Domov Zahraničie VIDEO: Posledná rozlúčka s Gottom. Ľudia vyprevadili Maestra potleskom

VIDEO: Posledná rozlúčka s Gottom. Ľudia vyprevadili Maestra potleskom

0
0

Minulý piatok a sobotu sa rodina, priatelia a fanúšikovia naposledy rozlúčili s fenomenálnym českým spevákom Karlom Gottom. Rodina spoločne s Úradom vlády ČR pripravili krásnu rozlúčku, hodnú najväčšieho československého umelca posledných 6 dekád.

Už v piatok sa „Božskému Kájovi“ mohli pokloniť jeho fanúšikovia, ktorí pricestovali do Prahy. Truhla, pri ktorej vzdalo spevákovi hold takmer 50 tisíc ľudí, bola vystavená vo Veľkej sále Paláca Žofín.

Jeho brány mali byť pôvodne otvorené od ôsmej hodiny rannej do desiatej večer, avšak pre veľký záujem bola ľuďom ponechaná možnosť rozlúčiť sa s Gottom až takmer do polnoci.

Pietne miesto na Žofíne

Na druhý deň, v sobotu, sa konala v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade zádušná omša za speváka, na ktorej sa mohli zúčastniť len pozvaní hostia.

Okrem manželky Ivany a dcér Dominiky, Lucie, Charlotte Elly a Nelly Sofie, boli priamo v katedrále prítomní aj politickí zástupcovia z Českej i Slovenskej republiky.

Manželka Ivana (druhá zľava) a dcéry zľava: Charlotte Ella, Nella Sofie, Lucie a Dominika.

Česko reprezentovali najvyšší ústavní činitelia, prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš i predsedovia oboch komôr parlamentu. Za Slovensko sa poslednej rozlúčky s Maestrom zúčastnil predseda parlamentu Andrej Danko a predseda vlády Peter Pellegrini.

Nechýbali ani spevákovi priatelia a kolegovia, herci, speváci, športovci a iní umelci. Omšu celebroval pražský arcibiskup Dominik Duka. Ako bude posledná rozlúčka vyzerať, si spevák sám naplánoval.

Tak, ako si želal zaspievala mu Lucie Bílá pieseň Ave Maria a neskôr spoločne s Vojtechom Dykom aj skladbu Pie Jesu z Requiem Andrewa Lloyda Webbera.

Eva Urbanová a Štefan Margita zas zaspievali skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška, no a s príhovorom vystúpila herečka a Gottova dlhoročná dobrá priateľka Jiřina Bohdalová.

Práve jej prejav bol jedným z najsilnejších momentov rozlúčky. Ako povedala, požiadal ju o to samotný spevák, hoci tento nápad odkopíroval od nej.

Bola to totiž ona, ktorá Gotta požiadala, aby sa s ňou naposledy rozlúčil práve on. Ako poznamenala, je to jediný sľub, ktorý Karel nesplnil.

„Milujem ťa, a nie som v tom sama. Tvoja Bohdalka,“ zakončila svoju reč herečka. Na konci omše dostal priestor ešte kňaz Zbigniew Czendlik, ktorý prosil Boha o vrúcne prijatie Karla Gotta a vytvorenie mu priestoru, aby sa mohol naďalej realizovať a svojím spevom robiť radosť anjelom.

„A tebe, Bože, jeho koncert tiež odporúčam,“ ukončil svoju reč Czendlik. Po tom už truhlu so spevákovými pozostatkami vyniesla von z katedrály čestná stráž za zvukov Gottovej piesne Z hor už zní zvon, čo bol vôbec najsilnejší moment rozlúčky s legendou.

Keď auto s naloženou truhlou odchádzalo z nádvoria Pražského hradu, stovky ľudí pred Katedrálou začali spontánne tlieskať, presne podľa známej Gottovej vety: „Tleskejte mi, mám to rád.“

Následne sa najbližšia rodina ešte naposledy rozlúila s Karlom Gottom v pražskom motolskom krematóriu. Kde bude miesto jeho posledného odpočinku zatiaľ známe nie je.

Celý záznam z poslednej rozlúčky s Karlom Gottom si môžete pozrieť tu:

ano, foto: SITA, printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Už aj Kiska má svoje video. Koľko sa ich ešte pred voľbami objaví?

S videom či zvukovými záznamami akoby sa v posledných mesiacoch vrece pretrhlo. Mnohé z ni…