Domov Ekonomika Koronakríza ukázala slabiny našej ekonomiky

Koronakríza ukázala slabiny našej ekonomiky

0
0

Zo Slovenska sa v posledných rokoch vyprofilovala svetová automobilová veľmoc. Posledné mesiace však ukázali, že zameranie na jeden segment v súbehu s proexportnou orientáciou hospodárstva je skôr na škodu ako na osoh.

Aktuálna koronakríza nemilosrdne odhalila, že ak Slovensko nechce stagnovať a byť montážnou dielňou pre bohatšie krajiny, musí naštartovať zmeny.

Na konferencii „Za horizont udalostí – Nová ekonomika prichádza“ to uviedol sociológ Michal Vašečka. Ako doplnil Viliam Páleník zo Slovenskej akadémie vied, za škodlivú považuje najmä závislosť na automobilovom priemysle.

Namiesto podpory štvrtej automobilky sa mal štát podľa neho zamerať na perspektívne inovatívne firmy.

Automobilky nie sú „chybou“

Bývalý minister financií Ivan Mikloš vidí zásadný problém inde. „Slovensko nevyužilo dobré časy na reštrukturalizáciu svojej ekonomiky. Premrhali sme 15 rokov,“ skonštatoval.

Kritiku prílišnej orientácie na automobilový priemysel považuje síce za oprávnenú, nešlo však podľa neho o „chybu”. „Chybou bolo, že sa nedialo nič iné,” dodal.

Aj preto je podľa Mikloša mimoriadne dôležité, aby zdroje, ktoré na Slovensku budú v budúcnosti prúdiť, smerovali do reforiem.

Tie by mali zabezpečiť vytvorenie takých systémových podmienok, ktoré budú priaznivé pre celkovú modernizáciu.

Predpokladom napredovania ekonomiky sú pritom podľa Mikloša stabilné makroekonomické prostredie, zdravé verejné financie, kvalitný verejný sektor a podpora vzdelania, vedy, výskumu a inovácií.

Práve vzdelanie považuje za kľúčové väčšina účastníkov konferencie. Ako upozornil Vašečka, stredoeurópsky región je označovaný za „zásobáreň“ mozgov, ale veľmi veľa talentov v minulosti aj v súčasnosti v snahe dosiahnuť úspech odchádza.

„Tu niekde je ukrytý problém. Dodnes nevieme tento potenciál využiť,“ myslí si sociológ.

Rozhodne akcieschopnosť predstaviteľov krajín

Aktuálna kríza je podľa Mikloša špecifická nielen tým, že bola tak na strane ponuky, ako aj dopytu, ale aj veľkou mierou neistoty.

Ako sa s ňou jednotlivé ekonomiky vysporiadali, bude podľa hlavného ekonóma Czech Fund Lukáša Kovandu jasné až potom, keď sa skončí pomoc vlád.

Očakáva rozdiely, ktoré budú spôsobené predovšetkým akcieschopnosťou predstaviteľov krajín. Do budúcnosti je podľa Páleníka dôležité stanoviť si priority, uvedomiť si výhody a nevýhody a nájsť si v rámci Európskej únie svoju „parketu“.

„Aj malý hráč môže byť prospešný pre tím,“ podotkol. Za veľké výzvy označil klimatické zmeny a starnutie populácie.

Medzi krajiny, ktoré by nás v určitých oblastiach mohli inšpirovať, zaradili diskutujúci napríklad Dánsko či Estónsko.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Každá piata rodina nemá rezervu ani na mesiac

Koronakríza prevetrala peňaženky Slovákov. Každá piata rodina v súčasnosti nemá rezervu už…