Domov Slovensko Plénum NR SR nebolo pri rozpočte uznášaniaschopné

Plénum NR SR nebolo pri rozpočte uznášaniaschopné

0
0

Plénum Národnej rady (NR) SR nebolo minulý piatok ani na druhý pokus uznášaniaschopné pri hlasovaní o posunutí novely zákona o štátnom rozpočte do druhého čítania. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár preto prerušil schôdzu a pokračovali v utorok. Ani utorkový pokus na otvorenie schôdze s týmto bodom však nebol úspešný.

V NR SR bolo na piatkovom rokovaní približne 140 poslancov, no iba 72 poslancov sa prezentovalo, takže parlament nebol uznášaniaschopný na to, aby mohol hlasovať o úprave tohtoročného štátneho rozpočtu.

Diletantský návrh

Koalícii chýbajú aktuálne v parlamente hlasy liberálov, ktorí po viacerých nezhodách na prelome augusta a septembra opustili koalíciu. Minulý piatok sa tak pridali k opozícii a otvorenie schôdze svojou prezentáciou neumožnili.

Poslanec a líder SaS Richard Sulík priblížil, že sa rozhodli spraviť NR SR neuznášaniaschopnou preto, lebo návrh zákona o štátnom rozpočte je „diletantsky“ spravený.

„Tak, ako je to teraz napísané, to dáva vlastne bianko šek ministrovi financií urobiť s tými peniazmi, čo len chce (navýšenie rozpočtu o 1,5 mld., pozn. redakcie),“ skonštatoval.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vo štvrtok síce plénu ozrejmil jednotlivé výdavky a zároveň avizoval, že vláda pripraví pozmeňujúci návrh s podrobnejším rozpisom toho, na aké položky presne majú byť financie použité, no to podľa Sulíka nestačí.

„My už poznáme návrhy a prísľuby ministra financií Igora Matoviča a ja osobne, na základe osobnej skúsenosti, som si takmer istý, že tie čísla by boli nakoniec aj tak pozmenené,“ podotkol Sulík.

Požaduje preto stiahnutie tohto návrhu a podanie nového, kde už budú jasne jednotlivé položky vypísané. Dodal, že potom už SaS nebude blokovať schôdzu.

„Bianko šek“ Matovičovi nechcú dávať ani nezaradení poslanci, pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. „Chceme vidieť, na čo konkrétne by tie peniaze išli,“ zdôraznil poslanec Erik Tomáš.

Na vyplatenie 14. dôchodkov podľa neho minister financií nepotrebuje uvedenú novelu, ale stačí mu na to rozpočtové opatrenie.

Aj strana Roberta Fica Smer-SD žiada nový návrh novelizácie rozpočtu tak, aby sa zvýšil len o 207 miliónov eur na opätovné vyplatenie 13. dôchodkov. Takýto návrh podporia a neblokovali by schôdzu ďalej.

Minister financií si podľa Fica uvedomuje, že mu pravdepodobne neprejde rozpočet na budúci rok, preto ráta s rozpočtovým provizóriom. Smer-SD to však odmieta. „Využili sme obštrukciu, pretože vládna koalícia nemá väčšinu,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii Fico s tým, že podobne budú konať aj v utorok.

Riešením sú predčasné voľby

Fico tiež upozornil, že pri každom schvaľovanom návrhu vzniká iná zostava poslancov a takto to podľa neho už ďalej nejde. Považuje to za znak nefunkčnej vlády. Riešenie vidí v predčasných voľbách.

Chce osloviť všetky politické subjekty a dohodnúť sa na novele Ústavy SR, ktorá je v druhom čítaní a ktorou by sa mohlo umožniť skrátenie volebného obdobia.

Voľby by sa mohli podľa Fica konať už na jar 2023, no sú ochotní rokovať aj o júnovom termíne. O predčasných voľbách nehovorí len opozícia, ale aj časť koalície.

Konkrétne líder Sme rodina Boris Kollár. Ten v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že ak sa neschváli štátny rozpočet, treba ísť do predčasných volieb.

„Keď nám neprejde štátny rozpočet, prečo by sme mali len kúriť a svietiť, potom poďme rýchlo do predčasných volieb. Schváľme potom rozpočet s tým, že spolu s ním sa urobí aj termín predčasných volieb,“ vyhlásil Kollár.

