Domov Komentáre KREMSKÝ: Jednoduché a férové dane a odvody? Ale nie od Matoviča…

KREMSKÝ: Jednoduché a férové dane a odvody? Ale nie od Matoviča…

0
0

Jednoduché a spravodlivé počty, na ktoré netreba účtovníka. Bez výnimiek, ktoré poznajú len vyvolení. Jasná podpora pre rodiny s deťmi, nulové dane pre ľudí s nízkymi platmi. A zdaniť majetky bohatých.

Roky frfleme, prečo to už niekto konečne takto nevymyslí a nepresadí. Nech sa tu na Slovensku nedarí len špekulantom, chytrákom a podvodníkom. Ale nech tú našu spoločnú kasu ťaháme všetci spravodlivým dielom, nielen poctiví a pracovití.

Dnes je to tu. Návrhy na zmeny daní a odvodov z dielne ministra financií Igora Matoviča sú neuveriteľne jednoduché. Až také podozrivo jednoduché, ako mnohé inovácie, ktoré nám za posledné roky zmenili život. Mobilný telefón, internet, kolobežka, elektrické auto.

Experti tvrdili, že to nebude fungovať. Ale funguje. Kľúčová inovácia je zjednodušenie. Ak sme dlho zvyknutí robiť niečo zvyčajným spôsobom, nedokážeme sa na to pozrieť z iného uhla.

Musí prísť niekto, kto to vidí prvý raz a povie čarovnú vetu: „A nedalo by sa to takto?“

Môžeme sa rozčúliť, čo on o tom vie, čo si to dovoľuje, keď to doteraz fungovalo tak, prípadne si povieme, že to tak proste musí byť a nešlo by to predsa len tak jednoducho.

Alebo… sa môžeme zastaviť, nechať pôsobiť jedinečný aha-efekt, pozrieť sa na to iným pohľadom a povedať: „Aha, to by predsa šlo…“

Slovensko je teraz v takomto momente. Jedna sadzba dane, ba aj odvodov, ktoré za zamestnanca zaplatí zamestnávateľ. Jednoduché zdanenie živnostníkov jednou platbou bez zbytočného účtovania.

Dvesto eur mesačne pre deti pracujúcich, rozdelených do dotácií a poukazov, stovka aj pre dieťa bezdomovca. Navyše nižšia daň pre reštaurácie, namiesto nej dobrovoľný tringelt.

Môžeme sa rozčúliť, kto to tie novoty zas vymýšľa, čo nerieši radšej covid. Môžeme sa poklepkať po čele, čo sú to za nápady, veď to tu ešte nebolo. Môže nás škrieť, že sme to nevymysleli sami, veď je to také jednoduché.

Môžeme to odmietnuť ako nezmysly, lebo to vymyslel Matovič. Ale radšej sa zastavme a povedzme si: „Prečo nie?“

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…