Domov Šport Lewis Hamilton: Príbeh cieľavedomého milovníka štyroch kolies

Lewis Hamilton: Príbeh cieľavedomého milovníka štyroch kolies

0
0

33-ročný pretekár Formule 1 Lewis Hamilton sa v tejto sezóne už po piatykrát stal majstrom sveta. Dokázal tak, že na slávnych okruhoch v súčasnosti nemá premožiteľa. Po zisku piatich triumfov sa začína približovať k legende tohto športu Michaelovi Schumacherovi, ktorý je v ich počte stále rekordérom.

Svet pozná meno nového svetového šampióna kráľovskej disciplíny motoristického športu. Už po piatykrát sa ním stal britský jazdec Lewis Hamilton, ktorý v poslednej sezóne dokázal, že patrí medzi najlepších pilotov v histórii tohto športu. Cesta za jeho snom však bola plná prekážok.

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton, celým menom Lewis Carl Davidson Hamilton, sa narodil 7. januára 1985 v britskom mestečku Stevenage v skromnej rodine. Keď mal len dva roky jeho rodičia sa rozviedli a malý Lewis žil do svojich desiatich rokov len s matkou.

Potom sa presťahoval k otcovi, kde žil so svojou nevlastnou matkou a nevlastným bratom, ktorý trpel mozgovou obrnou. Aj napriek ťažkým životným podmienkam sa nevzdal a šiel si bezhlavo za svojím cieľom, aj s pomocou svojej rodiny.

Otec životnou oporou

Už na škole Hamilton vynikal vo viacerých športoch. Najskôr mu učarovalo karate, v ktorom získal aj čierny opasok. Venoval sa aj futbalu, ktorý má rád až dodnes.

Sám dokonca vyhlásil, že keby nejazdil, určite by hral futbal. Keď mal osem rokov objavil novú vášeň – motokáry. Jeho nadšenie a nadanie dokonca otca prinútilo spraviť obrovskú vec.

Pracoval v troch zamestnaniach, aby mohol jeho starší syn pretekať. Otec ho sprevádzal ešte veľmi dlho a stal sa aj jeho manažérom. Aj vďaka nemu sa už v prvých rokoch pretekania darilo Lewisovi vyhrávať dôležité preteky a šplhať sa stále vyššie a vyššie.

McLaren splneným snom

Už jeho začiatky na motokárach značili sľubnú budúcnosť tomuto nenápadnému chlapcovi. Prakticky od samého začiatku sa mu podarilo vyhrávať všetko, čo sa dalo.

V roku 1995 sa stretol so zakladateľom tímu McLaren, Bruceom McLarenom a povedal mu: „Volám sa Lewis Hamilton. Raz budem pilotovať vaše vozidlá.“

Asi ani on sám netušil, že to bude tak skoro. Už o tri roky neskôr sa tomuto tímu skutočne upísal. Práve vďaka novej zmluve získal finančné prostriedky na to, aby mohol ďalej rozvíjať svoj talent.

Dala mu ale aj nádej, že v budúcnosti sa vďaka tomuto tímu objaví na slávnych okruhoch ako jazdec F1. Už v tomto období Hamilton prepísal históriu a zapísal sa do nej ako najmladší pilot, ktorý mal zmluvu s tímom F1.

Z motokáry presedlal na formulu

Vďaka motokárovým úspechom bol v roku 2000 Hamilton označený za vychádzajúcu hviezdu. Potom už začal automobilovú pretekársku kariéru na formule. Prvé úspechy zaznamenal v britských pretekoch Formula Renault.

V roku 2001 sa umiestnil na piatom mieste, o rok neskôr sa už objavil na stupienku víťazov ako tretí najlepší pretekár a v roku 2003 sa už stal ich šampiónom. S úspechmi nezaostával ani v roku 2005, kedy sa presunul do Európskej série šampiónov ASM, kde jednoznačne dominoval.

Podarilo sa mu vyhrať až 15 z 20 závodov. Okrem toho triumfoval aj vo Formule 3 Marlboro Masters na okruhu Zandvoort. Po tejto úspešnej sezóne ho britský časopis Autosport zaradil medzi 50 najlepších jazdcov roku 2005.

V rebríčku obsadil 24. miesto a nik už vtedy nepochyboval, že jeho kroky budú smerovať až do vytúženej Formuly 1.

Posledné prípravy pred F1

Od roku 2006 Hamilton pôsobil v sérii GP2, ktorá je považovaná za akúsi prípravu pred pôsobením v F1. V 21 závodoch vybojoval 14 pódiových umiestnení a až 5-krát sa ocitol na najvyššej priečke.

