Domov Zahraničie Koniec Theresy Mayovej na poste líderky Konzervatívnej strany

Koniec Theresy Mayovej na poste líderky Konzervatívnej strany

0
0

Ako bolo avizované, britská premiérka Theresa Mayová oficiálne odstúpila z vedenia Konzervatívnej strany, čím otvorila priestor pre nového nástupcu, ktorý krajinu prevedie brexitom do úspešného konca.

Samotný proces odstúpenia nebol už nijako pompézny. Po nedávnom oznámení tohto kroku to už všetci čakali, teda Mayová iba doručila svoje rezignačné oznámenie komisii Konzervatívnej strany, ktorá následne vypísala voľby na nového predsedu strany.

Mayová zostáva ako líderkou strany, a tiež aj premiérkou, až kým nebude zvolený jej nástupca alebo nástupkyňa. V liste tiež vyjadrila ľútosť nad tým, že sa jej nepodarilo dotiahnuť brexit podľa plánu, alebo nájsť spôsob, ako odhlasovať v parlamente plán odchodu krajiny z EÚ.

Kedy bude známy nový predseda strany?

Britská vládna Konzervatívna strana rozhodne o ďalšom budúcom premiérovi krajiny na konci júla.

Nateraz je známych 11 kandidátov, ktorí by ju mohli nahradiť, víťaz sa stane nielen predsedom, ale aj premiérom krajiny. Konzervatívna strana má v pláne výber ukončiť do 22. júna.

Ako prebieha výber predsedu britskej Konzervatívnej strany

Nomináciu kandidáta musí podporovať 8 konzervatívnych poslancov, pričom predložená musí byť do 10. júna. Následne od 13. júna bude usporiadaných niekoľko kôl hlasovaní, tak aby sa znížil počet kandidátov, pričom každé hlasovanie je tajné.

Druhé kolo bude 18. júna a nasledujúce kolá budú 18., 19. a 20. júna. Hlasovanie pokračuje dovtedy, kým nezostanú dvaja kandidáti. Poslední dvaja kandidáti sú zaradení do poštového hlasovania medzi členmi Konzervatívnej strane. Strana má dnes okolo 160 tisíc členov.

Kto sú najväčší známi favoriti

Lídrom a tiež premiérom by chcelo byť viacero kandidátov. Medzi najväčších favoritov patrí bývalý minister zahraničných vecí Boris Johnson, ktorý chce dosiahnuť brexit za akúkoľvek cenu, ak by bolo potrebné aj tvrdý brexit bez dohody.

O kreslo má záujem aj minister vnútra Sajid Javid, či súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt. Medzi ženami patrí k lídrom bývalá predsedníčka Dolnej snemovne Andrea Leadsom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Zákopová politika

Žijeme v zákopoch, jeden proti druhému bojujeme. V predvolebnom čase sa to bude stupňovať.…