Domov Slovensko Kotleba pred súdom. Šeky považuje len za pomoc

Kotleba pred súdom. Šeky považuje len za pomoc

0
0

Minulý štvrtok a piatok pokračovalo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, ktorý čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, a to pre svoje neslávne známe šeky so sumou 1 488 eur určené na pomoc rodinám v núdzi. 

Prokurátor Tomáš Honz ešte na januárovom pojednávaní v tejto veci označil číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Samosudkyňa, ktorá v tomto prípade rozhoduje, Ružena Sabová, zase skonštatovala, že skutok je možné stíhať aj podľa prísnejšej kvalifikácie, konkrétne ako založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Problematické šeky

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Výpovede svedkov, zrušenie Slovenskej pospolitosti i posudok znalca

Minulý týždeň vypovedali na súde viacerí svedkovia. Medzi nimi napríklad kňaz Jozef Kemp, ktorý uviedol, že na podujatie odporučil jednu rodinu. Tá od vtedajšieho predsedu Banskobystrického kraja obdržala finančnú pomoc.

O problematickej symbolike však podľa vlastných slov nič nevie. Nasledoval spevák Ondrej Ďurica, ktorý je aj poslancov v NR SR za stranu ĽSNS.

Na akcii zahral tri piesne, za ktoré nežiadal honorár. Otázky prokuratúry ohľadom jeho kapely zvanej Biely odpor sudkyňa nepripustila, keďže sa netýkali prejednávanej veci.

Prokurátor predložil ako dôkaz aj verdikt Najvyššieho súdu (NS) SR o rozpustení Slovenskej pospolitosti – národnej strany z roku 2006. Najvyšší súd vo verdikte o rozpustení strany konštatoval rozpor stanov, programu a činnosti strany s právnym poriadkom SR.

Marian Kotleba bol štatutárom a „vodcom“ rozpusteného subjektu, no z dôraznil, že verdikt bol vynesený 12 rokov pred skutkom, za ktorý je momentálne obžalovaný a tieto dve veci spolu nemajú nič spoločné.

Následne on sám prečítal rozhodnutie NS SR, ktorým minulý rok súd odmietol rozpustenie ĽSNS. V piatok sa pred súd postavil znalec pre oblasť politického extrémizmu Matej Medvecký, ktorý vo svojom posudku uviedol, že viacerí členovia politickej strany ĽSNS sa pohybujú v pravicovo extrémistickom prostredí.

Potvrdil tiež domnienky obžaloby v súvislosti s číslicami 14 a 88, že ide o jednu z najvyužívanejších šifier v extrémistickom prostredí.

Išlo len o pomoc

Kotleba naďalej trvá na tom, že prostredníctvom šekov, pre ktoré stojí pred súdom, poskytoval ľuďom skutočné peniaze, ktoré im pomohli. „Vnímali to ako reálnu finančnú pomoc a nie ako nejaké extrémistické symboly, ako to vidí prokurátor,“ uviedol Kotleba.

„Kým fašisti alebo nacisti zdravotne hendikepovaných prenasledovali, alebo likvidovali, naša strana im pomáha,“ vyhlásil. Osoby, ktoré dostali finančnú pomoc, väčšinovo uvádzali, že si neuvedomovali problematickosť poskytovaných finančných súm.

Kotleba tiež kritizoval policajného vyšetrovateľa a prokurátora, že v dokumentoch, ktoré sú súčasťou súdneho spisu, často neuvádzali odovzdanú sumu „1 488 eur“, ale „14 88“, teda s medzerou a bez meny.

Súd pojednávanie v kauze šekov odročil na 8. júna, kedy by sa mal zaoberať odbornými vyjadreniami viacerých historikov aj zástupcu Ústavu rómskych štúdií.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…