Domov Ekonomika Pozor na podvod na facebooku

Pozor na podvod na facebooku

0
0

Facebookom sa na Slovensku šíri podvodné video s cieľom vylákať prihlasovacie údaje užívateľa do tejto sociálnej siete. Upozornila na to bezpečnostná spoločnosť Eset. Prihlasovacie údaje môžu podľa nej potom útočníci využiť na ďalšie šírenie tohto podvodu alebo na získanie prístupu ku konverzáciám alebo fotografiám obete.

Pri najnovšom podvode na najobľúbenejšej sociálnej sieti falošný alebo hacknutý profil vloží do skupiny na sieti Facebook na prvý pohľad šokujúcu informáciu v slovenčine, napríklad s textom:

„12-ročné dievča má sex so 14-ročným susedom. Pri sledovaní tohto videa nemôžem uveriť vlastným očiam. Rodičia by mali byť pri opúšťaní detí opatrní!“ s obrázkom videa, ktoré má tento šokujúci incident zachytávať.

Pod obrázok v prvom komentári zároveň útočníci vložia link na stránku, kde sa má video nachádzať. Kliknutím na link sa pritom obeť dostane na falošnú prihlasovaciu stránku do Facebooku.

Zadaním prihlasovacích údajov na tejto stránke útočník získa prístup na účet obete. „Útočník v tomto prípade zneužíva ľudskú zvedavosť, pri ktorej obeť prestáva racionálne uvažovať.

Niektoré útoky cez sociálne médiá sú už v tak dobrej slovenčine, že im ľudia jednoducho naletia,“ upozorňuje výskumník škodlivého kódu Lukáš Štefanko.

Riešením je dvojstupňová ochrana

Ako dodáva, pred takýmto typom útoku sa však dá chrániť zapnutím si funkcie dvojstupňového overovania na Facebooku. Pri prihlásení z každého nového zariadenia je používateľovi odoslaný jedinečný kód, ktorý musí použiť pri prihlásení do sociálnej siete.

Ak útočník obeti ukradne prihlasovacie údaje do Facebooku, nebude sa môcť prihlásiť do jej účtu, keďže nebude mať jednorazový kód. Túto funkciu však treba vopred zapnúť.

red, SITA, foto: internet

  • Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIII.

    Opäť po nejakom čase vám prinášame našu-vašu obľúbenú rubriku, v ktorej internet reaguje n…
  • VIDEO: Do školy s „radosťou“

    Po dvoch prázdninových mesiacoch je dosť ťažké presvedčiť deti, aby bežali ráno do školy s…
  • VIDEO: Had ako hračka

    Deti majú niekedy netradičné hračky. Ale už ste videli, aby sa dieťa hralo s hadom? Nuž di…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …