Domov Slovensko Podmienky vstupu do Česka a Rakúska sa sprísnili, a to aj pre pendlerov. Na čo si treba dať pozor?

Podmienky vstupu do Česka a Rakúska sa sprísnili, a to aj pre pendlerov. Na čo si treba dať pozor?

0
0

Mutácie koronavírusu vyvolali v EÚ novú vlnu sprísňovania režimov na hraniciach. Slovensko predĺžilo povinnú domácu karanténu pri návrate z rizikových krajín.

Aj keď naďalej platí odporúčanie rezortu diplomacie SR necestovať do zahraničia, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné, ani v čase pandémie COVID-19 sa nemôže zastaviť cezhraničná pracovná mobilita.

Obzvlášť to platí v prípade susedných štátov, kam mnohí občania Slovenska dochádzajú za prácou či rodinou a rovnako to samozrejme platí aj „v opačnom smere“. Preto je dôležité poznať detaily nových cestovných obmedzení a vyhnúť sa tak možným nepríjemnostiam na hraniciach alebo pri policajnej kontrole.

Rakúsko sprísnilo podmienky vstupu

Až do konca februára Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom a Českom, ktoré zaviedlo ešte pred mesiacom. Od stredy 10. februára sa zároveň zmenili podmienky vstupu do Rakúska.

Pendleri budú mať tak ako ostatní cestujúci povinnosť preukazovať sa negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom nie starším ako sedem dní. Zároveň sa musia aspoň raz za týždeň registrovať cez online formulár.

„Pre cestujúcich zo Slovenska do Rakúska platí vo všeobecnosti 10-dňová karanténa a povinnosť predložiť negatívny test. Ak ho občan nemá, môže sa nechať do 24 hodín od príchodu otestovať v Rakúsku na vlastné náklady.

Najskôr po piatich dňoch je dovolené ‚vykúpiť‘ sa z karantény absolvovaním ďalšieho testu. Súčasne platí pre všetkých povinnosť online registrácie pred vstupom,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň dodal, že výnimku z povinnosti registrácie by mali mať podľa Klusa naďalej napríklad ľudia, ktorí Rakúskom iba prechádzajú, ako aj tí, ktorí mieria na letisko. Rovnako tiež osoby, ktoré do Rakúska musia vycestovať z nevyhnutného alebo mimoriadneho dôvodu, napríklad pre neodkladné rodinné záležitosti či pohreb.

Možnosť nechať sa otestovať do 24 hodín od vstupu do Rakúska platí aj pre slovenských pendlerov. Tí sa však môžu nechať otestovať aj doma na Slovensku, pričom v prípade antigénového testu, ktorý je taktiež uznávaný, si musia nechať potvrdiť špeciálne tlačivo v angličtine alebo nemčine.

„Všetky podrobnosti o nových podmienkach vstupu do Rakúska, vrátane zoznamu výnimiek či užitočných internetových odkazov, tlačív a formulárov na stiahnutie, môžu nájsť občania na špeciálnej webovej stránke nášho ministerstva,“ vysvetľuje Martin Klus.

Podmienky vstupu sprísnili aj Česi

Už od piatka, 5. februára, je pri ceste do Česka potrebné vyplniť elektronický formulár a predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Česko totiž zaviedlo novú, štvrtú kategóriu tzv. veľmi vysoko rizikových krajín, kam aktuálne patrí aj Slovensko.

„Následne po vstupe na územie Česka treba nastúpiť do domácej karantény a najneskôr päť dní od príchodu na vlastné náklady absolvovať ďalší RT-PCR test. Kto sa nepreukáže negatívnym výsledkom druhého PCR testu, je povinný zostať v samoizolácii.

Okrem toho platí po dobu desať dní od príchodu do Česka povinnosť všade okrem domova nosiť respirátor aspoň triedy FFP2,“ vysvetľuje štátny tajomník Martin Klus.

Z tejto povinnosti aj naďalej platia viaceré výnimky, napríklad pre pracovníkov medzinárodnej dopravy, tranzit cez ČR do 12 hodín, odôvodnené cesty do ČR do 12 hodín, ako aj pre tzv. pendlerov a študentov prekračujúcich hranicu aspoň jedenkrát týždenne.

Dôležitou novinkou je tiež to, že výnimka platí aj pre občanov EÚ, vrátane Slovenska, ktorí počas posledných 90 dní prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom lekárske potvrdenie.

Tak ako v prípade Rakúska, aj v súvislosti s novými pravidlami pri vstupe do Česka nájdu občania všetky dôležité informácie na webovej stránke rezortu diplomacie.

Pozor si treba dať aj pri návrate domov

Sprísnenie režimu však nastalo aj na strane Slovenska. Po príchode z rizikových krajín je od pondelka, 8. februára, potrebné absolvovať nie desaťdňovú, ale štrnásťdňovú izoláciu. Absolvovať RT-PCR test bude zas možné nie na piaty, ale až na ôsmy deň po príchode.

„V prípade navrátilcov z krajín EÚ a, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska a Švajčiarska, platí, že pri vstupe sa môžu preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín a vyhnú sa tak domácej karanténe. V prípade Česka a Rakúska môže ísť aj o negatívny antigénový test nie starší ako 72 hodín,“ vysvetľuje Martin Klus z MZVEZ SR.

Osoby, ktoré sa vrátia z tzv. tretích krajín mimo územia EÚ, musia ísť povinne do domácej izolácie a najskôr na ôsmy deň podstúpiť PCR testovanie RT-PCR. Nie je možné ukončiť izoláciu bez testovania a ani jej predísť predložením negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19.

Vo všetkých prípadoch zároveň platí, že sa osoby prichádzajúce na Slovensko musia najneskôr bezprostredne pri vstupe zaregistrovať na známej webovej stránke http://korona.gov.sk/ehranica.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …