Domov História Najčernejší deň v histórii Nitry

Najčernejší deň v histórii Nitry

0
0

26. 3. 1945 podniklo 36 sovietskych lietadiel nálet na Nitru a jej okolie. Tragédia, ktorá si vyžiadala stovky životov nevinných a nič netušiacich obyvateľov je dodnes považovaná za najtragickejšiu udalosť v histórii tohto mesta.

Druhá svetová vojna predstavuje najtragickejšie obdobie v dejinách ľudstva. Z jej ničivých následkov sa štáty, ktoré zasiahla, spamätávali ešte dávno po jej skončení.

Slovensko však našťastie patrilo k územiam, ktoré vojna nezasiahla až v takom veľkom rozsahu. Aj napohľad bezvýznamný a malý štát však zažil jej hrôzy na vlastnej koži, keď smrť prišla takpovediac z neba.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najväčšia banská tragédia

Jedným z takých dní bol aj 26. marec 1945, kedy sa na oblohe nad Nitrou zjavili sovietske lietadlá, ktoré mesto takmer zrovnali so zemou a usmrtili 366 nevinných ľudí.

Trh sa zmenil na masaker

Obyvatelia Nitry si 26. marca 1945 užívali príjemnú jarnú atmosféru. V meste sa konali trhy pri príležitosti príchodu veľkonočných sviatkov. Do centra mesta prišli aj ľudia z vidieka a mesto sa postupne zapĺňalo.

O 8:15 sa však na oblohe znenazdajky objavili lietadlá označené červenou hviezdou. Na civilistov podnikli útok, pred ktorým nič netušiaci návštevníci trhov nedokázali uniknúť.

Na Nitru a jej okolie zhodili vyše 70 ton bômb, ktoré mestské trhovisko zmenili na krvavé miesto. V meste okamžite vypukol chaos a panika. Zlyhala aj ohlasovacia služba a sirény sa rozozvučali až 5 minút po ničivom útoku.

Obyvatelia sa teda nestihli skryť do úkrytov a mnohí z nich si posledné sekundy svojho života ani nestihli uvedomiť, čo sa vlastne deje.

Pamiatky mesta zrovnané so zemou

Najhoršia situácia nastala na Hlinkovej ulici, kde pred predajňou Baťa stál rad ľudí, ktorí čakali na prídel obuvi. Bomby zasiahli aj mestské divadlo, ktoré v tej dobe predstavovalo jednu z dominánt mesta.

Zničených bolo ďalších 53 domov a ďalších takmer 300 zostalo po nálete poškodených. Obyvatelia, ktorí sa pred bombami stihli ukryť, prežili najhoršie chvíle svojho života.

Všade sa ozývali rozozvučané sirény, svišťanie padajúcich bômb, krik a padanie budov. Minúty hrôzy sa zdali ako hodiny a nik si ani nevedel predstaviť dôvody  tohto hrôzostrašného náletu a ani to, ako sa mesto z tragédie spamätá.

Nálety neutíchali

Krvavé letecké nálety vyvrcholili o deň neskôr v poobedňajších a večerných hodinách. Sovieti opäť zaútočili na obytné štvrte mesta a namiesto centra sa tento krát sústredili na obývané ulice.

Teror nezasiahol len Nitru, ale aj obce v jej okolí. Najviac postihnuté boli obce Zobor, Hrnčiarovce, Ivanka pri Nitre, Pogranice, Veľký Lapáš a mnohé iné.

Presný počet obetí nie je presne známy. Číslo sa pohybuje medzi 300 až 500, hoci niektoré zdroje uvádzajú, že pri náletoch mohlo o život prísť vyše 1 000 obyvateľov.

Dobová tlač ale po náletoch uviedla, že tragédia si vyžiadala celkovo 366 obetí, čo sa pokladá za najpresnejšie číslo.

Nemci stihli odísť

O dôvodoch náletu špekulovalo množstvo historikov. Nemci totiž z Nitry odišli deň pred náletom. Rusi, ktorí útok naplánovali však túto informáciu zrejme nemali, a tak na bombardovanie doplatili hlavne obyvatelia mesta.

Počas obdobia komunizmu sa o tragédii hovoriť nemohlo, keďže mesto doplatilo práve na vyčíňanie Rusov, ktorí ho už štyri dni po nálete hrdinsky oslobodili.

26. marec 1945 je po bombardovaní Nových Zámkov americkými a ruskými lietadlami druhou najväčšou tragédiou, ktorá sa počas 2. svetovej vojny odohrala na území Slovenska.

puma, foto: internet, MsÚ v Nitre



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…