Domov Komentáre KREMSKÝ: Úplatok seniorom alebo pomoc ekonomike?

KREMSKÝ: Úplatok seniorom alebo pomoc ekonomike?

0
0

Príbeh 500-eurovej poukážky pre zaočkovaných ľudí nad 60 rokov, ktorú v parlamente navrhol Igor Matovič, je ďalším príbehom, kde sa stráca vecné jadro. Žiaľ, na Slovensku prepadáme mantinelizmu. Keď sa mi niečo páči, vychválim to do nebies, ak mám výhrady, znosím to pod čiernu zem. A keď to navrhne niekto, koho nemám rád, tak to už úplne, aj keby to bolo modré z neba.

Ľudia, ktorí v nemocniciach zomierajú na COVID, sú z výraznej väčšiny nad 60 rokov a takmer všetci nezaočkovaní. Mnohí ani na smrteľnej posteli neveria, že COVID existuje a že ich práve zabíja.

Takým je ťažko pomôcť. Skôr je úlohou štátu povzbudiť a motivovať tých, čo sa boja, majú pochybnosti, prípadne sú zneistení dezinformátormi.

Motivovať ich prejsť na stranu zodpovednosti a dať sa zaočkovať možno rôzne, napríklad aj finančným impulzom. Na Liptove napríklad pred mesiacom miestni podnikatelia ponúkli starším ľuďom za zaočkovanie jednodňový skipas alebo lístok do aquaparku zadarmo.

Pochopili, že ak chcú čo najskôr otvoriť svoje prevádzky, musí byť v okrese čo najviac zaočkovaných. A sú ochotní do toho zainvestovať.

Podobne rozmýšľa aj minister financií. Plné nemocnice a zatvorené prevádzky budú štát stáť obrovské peniaze. Čím dlhšie to bude trvať, tým viac bude Igor Matovič musieť vyplatiť zo spoločnej kasy na covidovej pomoci firmám a nemocniciam.

Prečo tie peniaze radšej nepustiť do firiem cez peňaženky seniorov? A tým ich motivovať zaočkovať sa a lepšie sa chrániť pred chorobou? Táto jednoduchá logika však naráža na odpor práve tých, ktorí by pojem helicopter money mali poznať najlepšie – ekonómov.

Vraj by sa peniaze mali radšej posielať v hotovosti, lebo seniori nevedia používať mobily a platobné karty. Nuž, z mnohých argumentov cítiť, že to nie je zlý nápad, problémom je hlavne, že s tým prišiel Matovič.

Masírovanie verejnej mienky, že „sa to nedá, vôbec to nepomôže a celé je to taký bakaný úplatok“, možno zaberie a proti sa postavia aj koaliční partneri.

A seniori prídu o 500 eur na kúpele, týždeň v Tatrách, permanentku do opery, na hokejovú ligu či donášky obedov z reštaurácie na pol roka. Budeme tu mať COVID ešte do jari a peniaze sa radšej vyplatia na dotáciách zavretým prevádzkam. Nuž čo, inovátori to mali vždy ťažké…

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…