Domov História Parížske srdce bije v katedrále Notre Dame. Čo ste o nej (ne)vedeli?

Parížske srdce bije v katedrále Notre Dame. Čo ste o nej (ne)vedeli?

0
0

S romantickým Parížom sa neodmysliteľne spája slávna a ikonická Eiffelova veža. Avšak jeho najväčším symbolom je predsa len iná pamiatka. Nádherná katedrála Notre Dame. Okrem svojho vzhľadu, ktorý poznačil silný požiar pred dvomi rokmi, zaujme aj svojou bohatou a zaujímavou históriou.

Stavba pre cirkev aj pre štát

Katedrála Notre Dame svoj vzhľad nadobudla v 19. storočí. Jej história však siaha omnoho ďalej. Výstavba katedrály na mieste, kde stojí dnes, začala už v roku 1163, kedy bol položený základný kameň. Postaviť ju nechal biskup Maurice de Sully.

Vybudovanie katedrály, ktorá sa mala stať symbolom a pýchou Paríža, trvalo takmer 200 rokov. Celá stavba bola zahájená vybudovaním chóru. K nemu neskôr pribudli chrámové lode a v roku 1200 bolo tiež dokončené priečelie katedrály.

V roku 1245 na stavbu pribudli dve veže. V nasledujúcich rokoch stavba postupne získavala svoj vzhľad. Ten definitívne nadobudla a v roku 1345 bola definitívne otvorená. Katedrála sa okamžite stala centrom dôležitých náboženských a tiež politických obradov.

Okrem jej prvotného poslania, ktoré malo slúžiť predovšetkým cirkvi sa ukázalo, že katedrála vďaka svojej mohutnosti poslúži aj na iné slávnostné udalosti.

Ušla hrobárovi z lopaty

Udalosti z neskorších rokov naznačovali, že slávna katedrála píše posledné riadky vo svojom živote. Ťažké časy prišli, keď sa na francúzskom tróne ocitol márnotratný Ľudovít XIV., známy ako kráľ Slnko.

Ten spolu so svojím nástupcom Ľudovítom XV. vykonal niekoľko opráv, ktorých cieľom bolo dať katedrále moderný nádych. Počas nich zničili hrobky a tiež vitráže na gotických oknách. To najhoršie však katedrálu ešte len čakalo.

Počas Veľkej francúzskej revolúcie bola vystavená rabovaniu a vandalizmu. Najťažším rokom sa stal rok 1793, kedy bola katedrála zničená a vyrabovaná.

Revolucionári roztopili drahé kovy, rozbili všetkých 28 sôch biblických kráľov, ktoré sa nachádzali na priečelí budovy a zničený bol tiež arcibiskupský palác, ktorý bol súčasťou katedrály.

Po skončení revolúcie bolo jasné, že ak neprebehne rozsiahla rekonštrukcia, ktorá by slávny chrám zachránila, zrejme dôjde k jej schátraniu, prípadne zbúraniu a upadne do zabudnutia. V roku 1831 však nastal moment, v ktorý už nik snáď ani nedúfal.

Katedrála z románu

Nebol to ani architekt a ani žiadny panovník, ktorý by katedrálu zachránil. Do jej osudu totiž výraznou mierou zasiahol spisovateľ Viktor Hugo, ktorý v roku 1831 publikoval svoj román Chrám Matky Božej v Paríži.

Dej románu zasadil práve do tejto katedrály, ktorú zrazu poznal každý. Toto významné literárne dielo katedrálu natoľko preslávilo a zviditeľnilo, že sa v priebehu niekoľkých rokov našli vďaka verejnej zbierke prostriedky na rekonštrukciu a záchranu takmer zničenej budovy.

Rekonštrukcia, ktorá vdýchla katedrále život

Rekonštrukcia bola zahájená v roku 1844. Hlavným architektom celej opravy bol Eugène Viollet­‑le­‑Duc. Nielen, že vdýchol celej historickej stavbe život, ale dokázal tiež opraviť historické artefakty, ktoré boli počas revolúcie porušené. Celá rekonštrukcia trvala 23 rokov.

Okúzľujúca zvonka aj zvnútra

Každého turistu, ktorého k sebe katedrála prilákala, oslnila impozantnou architektúrou. Za ten vďačí predovšetkým gotickému slohu, v ktorom bola katedrála postavená a následne zrekonštruovaná.

