Domov Slovensko Kontroverzné rozhodnutia Ústavného súdu SR

Kontroverzné rozhodnutia Ústavného súdu SR

0
0

Ústavný súd momentálne priťahuje záujem verejnosti najmä voľbou jeho nových sudcov v parlamente. Popri tom však v poslednom čase „zaujal“ aj dvomi rozhodnutiami, ktoré sa z pohľadu verejnosti môžu zdať kontroverzné.

Jedným bolo rozhodnutie o verejnosti dobre známom prípade advokátskej kancelárie Radomíra Bžána. Kauza Bžán zarezonovala ešte v roku 2017, keď sa prevalilo, že za víťazstvo v arbitráži o Vodné dielo Gabčíkovo môže kancelária zinkasovať od štátnej spoločnosti MH Manažment takmer 80 miliónov eur.

Po medializácii bola na základe dohody znížená odmena na 17 miliónov a zároveň orgány činné v trestnom konaní zablokovali už vyplatenú čiastku advokátovi vo výške 12,5 milióna eur.

Minulý týždeň ÚS rozhodol, že tieto orgány porušili práva advokáta a zablokovanie spomenutej sumy zrušili.

Ďalšie kontroverzné rozhodnutie je však ešte závažnejšie a vytvára situáciu, ktorú slovenská legislatíva nepozná. Ešte v roku 2014 schválil parlament ústavný zákon, ktorý zavádzal plošné previerky pre sudcov Národným bezpečnostným úradom.

Ešte v tom istom roku rozhodol ÚS o pozastavení platnosti tohto zákona, koncom januára tohto roka rozhodol o tom, že tento zákon je protiústavný.

Vôbec prvýkrát v histórii Slovenskej republiky sa stalo, že by ÚS zrušil ústavný zákon, čo môže vytvoriť zásadný precedens, že sudcovia ÚS budú postavení nad ostatnými zložkami moci v štáte.

Navyše vzhľadom na to, že v súčasnosti platná legislatíva dáva sudcom ústavného súdu len právomoc rozhodovať o nesúlade bežných zákonov, a nie ústavných, s ústavou, dochádza k situácii, ktorú náš právny systém nepozná.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…