Smer-SD navrhol dokonca dohodu medzi predsedami vládnych strán, parlamentných opozičných strán a nezaradenými poslancami.

Súčasťou dohody má byť garantovanie schopnosti NR SR prijať nevyhnutné zákony proti zdražovaniu a pre dostatok energií, na ktorých sa strany dohodnú.

Druhým bodom dohody má byť stanovenie presného legislatívneho postupu, ktorý bude viesť k predčasným voľbám v prvej polovici roka 2023. Hnutie OĽaNO takéto „kšefty“ odmietlo.

Podľa hnutia cieľom Fica nie je pomoc ľuďom, ale zabezpečenie si osobnej ochrany pred zákonom. „Chápeme, že mafia s extrémistami sa bojí spravodlivosti, a preto má enormný záujem na povalení vlády Eduarda Hegera.

A demokratická časť verejnosti by si mala pozorne všímať, kto im v tom hodlá asistovať,“ skonštatovalo hnutie.

Je to nezodpovedné

Blokovanie parlamentu vníma premiér Eduard Heger (OĽaNO) ako ďalší politický tlak na vyhlásenie predčasných volieb. „Opoziční poslanci veľmi dobre vedia, že bežných ľudí čakajú náročné chvíle, ak im nepodáme ruku. Sú to práve oni, ktorí potrebujú podporu v NR SR a vy sa im otáčate chrbtom.

Nie našej vláde, ale občanom, a to len skrz vidinu vlastného prospechu,“ odkázal v statuse na sociálnej sieti. Podľa Hegera je uvrhnutie krajiny do kolotoča predčasných volieb v čase energetickej krízy nezodpovedné.

Predčasné voľby sú podľa neho poslednou možnosťou, keď už nefungujú ústavné inštitúcie. Ubezpečil, že jeho vláda pracuje a na rozhodnutia získava aj podporu poslancov.

Heger pripomenul, že napriek vládnutiu v menšine sa podarilo schváliť zvyšovanie platov zamestnancom v zdravotníctve, dôležité energetické zákony a tiež 200 miliónov eur na pomoc dôchodcom.

Premiér dodal, že záujem šéfa Smeru-SD Roberta Fica či lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho o predčasné voľby je voči občanom neúprimný.

Nerokovalo sa ani v utorok

NR SR nebola uznášaniaschopná pri hlasovaní o novele zákona o štátnom rozpočte na tento rok ani v utorok. Predseda parlamentu Boris Kollár preto prerušil schôdzu do 18. októbra do 11.00 h, keď by mali poslanci pokračovať hlasovaním.

Po skončení tejto schôdze má nasledovať ďalšia riadna schôdza, ktorej začiatok je rovnako naplánovaný na 18. októbra.

Novela zákona o štátnom rozpočte

Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok zvyšuje výdavky aj príjmy rozpočtu o približne 1,5 miliardy eur, pričom výška plánovaného deficitu sa nemení.

Štátny rozpočet bude mať v tomto roku podľa novely zákona príjmy 21,471 miliardy eur a výdavky vo výške 26,945 miliardy eur. I keď sa oproti pôvodne schválenému rozpočtu výrazne zvýšili daňové príjmy štátu, bez zmeny zákona ich nie je možné v tomto roku použiť.

Kritika opozície smeruje najmä k tomu, že návrh definuje len použitie asi 207 miliónov na vyplatenie 14. dôchodkov. Pri zvyšných prostriedkoch, o ktoré bol návrh navýšený, nie definované, ako majú byť použité.

Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu navrhol rezort financií alokovať v kapitole Všeobecná po­kladničná správa. Zatiaľ totiž nie je definitívna detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu.

Minister práce Milan Krajniak ešte vo štvrtok (6. 10.) priblížil, že zo zvýšeného výberu daní a poistného v hodnote 1,5 miliardy eur má ísť najväčšia časť na kompenzačné schémy štátnej pomoci pre firmy ohrozené vysokými cenami energií, a to 900 miliónov eur.

Na tzv. 14. dôchodky, ktoré by po schválení mohli dostať dôchodcovia v novembri, by malo ísť 207,619 milióna eur.

Na kompenzácie pre verejnú správu má ísť 200 miliónov eur a na kompenzácie pre ohrozené skupiny, teda domácnosti, prípadne fyzické osoby, 190 miliónov eur.

ms, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…