Domov Zahraničie Kto sa stal novou Angelou Merkelovou?

Kto sa stal novou Angelou Merkelovou?

0
0

Koncom minulého týždňa sa stala Annegret Kramp-Karrenbauerová, dlhoročná chránenkyňa Angely Merkelovej, líderkou nemeckej vládnej strany.

Počas dvojdňovej konferencie sa takmer tisíc delegátov Kresťansko-demokratickej únie (CDU) rozhodovalo o novom smerovaní strany, po tom ako Angela Merkelová koncom októbra oznámila, že sa už nebude uchádzať o predsedníčku strany a po roku 2021 sa úplne stiahne z aktívneho politického života.

Začala sa tak nová éra nielen pre stranu ale aj pre celé Nemecko. Merkelovej rozhodnutie prišlo po nie dobrých prieskumoch verejnej mienky pre CDU a tiež aj dvoch sklamaniach v regionálnych voľbách pre stranu CDU, ktoré členovia strany pripisovali práve Merkelovej.

Súboj o post lídra medzi dvoma krídlami strany

O funkciu predsedu najsilnejšej strany sa uchádzala generálna tajomníčka strany Annegret Kramp-Karrenbauerová, jej protikandidátom bol bývalý parlamentný líder aliancie CDU/CSU, Friedrich Merz, ktorý reprezentuje pravé krídlo strany.

Tretím kandidátom bol Minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý je považovaný za kritika Merkelovej politiky v súvislosti s migráciou no vo veku 38 rokov ho považovali za príliš mladého na túto pozíciu.

Výsledky boli tesné

Vo veľmi tesnom súboji vyhrala Annegret Kramp-Karrenbauerová v druhom kole s približne 52 percent hlasov delegátov.

V strane jej často hovoria aj mini Merkelová, víťazstvo jej priniesla nielen volebná reč, ale aj turné po nemeckých spolkových štátoch, počas ktorého sa snažila predstaviť svoju víziu strany pre ďalšie obdobie.

Nová líderka CDU.

Annegret Kramp-Karrenbauerová

Annegret Kramp-Karrenbauerová sa narodila 9. augusta 1962, je vydatá a má tri deti. Vyštudovala politológiu a právo a následne vstúpila do politiky, odvtedy je už dlhoročnou političkou Kresťansko-demokratickej únie, kde zastávala rôzne funkcie a pozície.

Považovaná je za spojenca Angely Merkelovej, kedy podporovala jej politiku otvorených dverí pre migrantov, na niektoré otázky má však iný názor ako Merkelová. Verejne ju prezývajú aj iniciálami AKK.

Budúcnosť strany v rukách novej generácie

Okrem voľby nového predsedu CDU musela na základe výsledkov zvoliť aj nového generálneho tajomníka strany, ktorým sa nakoniec stal iba 33-ročný Paul Ziemiak, kedy ho podporilo až 63 percent delegátov.

Na pozíciu ho navrhla sama Kramp-Karrenbauerová, ktorá je v strane považovaná za centristku, zatiaľ čo Ziemiak je považovaný za konzervatívca. Týmto gestom chcela dosiahnuť zmierenie s konzervatívnym krídlom v strane.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …