Domov Ekonomika Štátny Tipos prepieral špinavé peniaze, zatkli jeho šéfa

Štátny Tipos prepieral špinavé peniaze, zatkli jeho šéfa

0
0

Polícia preveruje podozrivé operácie na viac ako sto hracích kontách v štátnej lotérii. Individuálni vkladatelia, ktorí mohli fungovať aj ako organizovaná zločinecká skupina, vkladali na tieto účty peniaze. Nepoužívali ich na stávkovanie, ale rovno ich prevádzali do bánk.

Je silné podozrenie, že takýmto spôsobom „čistili“ peniaze z nelegálnych aktivít ako sú obchod s drogami, úplatky, krádeže či iná trestná činnosť.

Policajti prešetrujú aj zmluvy Tiposu s firmou Unimedia, za ktorou je známy oligarcha Ivan Kmotrík, ktorého bohatstvo má pôvod najmä v lukratívnych zákazkách so štátom. Za svoj podnikateľský „úspech“ vďačí najmä priateľom vo vládach HZDS a Smeru.

Dejú sa ale veci. Ak si niekto myslel, že dekadencia, v ktorej sa ocitla naša spoločnosť po vražde dvoch mladých ľudí (novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky) a po odhalení komunikácie podvodníka Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema so sudcami a politikmi, dosiahla svoje dno, tak sa veľmi mýlil.

Zdá sa, že sme ešte len na začiatku a špina, ktorá sa začala vyplavovať je iba zlomkom ozrutných vecí, ktoré sa na Slovensku počas vlád Smeru udiali.

„Generál“ odišiel v putách

Obvinený Tiposu Ján B. pred začiatkom pojednávania

Na minulý týždeň zrejme nebude v dobrom spomínať Ján Barczi, dnes už bývalý generálny riaditeľ a šéf predstavenstva štátnej lotériovej spoločnosti Tipos.

V utorok totiž neodchádzal z práce sám, ale v sprievode policajtov a vyšetrovateľov z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). A v putách. Aby mu nebolo smutno, nešiel z práce sám. Policajti spolu s ním zobrali aj Miloša Preleca, ktorý v Tipose šéfoval IT oddeleniu.

Ako prvý o tom informoval investigatívny a spravodajský portál aktuality.sk, ktorý v apríli tohto roka odhalil aj hlavnú kauzu, kvôli ktorej Bacziho a jeho kolegu zatkli: ide o prepieranie špinavých peňazí cez Tipos. V odbornom jazyku sa tomu hovorí legalizácia príjmov z trestnej činnosti.

Obvinený šéf IT oddelenia Miloš P

Zneužitý systém

O čo ide? Štátna lotéria Tipos prevádzkuje niekoľko tipov stávkových hier ako je Loto, Joker, Keno 10 alebo Euromilióny. Pre určitú reguláciu, aby hráč neupadol do závislosti, ale aj pre správu finančných prostriedkov hráča, hernej histórie a jeho identifikačných údajov, si hráč môže zriadiť takzvané hráčske konto.

To sa podľa všeobecných obchodných podmienok má využívať len na stávkovanie. A práve tu je problém. Našlo sa niekoľko špekulantov alebo kriminálnikov, ktorí tieto kontá zneužívali na prepieranie špinavých peňazí.

Také podozrenie majú policajti z NAKA. Títo špekulanti si na svoje kontá skrátka iba vložili peniaze, vôbec nehrali a následne ich poslali do niektorej z komerčných bánk.

Banky tieto platby nepreverujú automaticky, lebo sa predpokladá (podľa pravidiel Tiposu), že ide o výhry. Takéto prevody si mal postrážiť Tipos.

„Vďaka tomu mohli de facto formálni hráči jednoducho a bezpečne legalizovať peniaze z nelegálnych aktivít, ako sú obchod s drogami, úplatky, krádeže či iná trestná činnosť.

Problémom je, že Tipos to roky ignoroval. A umožňoval práve to, čo v pravidlách hry priamo zakazoval,“ popisuje Laura Kellöová z aktuality.sk pozadie kauzy, ktorú odhalila.

Podľa nej policajti zisťujú, či boli títo podvodníci prepojení aj na ľudí v Tipose. Zásah NAKA v Tipose naznačuje, že to tak zrejme mohlo byť.

