Domov Zahraničie Nové zmeny dohody o brexite porušia medzinárodné právo

Nové zmeny dohody o brexite porušia medzinárodné právo

0
0

Britský návrh zákona na zmenu brexitovej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) poruší medzinárodné právo. Vyjadril sa tak britský minister pre Severné Írsko Brandon Lewis, podľa ktorého tak navrhovaná legislatíva spraví „špecifickým a obmedzeným spôsobom“.

Návrh zákona podľa Lewisa ponúkne „obmedzené a primerané kroky na vytvorenie bezpečnostnej siete“, ak rokovania medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zlyhajú.

Vláda podľa neho „v dobrej viere“ stále spolupracuje s európskym výborom, aby prekonali obavy o budúcnosti Severného Írska, existuje však „jasná priorita pre Veľkú Britániu a skutočne aj pre ďalšie krajiny, ktoré musia zvážiť svoje povinnosti, ak sa zmenia okolnosti“.

Downing Street v pondelok uviedla, že predloží návrh zákona o vnútornom trhu Spojeného kráľovstva, ktorý by mohol mať vplyv na colné a obchodné pravidlá po brexite v Severnom Írsku.

Ten však vyvolal obavy nielen v Bruseli, ale aj vo Westminsteri, a to z toho, že zmení dohodu o odchode Británie z eurobloku, ktorá po januárovom vystúpení spadá pod medzinárodné právo.

Návrh údajne predstaví „drobné objasnenie v mimoriadne špecifických oblastiach“. Jeho text predstavia až v stredu, vláda však potvrdila, že sa bude zaoberať otázkou takzvaného Severoírskeho protokolu, jedného z prvkov dohody o brexite, ktorý je zameraný na to, aby medzi Severným Írskom a Írskou republikou zostali otvorené hranice.

O praktických aspektoch protokolu, ktoré zahŕňajú štátnu pomoc či colné kontroly tovaru, stále rokuje spoločný výbor Spojeného kráľovstva a EÚ.

Británia sa s EÚ stále nedohodla

Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom bolo uzavrieť obchodnú dohodu, ktorá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

Premiér Boris Johnson v pondelok uviedol, že ak nedosiahnu dohodu do európskeho samitu, ktorý je naplánovaný na 15. októbra, obe strany by mali ísť ďalej a prijať to, že Británia odíde zo spoločného trhu bez dohody.

Zástupcovia EÚ trvajú na tom, že rokovania treba uzavrieť do konca októbra.

Niekdajšia premiérka Theresa May, ktorá z funkcie odstúpila po tom, ako návrh jej dohody o brexite neprešiel parlamentom, v reakcii na plány vlády varovala, že by mohli poškodiť dôveru medzinárodných partnerov v Britániu pri budúcom obchodovaní.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…