Domov Zahraničie Lídri EÚ chcú migráciu riešiť mimo územia únie

Lídri EÚ chcú migráciu riešiť mimo územia únie

0
0

Koncom minulého týždňa sa v Bruseli uskutočnilo pravidelné stretnutie Európskej rady. Lídri členských štátov EÚ sa na ňom mali zaoberať najmä otázkou nelegálnej migrácie a jej spoločného riešenia.

Minulotýždňový summit lídrov člen­ských krajín EÚ patril problému migrácie. Po tom, čo pred niekoľkými týždňami odmietli Taliansko a Malta prijať na svoje územie migrantov zachránených v Stredozemnom mori, migračný problém na európskom území opäť naplno ožil.

Summitu predchádzal mini­‑summit

Ešte pred riadnym stretnutím hláv štátov a vlád členských krajín EÚ sa uskutočnil mini­‑summit lídrov niektorých štátov EÚ, na ktorom túto otázku riešili.

16-členný mini­‑summit vedený duom Nemecko – Francúzsko sa snažil nájsť predbežnú dohodu, ako riešiť problém, ktorý už niekoľko rokov rozdeľuje Európu a priniesol tiež nové ponímanie európskej solidarity.

Minulý týždeň tak mali členské štáty prijať na riadnom summite definitívnu dohodu na riešení tohto niekoľko rokov trvajúceho problému.

Vôľa migrantom nie je riešením

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ešte pred summitom obhajovala rozhodnutie otvoriť dvere migrantom z roku 2015.

Podľa jej slov sa však situácia zmenila a Európa dnes potrebuje nové spoločné riešenie, aby si s týmto problémom a ďalšími čo s ním súvisia, poradila.

Pred summitom však panovali medzi jednotlivými štátmi rôzne názory na riešenie. Niektoré navrhovali, aby si migranti sami zvolili, kde v Európe chcú žiť. Merkelová takéto riešenie odmietla.

Cesta k dohode bola tŕnistá

Rôzne názory na možnosti riešenia sa preukázali aj na summite. Hoci mali predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean Claude­‑Juncker informovať verejnosť o pokrokoch v dosahovaní dohody už po prvom rokovacom dni, nestalo sa tak.

Tlačovú konferenciu zrušili s tým, že informovať budú až po druhom rokovacom dni. Dôvodom malo byť to, že Taliansko odmietlo prijať čiastkové dohody a žiadalo prijatie komplexnej dohody o utečeneckej politike únie.

O tejto otázke sa tak hovorilo v nočných hodinách. „Bola to skutočne dlhá noc s niekoľkými ťažkými momentami. Ale napokon, duch jednoty a solidarity zvíťazil. Je ešte príliš skoro hovoriť o úspechu, ale dosiahli sme dohodu na migrácii,“ oznámil Donald Tusk v piatok.

Dohoda EÚ o migrácii

Základom dohody je snaha o posilnenie vonkajších hraníc únie s cieľom zníženia migračného tlaku na EÚ.

Lídri členských štátov EÚ sa zhodli na posilnení spolupráce s africkými krajinami a jej posunutí na novú úroveň. To pochopiteľne predpokladá najmä zvýšenie investícií do týchto krajín.

Práve na severe Afriky chce EÚ budovať centrá, ktoré budú posudzovať žiadosti o azyl. Vytváranie centier na území európskych krajín bude na dobrovoľnom rozhodnutí tej ktorej krajiny.

Výsledná dohoda je otázna

Vo všeobecnosti, možno povedať, že európske krajiny sa rozhodli riešiť migračnú otázku mimo územia európskej únie, teda ide o riešenie, o ktorom od začiatku vypuknutia migračnej krízy hovorili odporcovia predchádzajúceho „kvótového“ riešenia, ktoré sa však v praxi absolútne neuchytilo, pre objektívne i subjektívne príčiny jednotlivých členov EÚ.

Najnovšia dohoda však len veľmi ťažko upokojí všetky problémy s neželanými migrantami. Európska únia stále nebude mať komplexné a všetkými odsúhlasené mechanizmy na vysporiadanie sa s pohybom utečencov, ktorí sa už na území únie nachádzajú.

Nerieši tiež problém, ktorému čelili prímorské krajiny pred dvomi týždňami, prijať či neprijať záchranné lode plné migrantov.

V strede predseda Európskej rady Donald Tusk a vpravo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Merkelová robí vlastné dohody

Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá čelí doma veľkému tlaku, hlavne zo strany ministra vnútra Horsta Seehofera, takáto dohoda príliž nepomohla.

Nemecko bojuje s nezvládateľným množstvom migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú neustále z iných štátov EÚ a prijatá dohoda stačiť nemôže.

Do Nemecka totiž neustále prichádzajú migranti, ktorí už vonkajšie hranice EÚ prekročili. Po návrate domov však Merkelová informovala svojich koaličných partnerov o tom, že so 14 krajinami EÚ dohodla mechanizmus vracania migrantov.

Tí utečenci, ktorí boli pôvodne registrovaní v inej krajine sa tak do nej z Nemecka nútene vrátia. Kancelárka tiež oznámila, že na nemeckých hraniciach zriadi záchytné centrá, ktoré budú prichádzajúcich migrantov vybavovať už na hraniciach.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…