Domov Slovensko Martvoň odišiel zo Smeru. Dôvodom sú oligarchovia a farizejstvo strany

Martvoň odišiel zo Smeru. Dôvodom sú oligarchovia a farizejstvo strany

0
0

Dlhoročný člen a bývalý poslanec strany SMER-SD už nie je stranníkom. Minulý týždeň totiž zo strany vystúpil a prezradil aj dôvody. Hovorí o oligarchoch, ktorí ovládajú stranu, o farizejstve, o kauzách, z ktorých nebola vyvodená zodpovednosť, o hrdzavejúcej politike strany i o tom, že ktosi nevie počítať.

Dnes už bývalý člen strany SMER-SD Anton Martvoň sa na tlačovke pustil do svojich bývalých kolegov, pričom si to najviac zlízlo vedenie strany.

„V tomto momente chýba korektná vnútorná diskusia v rámci strany SMER. Keď som sa dotazoval stretnutia priamo k predsedovi strany, samozrejme bez šance dostať sa k nemu. Začal sa vytvárať určitý kult osobnosti.

Okolo predsedu strany sa vytvorila úzka skupina ľudí, ktorá nedovolí aby sa k nemu dostali iné názory. Táto skupina z pozadia dosť ovplyvňuje, a dokonca ani poslanci nemôžu niektoré rozhodnutia tejto skupiny ovplyvniť.“

Oligarchovia ovládajú stranu

Svoju  kritiku najskôr namieril na oligarchov, ktorí podľa neho stoja v pozadí SMERu. „Viaceré zmeny v parlamente sa nemohli udiať, lebo do toho zasiahli oligarchovia.“

„Juraja Širokého som osobne stretol v trakte predsedu NR SR, ktorý dodnes patrí k čelným predstaviteľom Smeru. Aj iní oligarchovia, o ktorých sa debatovalo. Nebudem však o nich hovoriť. Máte dosť informácií,“ uviedol.

„Nemám rukolapné dôkazy, ale jedno môžem povedať. Keď rodinní príslušníci oligarchov sú asistentami poslancov NR SR, tak asi to o niečom hovorí.“

Hrdzavejúca politika

Kritike sa nevyhla ani súčasná politika Smeru, ktorá podľa neho hrdzavie ako jeho odznak, ktorý v minulosti dostal za prácu v strane.

„V strane SMER akoby sa pozabudlo, že sociálne reformy sa nemajú robiť len prostredníctvom sociálnych balíčkov, a len počas predvolebného obdobia a si len odfajknúť, že už som urobil 15 opatrení zo sociálnych balíčkov a tým to padlo…“

Farizejstvo strany

Narastanie farizejstva strany SMER vo vzťahu k verejnosti uviedol ako jeden z hlavných dôvodov svojho odchodu.

Ako príklad uviedol, že strana SMER dala „vycapiť“ bilboardy po celom Slovensku, že „Držíme stabilné ceny energií“ a pár týždňov na to pán Holienčík cez nové výmery zdvihol ceny.

„Zdôvodňovalo sa to nezávislosťou Holienčíka. Ale každý poslanec v SMERe dobre vie ako nezávisle fungoval pán Holienčík. Ja osobne som ho stretol viackrát na akciách strany alebo v blízkosti našich čelných predstaviteľov.“

Prekvapivo, farizejstvo strany spojil aj s komunitou LGBT. „Vo vnútri SMERu nejaké obdobie funguje ucelená komunita LGBT, ktorá sa paradoxne snaží vystupovať ako konzervatívni politici ale pre LGBT neurobia nič.“ Bližšie to však špecifikovať nechcel.

Kauzy a kauzy

Martvoňovi tiež prekáža, že z káuz čelných predstaviteľov nebola vyvodená žiadna zodpovednosť, a voči iným členom aj za menšie podozrenie áno. „Dokonca ako keby mali imunitu, či už sa to týka káuz ako Bašternák, alebo CT-čko pána Blanára, škandály ohľadom ministerstva zahraničných vecí.“

Blanár nemá kandidovať

Napokon poukázal na kauzu Blanárovho  CT-čka a posmešky niektorých členov strany, že si Blanár asi myslí, že 2,72 milióna, za ktoré obstarala CT žilinská župa pre svoje nemocnice je menej ako 1,45 milióna, čo bola najnižšia ponúkaná cena.

Kým za podobnú kauzu v Piešťanoch padali hlavy, v Žiline sa neudialo nič. „Bežnému človeku a voličovi strany SMER v regióne nevysvetlíme, že 2,72 je menej ako 1,45 milióna.“

Podľa Martvoňa by Juraj Blanár (v pozadí) nemal kandidovať na župana ŽSK.

Keďže strana SMER-SD napriek tejto kauze trvá na kandidatúre Blanára v župných voľbách, Martvoň sa rozhodol, že je čas ísť svojou cestou a do župných volieb pôjde bývalý Smerák už ako nezávislý kandidát na župana.

Predseda Smeru Robert Fico v reakcii na slová bývalého člena uviedol, že nemá dôvod sa Martvoňom zaoberať. „Nemám dva roky. Nevidím žiadny dôvod robiť reklamu. Nedostal sa na kandidátku, tak sa urazil.

Pri 17 tisíc členoch máme reagovať na urazených mladých chlapcov? Je to pre neho normálny krok, ktorý musel urobiť, ak chce kandidovať bez schválenia orgánov Smeru,“ uviedol Fico pred novinármi.

Toto Martvoňovi prekáža v SMERe

  • oligarchovia v pozadí strany
  • hrdzavejúca sociálna politika strany
  • farizejstvo v strane
  • neexistencia vnútornej diskusie
  • nevyvodenie zodpovednosti z káuz
  • Juraj Blanár ako kandidát na župana

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…