Domov Ekonomika Obchodovať s emisnými kvótami sa bude už len elektronicky

Obchodovať s emisnými kvótami sa bude už len elektronicky

0
0

Vláda na svojom minulotýždňovom zasadaní schválila novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Podľa nej sa obchod s kvótami bude realizovať len elektronicky.

Novela zároveň určuje nové spôsoby použitia výnosov z predaja ročne pridelených emisných kvót. Obchod s emisiami zaujal slovenskú verejnosť počas prvej vlády Roberta Fica.

Vtedajšia koaličná strana SNS prišla pre kauzu z netransparentného predaja emisných kvót o dvoch ministrov a nakoniec aj o celý rezort životného prostredia.

Stransparentniť predaj

Na základe odhadov Slovensko predpokladá nadbytok emisných kvót AEA do roku 2020 a je v záujem Slovenska ich predať čo najvýhodnejšie. Novela predložená ministerstvom životného prostredia by mala predaj emisných kvót stransparentniť.

Obchodovať s nimi sa bude od budúceho roka len prostredníctvom elektronického systému, ktorý bude slúžiť na predkladanie správ o emisiách skleníkových plynov, správ o činnosti prevádzky ako aj správ o overení a monitorovacích plánoch.

Obchod s emisnými kvótami

V súlade so záväzkami Európskej únie o znižovaní emisných kvót CO2 (skleníkových plynov) sa s nimi začalo medzi členskými štátmi obchodovať. Každá krajina má množstvo emisií, ktoré určuje, koľko skleníkových plynov môže vypustiť.

Po prerozdelení prideleného množstva medzi podniky v danom štáte, môže zostať nadbytočné množstvo emisií, prípadne môže určité množstvo chýbať. Nadbytočné emisie, prípadne chýbajúce, môže krajina následne odpredať, prípadne kúpiť.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…