Domov Zahraničie Krajiny žiadajú odškodnenie za brexit

Krajiny žiadajú odškodnenie za brexit

0
0

Minulý týždeň sa počas rokovania Svetovej obchodnej organizácie ozvali viaceré krajiny so žiadosťou o kompenzáciu za dlhotrvajúci brexit zo strany Veľkej Británie a EÚ.

Počas rokovaní Svetovej obchodnej organizácie v Ženeve sa Austrália ozvala, že vývoz hovädzieho a jahňacieho mäsa bol nepriaznivo ovplyvnený zmätkom pri brexite. Táto výzva našla hneď oporu v ďalších krajinách vrátane USA, Indie, Nového Zélandu, Číny alebo Kanady.

Austrálske straty v dôsledku neskorého brexitu

Austrália uviedla, že v dôsledku zníženia ročného vývozu mäsa do Anglicka a Európskej únie utrpela stratu vo výške približne 330 miliónov eur a to najmä kvôli trojnásobnému oneskoreniu odchodu Británie z EÚ. Austrália požaduje kompenzačné úľavy za tieto straty.

Formálny návrh na odškodnenie

Problém je v tom, že členovia Svetovej obchodnej organizácie sa zaväzujú ku kvótam pri vzájomnom obchode pri nižších clách. Súčasné kvóty ale platia pre celú EÚ, kam patrí kvôli neuskutočnenému brexitu stále aj Veľká Británia.

Austrálska sťažnosť bola smerovaná ako formálny návrh na odškodnenie a dotýka sa dôsledkov za nezvládnutý brexit.

Austrália požaduje kompenzačné úľavy, ktoré by sa mali poskytnúť všetkým postihnutým členom WTO za stratu prístupu na trh. Dá sa predpokladať, že kompenzácia bude vo forme znížených ciel.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…