„Polícia skúma aj to, prečo dlhé mesiace až roky nikto neupozornil na deravý systém. Otázne je, či išlo o chybu, ktorú využívali jednotlivci, alebo o organizovanú skupinu špekulantov,“ objasňuje Kellöová.

Oprali vraj desiatky miliónov

Názory na to, koľko sa týmto podvodným spôsobom prepralo cez Tipos peňazí, sa rôznia. Prvý „odhad“ prišiel už v apríli, keď investigatívny server túto kauzu odhalil.

Z Barcziho po dlhom zahmlievaní Kellöová vytiahla, že to mohlo byť 260-tisíc eur. O pár mesiacov sa odhad zdvojnásobil. Kontrolóri, ktorých do Tiposu po odhalení kauzy poslalo ministerstvo financií tvrdili, že to môže byť až pol milióna eur.

Kontrolóri z ministerstva si však prácu uľahčili. Nie je známe či z nevedomosti alebo zámerne. „Ministerskí kontrolóri umelo zúžili problém tak, že rátali iba hráčov, ktorí vôbec nestávkovali a nehrali, teda nestavili ani euro a peniaze si „na drzovku“ poslali na bankový účet.

Mnoho špekulantov zo 140 zrušených účtov však podvádzalo o niečo sofistikovanejšie. Naoko stavilo pár eur a nepomerne vyššie sumy si posielalo po čiastkach na účet.

Takých hráčov z nepochopiteľných dôvodov kontrolóri už odignorovali,“ vysvetľuje v analýze Kellöová. Podľa jej informácií, ktoré získala z prostredia Tiposu mohli podvodníci preprať od 20 do 27 miliónov eur.

Colombova žena

Tipos sa k zásahu NAKA nechcel vyjadriť. Ministerstvo financií, ktoré vo firme spravuje 100 percent akcií štátu, odkázalo do médií, že situáciou v štátnej lotérii je znepokojené.

Krátko na to šéf rezortu Ladislav Kamenický odvolal Barcziho z funkcie. Pranie peňazí nie je jediný dôvod, pre ktorý NAKA vtrhla do Tiposu. Ďalším je asistent exriaditeľa Barcziho, ktorý pripomína „Colombovu“ ženu.

„Vyšetrovatelia si posvietia aj na záhadného asistenta Milana Čubu. Toho mal zamestnať práve šéf spoločnosti, no nik ho nevidel. Jeho mesačný zárobok pritom predstavoval približne 3 100 €, v Tipose pracoval dva a pol roka,“ uviedol server topky.sk.

Barczi sa otázkam investigatívneho portálu, ktoré sa týkali Čubu, stále vyhýbal a odmietal hovoriť o tom, čo je v skutočnosti náplňou práce jeho asistenta.

Pri kontrole ministerstva financií sa Barczimu ústa trochu rozviazali a tvrdil, že Čuba robí inšpekciu v zberniach a u obchodných partnerov Tiposu po celom Slovensku. „Kontrolóri však nenašli ani jeden cestovný výkaz,“ uvádza Kellöová.

Na Slovensku má každý svojho kmotra alebo kmotríka

Tretím dôvodom razie policajtov v štátnej lotérii sú zmluvy Tiposu s firmou Unimedia, v ktorej je podľa Finstatu jedným z konečných využívateľov výhod, teda v podstate vlastníkom, Ivan Kmotrík.

V médiách sa hovorí, že je hlavným majiteľom. Kmotrík patrí k najbohatším ľuďom na Slovensku. Má veľa zákaziek od štátu. Darí sa mu najmä za vlád Smeru, jeho firmy prosperovali, aj keď bolo pri moci HZDS.

Hovorí sa, že podporuje aj SNS a že mal dobré vzťahy aj s niektorými politikmi z KDH či SDKÚ. Kmotrík mal podľa investigatívneho portálu s Tiposom zmluvy na dodávku mediálnych služieb.

Akých, nie je presne známe. Zmluvu so štátnou lotériou kmotríkovci uzavreli ešte v roku 2011. Rok na to kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu zmluvu odporučili zrušiť.

„To sa však doteraz nestalo. Keďže Tipos vyhlásil súťaž na novú zmluvu až v roku 2018 a tú im Úrad pre verejné obstarávanie zrušil pre diskriminačné podmienky, zmluva s Unimediou zostáva platná.

Upravila sa však aspoň premrštená odmena sedem percent, ktorá klesla na 5,75 percenta,“ napísal Martin Turček z aktuality.sk.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…