádzke, hrá na ňom Slovan Bratislava a zápasy tam hrala už aj slovenská reprezentácia.

Ako informoval Štefan Holý, spoločnosť NFŠ a. s. od Slovenska nedostane ďalších 91 miliónov eur, a navyše štát vyzve spoločnosť na vrátanie dotácie 27,2 milióna eur, pričom vláda SR podá trestné oznámenie, aby „trestnoprávne následky niesli osoby, ktoré sa hýbali v prostredí tohto projektu“.

Od začiatku neplatná zmluva

Podľa analýzy predloženej podpredsedom vlády SR zmluva o poskytnutí dotácie z roku 2013 aj zmluva o budúcej zmluve z roku 2016 sú od počiatku absolútne neplatné a nevyvolávajú žiadne ďalšie právne následky a plnenie.

„Nemôžeme na základe absolútne neplatných zmlúv vykonať akúkoľvek transakciu a už vôbec nie v takom objeme,“ podotkol Holý a objasnil aj pojem absolútna neplatnosť:

„Ide o niečo, čo nastáva priamo zo zákona. Pokiaľ sa vykonajú kroky, ktoré sú v rozpore zo zákonom alebo ho obchádzajú, tak sú neplatné bez potreby osobitného preukazovania.“

Podľa Holého bola znemožnená akákoľvek súťaž o dotáciu, ktorej podmienky boli nastavené priamo pre už vybratého adresáta.

„Po preštudovaní množstva materiálov sme dospeli k názoru, že konanie môže mať trestnoprávne následky, preto som odporučil vláde podať trestné oznámenie, keďže máme odôvodnené podozrenie, že mohlo v tomto projekte dôjsť k naplneniu znakov niektorých skutkových podstát trestných činov – porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

Vecou sa budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní a dúfame, že sa tejto úlohy zhostia so cťou,“ uviedol Štefan Holý.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Futbal v Európe vynáša miliardy

Keď chceli zlodejinu, mala byť aspoň čistá

„Pôvodná zmluva na 27 miliónov bola práve o tom, že štadión by sa prenajímal pre účely reprezentácie. Potom sa to vyšplhalo nad 100 miliónov.

Možno štát bude odkupovať štadión, ale nie od pána Kmotríka. Možno sa tak stane odkúpením od banky, v ktorej je založený a dostane ho do vienka, keďže spoločnosť NFŠ a.s. nebude schopná plniť svoje záväzky.

Veríme, že štadión v konečnom dôsledku bude slúžiť svojmu pôvodnému účelu, no za férovú cenu. Osoby, ktoré sú v trestnom oznámení spomenuté, sú osoby, ktoré pôsobili na vysokých štátnych funkciách.


Na Úrade vlády, v samotnej vláde alebo osoby pôsobiace v dvoch súčasných poslaneckých kluboch – strany SMER-SD a nového klubu Hlas.

Tieto osoby robili výraznú nadprácu pre to, aby zmluva okolo NFŠ bola uzavretá pofidérne. Zbabrali to však. Keď chceli spáchať zlodejinu, mali to spraviť právne čisto.

Urobili neplatnú zmluvu a štát ju nemôže plniť,“ uviedol k celej veci premiér Igor Matovič.

Mená osôb, na ktoré budú podané trestné oznámenia síce nešpecifikoval, no upozornil aj na predchádzajúcich ministrov školstva.

Kmotrík vláde nerozumie

Na spáchanie trestných činov upozorňuje aj samotný Ivan Kmotrík, majiteľ NFŠ a.s. Avšak podľa neho sa ich môže dopustiť vláda, ak sa bude držať avizovaného postupu.

„Vyjadreniam niektorých členov vlády a záverom analýzy, ktorú prezentoval podpredseda vlády Štefan Holý nerozumiem. Všetky závery aj dokumenty, ktoré máme k dispozícii už skúmajú naši právnici.

Ak sa vláda bude držať zverejnených analýz a prezentovaného postupu, tak už teraz identifikovali potenciálne spáchanie niekoľkých trestných činov,“ povedal Kmotrík a dodal, že Národný futbalový štadión v Bratislave stojí, teší sa medzinárodnému uznaniu, hrá sa na ňom futbal a ľudia tam radi chodia.

„To bol náš jediný cieľ – postaviť štadión na ktorý môžeme byť všetci právom hrdí,“ doplnil Ivan Kmotrík.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Dlh Slovenska sa vrátil do sankčných pásiem

Európsky štatistický úrad Eurostat zvýšil hodnotu verejného dlhu Slovenska za rok 2019 o 0…