Katedrála Notre Dame nie je nádherná len zvonku, ale turistov očarovala aj svojím interiérom. Hneď po vstupe katedrála vyrazila každému turistovi dych svojimi ohromnými rozmermi. Interiér tvoria valcovité piliere s priemerom 5 metrov.

Žiadnemu oku neunikne mohutné západné priečelie s dvomi hlavnými vežami, ktoré tvoria tri hlboké portály – portál Svätej Panny Márie, portál Posledného súdu a portál Svätej Anny.

Nad portálmi sa nachádza takzvaná Galéria kráľov, kde je umiestnených 28 sôch kráľov Izraela a Judey. V strednej časti katedrály sa nachádzajú dve veľkolepé ružicové okná.

Na strednom páse sa tiež zachovala socha Madony s dieťaťom a sochy Adama a Evy, ktoré sa nachádzajú po bokoch. Hoci bol interiér pri požiari v roku 2019 značne poškodený, zdá sa, že sa ho podarí zrekonštruovať tak, aby mohol ľudí z celého sveta očarovať aj naďalej hoci v zmenenej podobe.

Poklady katedrály Notre Dame sú zachránené

Vo vnútri katedrály sa nachádzalo niekoľko významných artefaktov a pokladov, ktoré sa pri požiari našťastie podarilo z budovy dostať. Tými najvýznamnejšími boli predmety z 12. storočia, ktoré zatiaľ umiestnili v múzeu Louvre. Všetky sa podarilo zachrániť natoľko, že ich stav vôbec nebol poškodený.

Jedným z významných pokladom katedrály je aj organ, ktorý akoby zázrakom požiaru odolal a takmer vôbec sa na ňom ničivý požiar nepodpísal. Požiar dokonca prežili aj mohutné rozetové vitrážové okná, ktoré sa nachádzajú na severnej a južnej fasáde budovy.

Najdôležitejšie udalosti v živote katedrály

Katedrála Notre Dame bola v minulosti dejiskom dôležitých historických udalostí. Už v roku 1302 sem Filip IV. Pekný zvolal generálne stavy. V katedrále sa uskutočnilo aj viacero korunovácií.

V roku 1455 sa v Notre Dame dokonca uskutočnil rehabilitačný proces Jany z Arku či v roku 1572 sa stala dejiskom zaujímavej svadby Margaréty z Valois, ktorá stála pred oltárom, zatiaľ čo jej nastávajúci manžel hugenot Henrich IV. stál vo dverách.

Ďalšou historicky významnou udalosťou v živote katedrály Notre Dame bola korunovácia Napoleona Bonaparte z 2. decembra 1804. Po smrti prezidenta Charlesa de Gaulla sa v katedrále uskutočnila zádušná omša. Ďalším pamätným momentom bola slávnostná omša z 31. mája 1980, ktorú celebroval pápež Ján Pavol II.

Do histórie sa žiaľ navždy zapíše aj dátum 15. apríl 2019, kedy sa z katedrály valili obrovské plamene. Pri pohľade na ňu si nik netrúfal povedať, aké veľké škody budú a čo z budovy ostane po uhasení požiaru.

Najhoršie scenáre sa našťastie nenaplnili a okrem vzácnych artefaktov sa zachovali aj múry stavby. Najhoršie dopadla veža z 19. storočia a strecha celej katedrály.

Zaujímavosti o katedrále

Väčšinu ľudí možno prekvapí fakt, že práve katedrála Notre Dame bola najnavštevovanejšou stavbou v Paríži. Vďaka miliónom turistov, ktorí ju ročne obdivovali tak prekonala aj slávnu Eiffelovu vežu, Louvre či pre deti atraktívny Disneyland.

Pozornému oku turistu zrejme pri vstupe do katedrály neunikol bod nula, ktorý je vytesaný do zeme. Práve vzdialenosť tohto bodu udáva vzdialenosť od a do Paríža. Jednou zo zaujímavostí je tiež, že veže, ktoré sa javia ako dvojičky, nimi v skutočnosti nie sú. Severná veža je o pár metrov vyššia ako jej južná sestra.

puma, foto: depositphotos, SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…