Domov Zdravie Podovolenkový reštart: ako zvládnuť návrat do pracovného kolotoča

Podovolenkový reštart: ako zvládnuť návrat do pracovného kolotoča

0
0

Obdobie letných dovoleniek a dvojmesačných prázdnin je žiaľ za nami. Leto sa s nami postupne lúči a čo nevidieť ho vystrieda pre mnohých depresívna jeseň. Depresívnym je aj obdobie, kedy sa musíme popasovať s návratom do práce a celého pracovného a školského kolotoča.

Letné mesiace sú obľúbené najmä u školákov, ktorí si počas nich užívajú zaslúžené dva mesiace oddychu. Prázdniny, ktoré sú určené pre školákov a študentov, si však užívajú aj ich rodičia, ktorí majú aspoň počas týchto mesiacov ľahší režim.

Nič netrvá večne a posledný letný mesiac august strieda menej obľúbený september. Pre deti to znamená návrat do školských lavíc, v ktorých strávia s menšími prestávkami ďalších desať mesiacov.

Pre rodičov to zas znamená venovanie sa svojmu školákovi. Všetky zmeny však majú prichádzať postupne, a preto si počas tohto hektického obdobia doprajte trošku času pre seba a najmä pre vaše telo, ktoré rovnako ako vy trpí zmenou režimu, ale aj počasia.

Zmeňte jedálniček

Často sa stáva, že ľudia si počas desiatich pracovných mesiacov, s výnimkou vianočného obdobia, zvykli na akýsi pravidelný jedálniček. Leto je však plné grilovačiek a dovoleniek, počas ktorých si len málokto dokáže odoprieť dobroty.

Množstvo zmrzliny, ktorá schladí organizmus a všetkého, čo by sme si za normálnych okolností jednoducho odopreli. Je nereálne, aby sme verili, že naša diéta a predsavzatie zdravého jedálnička nám vydrží aj počas dovolenky.

Preto je práve september tým najvhodnejším mesiacom pre návrat do predchádzajúceho stravovacieho režimu. Pokiaľ nepatríte medzi nadšencov extrémne zdravej stravy, začnite regulovať aspoň jej pravidelnosť, ktorá bola v júli a v auguste u mnohých podceňovaná.

Chce to čas, kým si na to váš organizmus zvykne a spočiatku budete zrejme škŕkanie v bruchu pociťovať dosť často.

Vráťte sa k zdravej strave.

Jesenné depresie

V letných mesiacoch len málokto vydrží byť zavretý medzi štyrmi stenami. Vyhľadávame príležitosti, kedy z domu môžeme vypadnúť a užívať si krásne počasie.

September už teplotami výrazne zaostáva a mnohí frflú na často sychravé počasie. Viacerí zostanú zavretí radšej doma. Treba však myslieť optimisticky a predstaviť si, že nasledujúcich približne päť mesiacov bude počasie len a len horšie.

Preto aspoň začiatok jesene ešte využite pre zábavné aktivity, pri ktorých môžete odísť z domu. Lamentovanie nad zlým počasím si môžete odložiť na neskôr.

Vyberte sa do prírody

S tým súvisí aj posledná možnosť ísť sa prejsť do prírody, kedy ešte nebudete musieť byť zababušený v páperovej bunde vyzbrojený ťažkým a nepohodlným zimným oblečením.

Hoci už toho času nemáte toľko ako v lete, skúste do prírody vyraziť aspoň cez víkend. Aj keď už listy zo stromov opadávajú a vám sa to môže zdať ako pochmúrne obdobie, má to aj svoje výhody.

Ak zájdete na kopce, opadané stromy vám odhalia ešte krajší pohľad na našu nádhernú prírodu. Nemusia to však byť len jesenné turistiky, ktoré vám spríjemnia náročné podovolenkové obdobie.

Ak nie ste ich milovníkom, skúste len jednoduchú a krátku prechádzku, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu.

Vyberte sa do prírody.

Na rad prichádza pleť a vlasy

Počas vašej dovolenky si pleť a vlasy vôbec neoddýchli. Práve naopak. Počas leta dostali najviac zabrať. Dehydratovaná pleť a vlasy tiež poriadne vysušené od slnka.

Vy ste si dovolenku už dopriali a teraz ju skúste dopriať aj im. Pleť v septembri dostatočne hydratujte, prípadne zvoľte návštevu dermatovenerológa či kozmetického salónu.

Ak ani vaše vlasy nevyzerajú najlepšie, skúste zájsť do kaderníctva, aby vyzerali opäť ako predtým. Pohľad do zrkadla vás zaručene poteší, a to vám môže zlepšiť aj vašu depresívnu náladu.

Nezabúdajte na deti

Deti boli počas leta zvyknuté na omnoho viac pozornosti ako sa im dostáva počas školského roka. Vtedy mnohí rodičia riešia hlavne školu, mimoškolské aktivity a stres zo svojej práce.

Preto netreba zabúdať, že aj deti môžu byť touto zmenou poriadne vystresované. Aj pre nich to totiž znamená návrat do „práce“, prípadne pre najmenších školákov vstup do neznáma.

Pomôžte teda aj vašim deťom, aby ste na nich neprenášali podovolenkový stres a uľahčite im toto náročné obdobie. Počas týždňa budú maximálne vyťažení školou.

Preto im aspoň cez víkend pripravte program, aby ste ich z rutiny vytrhli. Ak vám aj počasie nedopraje prechádzku do prírody, zahrajte si s nimi doma spoločenské hry, prípadne s nimi vyrazte niekde, kde vám jesenné počasie prekážať nebude.

Rodičia, ktorí majú od septembra doma prváčika to budú mať ešte o čosi ťažšie. Nastavenie nového režimu je stresujúce nielen pre nich, ale hlavne pre malých školákov.

Aj im preto postupne nastavujte režim, ktorý bude nasledujúcich desať mesiacov vyhovovať nielen vám, ale hlavne vaším malým ratolestiam.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Čo asi z neho bude?

Niektorí z nás rozmýšľajú o svojom osudovom povolaní takmer celý život a aj tak ho napokon…