Domov Zahraničie Mníchovská bezpečnostná konferencia: nové výzvy pre Európu

Mníchovská bezpečnostná konferencia: nové výzvy pre Európu

0
0

Minulý týždeň sa stretli v Mníchove lídri svetovej politiky, ktorí prišli diskutovať o aktuálnych bezpečnostných problémoch nášho sveta.

V dňoch 15. až 17. februára tohto roka sa Mníchov už po 55-krát stal dejiskom diskusií o globálnych bezpečnostných problémoch.

Počas troch dní vystúpili na konferencii špičky svetovej politiky ako americký viceprezident Mike Pence, alebo ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý spoločne s viac ako 600 politikmi z celého sveta diskutovali o medzinárodnej bezpečnostnej a obrannej politike.

Mníchovská bezpečnostná konferencia

Mníchovská bezpečnostná konferencia patrí od svojho vzniku v roku 1963 medzi každoročne najsledovanejšie podujatia venujúce sa otázkam medzinárodnej bezpečnosti.

Svoje miesto si získala práve svojou otvorenosťou a možnosťou diskusie medzi svetovými lídrami a diplomatmi o súčasných aj budúcich svetových bezpečnostných problémoch.

Témy tohtoročnej konferencie

Tento rok sa na konferencii diskutovalo o viacerých dôležitých problémoch, otvorila sa otázka zlyhania tzv. jadrovej dohody, problémy súvisiace s odchodom Veľkej Británie z EÚ, či nejednote medzi európskymi krajinami v mnohých aktuálnych bezpečnostných otázkach.

Práve problém jednoty európskych krajín bol aj mottom úvodného prejavu Wolfganga Ischingera, predsedu tejto konferencie, ktorý vyzval európskych lídrov, aby hovorili jednotným hlasom, čo je viac ako kedykoľvek potrebné, zvlášť v čase súperenia medzi Ruskom, USA a Čínou.

Je potrebné, aby sa Európa začala viac zaoberať svojou bezpečnosťou a obranou a prevzala svoj diel zodpovednosti.

Vystúpenie amerického viceprezidenta pútalo pozornosť

Jedným z dôležitých bodov konferencie bolo vystúpenie amerického viceprezidenta Mikea Penca, ktorý počas konferencie vystúpil viackrát.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a viceprezident USA Mike Pence (vpravo).

Pri prejave pri  udelení ceny Johna McCaina, keď sa snažil priniesť pozdravy od Donalda Trumpa publiku politikov, urobil pauzu na aplauz, no zostalo ticho. Obecenstvo tým vyjadrilo svoj postoj k súčasnému americkému prezidentovi.

Vo svojich vystúpeniach na konferencii tiež viackrát napadol európske štáty, že nie sú jednotné s pozíciou USA v otázke vypovedania jadrovej dohody s Iránom alebo že nedokázali plne podporiť americkú líniu vo venezuelskej kríze.

Deti a vojnové konflikty

Počas konferencie bola zverejnená aj správa organizácie zameriavajúca sa na ochranu detí Save the Children, ktorá sa zamerala na tých najzraniteľnejších počas vojnového konfliktu, a to deti.

Podľa ich správy je takmer každé piate dieťa vo svete vystavené nejakému druhu vojnového konfliktu. Pričom číslo sa v porovnaní so začiatkom 90-tych rokov minulého storočia zdvojnásobilo. Medzi najhoršie krajiny zaradili Afganistan, Južný Sudán, Sýria či Somálsko.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…