Domov Ekonomika M. Viskupič: Body daňovo-odvodovej revolúcie, na ktorých sa koalícia nezhodne, by sme mali zhodiť zo stola

M. Viskupič: Body daňovo-odvodovej revolúcie, na ktorých sa koalícia nezhodne, by sme mali zhodiť zo stola

0
0

Minulý november predstavil minister financií Matovič svoju daňovo-odvodovú reformu, ktorou mieni napraviť terajší „chaotický“ a „nespravodlivý“ systém. Matovičova daňovo-odvodová reforma má znížiť daň z príjmu na 19%, vytvoriť len jeden odvod, znížiť DPH pre gastro, zvýšiť úlohu štátu v rodinnej politike či zrušiť živnostníkom paušálne výdavky. Po týždňoch stretnutí sa k reforme vyjadrili aj koaliční partneri, ktorí iniciatívu na zmenu vítajú, ale majú aj svoje výhrady.

Predseda parlamentného Výboru pre financie a rozpočet a poslanec za koaličnú stranu SaS Marián Viskupič hovorí: „Slovensko potrebuje zmeny v daňovo-odvodovom systéme ako soľ. Od poslednej reformy z roku 2004 uplynulo 18 rokov.

Vtedajšia revolučná zmena, ktorá naštartovala výrazný všeobecný rozvoj Slovenska sa postupne vyčerpala. Navyše bola v rokoch vlád strany Smer postupne krivená rôznymi opatreniami, ktoré zvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie a postupne erodovali konkurencieschopnosť našej krajiny.“

Potvrdil, že výhrady strany SaS už boli komunikované ostatným koaličným partnerom. „Navrhovanú reformu sme si prešli interne a rozobrali ju do 36 základných bodov.

Následne sme informovali partnerov, ktorým sme o každom bode povedali svoje stanovisko,“ vyjadril sa na úvod Viskupič.

SaS reformu rozdelila do 36 bodov a štyroch farieb

„Použili sme systém semaforu. Keď si zoberieme zelené body, to sú také, ktoré plne a bez výhrad podporujeme. Oranžové body sú také, kde po diskusii a úprave vieme byť s nimi OK.

Týchto bodov je spolu 23 z 36, čiže sú tam dve tretiny vecí ktoré podporujeme, s ktorými vieme pracovať. Potom sú tam body, s ktorými nesúhlasíme, ktoré sú označené červenou. No a pri štyroch sme povedali, že nie sme ochotní nijako ustúpiť,“ opísal hodnotenia jednotlivých bodov reformy Viskupič.

Štyri body, ktoré boli označené ako čierne a teda „no-go“, strana SaS v žiadnom prípade nepodporí. „No-go body sú hranicou, ktorú neprekročíme – jednoducho sú to štyri body, kde nie sme ochotní urobiť žiadny kompromis.

Sú to pre nás tak zásadné body, že hovoríme nie. Znamená to, že ak budeme mať jedného dňa na stole konkrétny návrh reformy, budeme zaň vtedy, ak tam tieto štyri body nebudú,“ vyjadril sa Viskupič.

SaS za také body považuje zrušenie stropov pre odvody, zavedenie milionárskej dane, zvýšenie dane z dividend a zmeny v oblasti SZČO.

Obávajú sa, že reforma vyženie ľudí s vyššími platmi zo Slovenska

„Keby sme sa pozreli na dnešný systém, tak sú zamestnanci, ktorí platia veľmi veľa, veď strop sociálnych odvodov je už dnes sedemnásobok priemernej mzdy a výplata končí pri trojnásobku. Takže už dnes ďaleko viac prispievajú, ako budú v budúcnosti čerpať.

A keby sa strop úplne zrušil, tak nájdu spôsob, ako zo súčasného systému odísť. Uvedomme si, že sú to zamestnanci, ktorých naša ekonomika veľmi potrebuje. Sú to moderné odvetvia ako napríklad IT, kde dokážu generovať dostatočne vysokú pridanú hodnotu.

Tým majú vysoké platy, no práve takto by sme ich vyháňali zo Slovenska,“ uviedol na margo zrušenia zastropovania odvodov v rozhovore pre týždenník Trend Viskupič.

Strana SaS sa takisto jednoznačne vyjadrila proti návrhu na zavedenie milionárskej dane a navýšenia dane z dividend. „Zasa by sa špecificky zdaňovala len určitá skupina občanov, ktorej navyše hrozí dvojité zdanenie, pretože ak majetok nadobudli legálne, tak už bol raz zdanený.

Pri milionárskej dani sa bavíme o tom, že kvôli dvadsiatim miliónom eur, ako ich prezentuje minister financií, je to obrovská agenda. Som presvedčený, že náklady na správu aj na strane Finančnej správy by boli vyššie oproti možnému zisku.

Navyše, ak by bola milionárska daň zavedená s minimálnou sadzbou, veľmi jednoducho by v budúcnosti bolo možné sadzbu signifikantne zvýšiť. Zásadne nesúhlasíme s ďalším zvýšením kontroly štátu nad občanmi, ktorú by milionárska daň priniesla.

Ďalším z no-go bodov je aj navýšenie dane z dividend, pretože to takisto považujeme za určitú formu dvojitého zdanenia. Nehovorím, že nutne trváme na jej zrušení, ale proti zvýšeniu sme úplne jednoznačne.

Povedzme si na rovinu, že v celku nízka sadzba sedem percent je určitou konkurenčnou výhodou Slovenska,“ doplnil Viskupič.

Posledný z bodov, proti ktorým sa strana SaS razantne postavila je zvyšovanie daňového zaťaženia živnostníkov. „Práve tu pozeráme aj na ľudí, ktorí sú najzraniteľnejší – ekonomicky i ľudsky.

Sme jednoznačne proti zmenám v zdaňovaní SZČO, pretože sme druhý rok v koronakríze. Kríza najviac vplýva na tých najmenších, lebo sú najzraniteľnejší, majú najmenšie možnosti sa brániť, najmenšie úspory, aby dokázali prežiť ťažké obdobie.

Nedáva zmysel, aby sa teraz pripravila reforma, ktorá zvýši zdanenie pre väčšinu SZČO. Nevieme si predstaviť, aby súčasťou pripravovanej daňovo-odvodovej reformy boli takéto zmeny,“ potvrdil predseda Výboru pre financie a rozpočet.

„Dôležité sú však body, na ktorých sa vie nájsť zhoda celej koalície. Čas totiž hrá proti nám. Sme v polovici volebného obdobia, príprava širokej predstavenej reformy znamená zmenu veľkého množstva zákonov, zasahuje do mnohých oblastí vrátane rodinnej politiky.

Na prípravu tak komplexnej reformy, sú potrebné minimálne 2 roky. Nie je šanca ju stihnúť celú pripraviť a spustiť do konca volebného obdobia. Aj preto sme koaličným partnerom navrhli, aby sme čo najskôr pripravili a schválili body na ktorých sa nájde všeobecná zhoda.

Až následne sa venovali bodom, ktoré vyžadujú viac času na rokovania, aby si koalícia vedela povedať či sa na ich realizácii vie zhodnúť a či sú realizovateľné aj z časového hľadiska. Postupná realizácia by priniesla najrýchlejšie benefity ekonomike i ľuďom,“ uzavrel Viskupič.

red, tv, foto: archív MVNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …