Domov Ekonomika Na pivo dáme viac ako na teplo

Na pivo dáme viac ako na teplo

0
0

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) prišiel so zaujímavým výpočtom. Slovenské domácnosti vraj minú viac finančných prostriedkov na pivo ako na teplo a teplú vodu. Aj za ďalší neduh vyhodíme ročne viac ako za teplo, tým je fajčenie.

Teplári informovali, že výdavky za teplo a teplú vodu nám z rodinného rozpočtu ukrajujú čoraz menšie percento.

Zodpovední spotrebitelia, efektívni výrobcovia

Najväčší 10-percentný podiel tvorili výdavky za teplo na príjmoch domácností v roku 2003 a odvtedy stále klesali. V roku 2017 tvorili približne 3-percentný podiel na príjmoch domácností.

„Zatiaľ čo príjmy domácností postupne rastú, podiel výdavkov na teplo sa znižuje. Môžeme teda povedať, že v dlhodobom horizonte zatiaľ čo obyvatelia každoročne zarábajú viac peňazí, za kúrenie a teplú vodu platia postupne menej,“ informoval predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Pred šestnástimi rokmi priemerná rodina dala ročne na kúrenie a teplú vodu zhruba 800 €. V minulom roku to bolo približne 600 €. Ku klesaniu nákladov za teplo prispeli podľa teplárov aj samotní spotrebitelia.

„Začali sa správať efektívnejšie, zateplili bytové domy,“ doplnil Janiš. Avšak za znížením nákladov na teplo sú podľa člena predstavenstva SZVT Ivana Ďuďáka aj samotní výrobcovia tepla. „Centrálne systémy vykurovania neustále modernizujeme a zefektívňujeme.

Postupnými a systematickými investíciami sme vybudovali vysoko efektívne zdroje na výrobu tepla a modernú distribučnú sieť podľa najprísnejších štandardov, aké nájdeme vo vyspelých európskych krajinách,“ uzavrel Ďuďák.

Viac za pivo i cigarety

V súčasnosti predstavujú ročné náklady za kúrenie a teplú vodu približne 600 €. Teplári vypočítali, že ak sa v domácnosti vypijú v priemere dve pivá denne, čo pri špeciálnych príležitostiach je štandardne aj niekoľkonásobne viac, pri priemernej cene za veľké pivo 1,10 eura domácnosť za rok minie na pivo 803 €.

„To je približne o tretinu viac ako minie domácnosť ročne za teplo,“ dodal Janiš. Viac ako za teplo a teplú vodu zaplatia podľa SZVT aj fajčiari. „Priemerná cena na jednu škatuľku je zhruba 3,50 eura.

Ak vyfajčí fajčiar jednu krabičku denne, za rok minie celkovo približne 1 280 €, čo je dvojnásobok toho, koľko minie celá jeho rodina v domácnosti ročne za teplo.

Nehovoriac o tom, ak sú v domácnosti dvaja fajčiari, ich ročné náklady na cigarety sú štvornásobne vyššie ako náklady na teplo,“ upozornil Janiš.

red, SITA, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…