Tým si vyslúžil titul majstra, ktorý mu už otvoril dvere do série F1. V tíme McLaren sa dokonca uvoľnili až dve miesta. Prvé prázdne miesto ostalo po Juanovi Pablovi Montoyovi a druhé uvoľnil Kimi Räikkönen, ktorý prestúpil do Ferrari.

Otázniky sa však vynárali len okolo mena druhého pilota, keďže prvé miesto mal isté Fernando Alonso. To druhé ale napokon získal práve Lewis Hamilton, ktorý konkurenciu odsunul a vybojoval si miestenku v F1.

Úspešný nováčik

Súperom svoje kvality ukázal už v prvej sezóne účinkovania vo Formule 1. Svoj debut si odbil v austrálskom Melbourne, kedy sa po kvalifikácii vyšplhal na 4. miesto.

Po pretekoch sa dokonca postavil na stupienok víťazov po tom, čo obsadil skvelé 3. miesto. Úžasné výkony podával aj v ďalších závodoch. Prvý triumf získal na Veľkej cene Kanady.

Zlom prišiel v druhej časti sezóny, kedy sa nádej na zisk triumfu z premiérovej sezóny definitívne vytratila. Britskému nováčikovi na majstra Räikkönena napokon chýbal jediný bod, čo znamenalo že na prvý vytúžený titul si musel ešte počkať.

Prvý majstrovský titul

Nasledujúca sezóna 2008 ale už jednoznačne patrila práve britskému cieľavedomému pretekárovi. Počas nej vybojoval 10 pódiových umiestnení, z ktorých až 5 bolo na najvyššom stupienku.

Jeho úžasné výkony okomentovala aj legenda tohto športu Michael Schumacher, ktorý na jeho adresu povedal, že práve Hamilton je tým jazdcom, ktorý prekoná jeho rekord v počte titulov.  Pár dní po tomto vyhlásení sa Lewis Hamilton tešil z prvého titulu majstra sveta.

Neúspechy vyriešil prestup

Nasledujúce štyri sezóny sa Hamiltonovi v McLarene príliš nedarilo. Novou hviezdou sa stal Sebastian Vettel, ktorý dokonca prelomil Hamiltonov rekord spred troch rokov a stal sa najmladším šampiónom.

Lewis Hamilton teda vedel, že úspech sám nepríde a za ďalším titulom bude musieť poputovať do inej stajne.

Životné úspechy vďaka Mercedesu

Od sezóny 2013 sa jeho obľúbenou farbou stala biela. Prvá sezóna v stajni Mercedes sa pre neho ale neskončila žiadnym veľkým úspechom. V rebríčku naďalej kraľoval Sebastian Vettel, ktorému ale britský pretekár nechcel ďalší podobný úspech dopriať.

Vrátil sa do pôvodnej formy a ďalšie sezóny už konkurencii dokázal, že s ním na stupienkoch stále môžu počítať. Druhý majstrovský titul si vybojoval už v sezóne 2014 po víťazstve v Abu Dhabi.

Hamilton bol dokonca britskou spoločnosťou BBC vyhlásený za najväčšiu športovú osobnosť roka. Okrem toho sa Hamilton stal prvým britským pilotom, ktorému sa titul majstra sveta podarilo obhájiť.

Ani sezóna 2015 totiž nepriniesla iné meno na zoznam šampiónov a všetkým bolo jasné, že Brit je v najlepšej forme. Iný scenár ale priniesol nasledujúci ročník, kedy sa jeho premožiteľom stal nemecký pilot Nico Rosberg, na ktorého Hamilton stratil 5 bodov a musel sa uspokojiť „len“ s 2. miestom.

Ďalšie tituly ho dostali na výslnie

Tri tituly však neboli Lewisovou konečnou. Štvrtý mu do zbierky pribudol v roku 2017, kedy zabodoval na plnej čiare a konkurencii nedal žiadnu šancu.

Aj napriek tomu, že sezóna 2018 stále nie je definitívne ukončená, meno jej víťaza je už známe. Je ním práve Hamilton, ktorý si titul vybojoval predčasne. Počas Veľkej ceny Mexika mu totiž na zaistenie majstrovského titulu stačilo aj štvrté nepódiové umiestnenie.

Teraz je práve on ašpirantom na prekonanie Schumacherovho rekordu, čo táto legenda už pred rokmi predpovedala. Otázne je však, či sa mu konkurentov podarí prekonať ešte dva razy.